Zam taksi esnafını ikiye böldü

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Edirne Belediye Meclisi’nin temmuz ayı toplantısında, taksimetre ücretlerine yaklaşık yüzde 35’lik zam kararı alınmasının ardından, taksici esnafı da zamlı taksimetre ücretlerini değerlendirdi. Kimi esnaf taksi ücretlerine yapılan zamların yerinde olduğunu savunurken kimi esnaf da zamların gereksiz olduğunu kaydetti.

Edirne Belediye Meclisi temmuz ayı oturumunda, alınan taksimetre ücretlerine zam kararına yönelik gazetemize açıklama yapan Edirne taksici esnafı Yılmaz Kılıç, zam kararı alınan tarihten itibaren mazot fiyatlarına birkaç kez zam geldiğini belirtirken, taksici esnafının en büyük probleminin akaryakıt fiyatlarının yüksek olması gerektiğini kaydetti. Kılıç, ayrıca taksimetre güncellemelerinin bugün yapılacağını ve güncelleme ücretlerinin araç başına 1200-1300 seviyelerinde olduğunu ifade etti. Kimi esnaf zamları yerinde bulurken, kimi esnaf da zamları gereksiz bulduklarını ifade ettiler.

 “KEŞKE HİÇ ZAM YAPMASALAR DA MAZOT FİYATLARI YERİNDE KALSA”

Edirne’de 4 yıldır taksicilik mesleğini icra eden Yılmaz Kılıç, taksimetre ücretlerine zam kararı alındığı günden, yürürlüğe girene kadar mazot fiyatlarına tekrardan zam geldiğine dikkat çekerek, taksimetre ücretlerine zam gelmesinden ziyade mazot fiyatlarında istikrar beklediklerini vurguladı. Kılıç; “Ayın 6’sı itibariyle Edirne Belediye Meclisi kararıyla alınmış olan taksi ücretlerine zam kararından sonra, 2 veya 3 defa mazot fiyatlarına zam geldi. Bundan dolayı da yetersiz kalıyor. Daha biz taksimetreyi ayarlayamadan 2 kere zam geldi. Taksimetre fiyatı yine eski fiyatta kalmış gibi bir şey oldu. Perşembe günü taksimetre fiyatları güncellenecek. Yani ayın 6’sı ile 13’ü arası 2 defa mazot fiyatlarına zam geldi. Keşke hiç zam yapmasalar da mazot fiyatları yerinde kalsa. Sıkıntımız, akaryakıt fiyatlarının çok yükselmiş olması. Haliyle mazot fiyatları yükseldikçe, taksimetre ücretleri düşük kalmış olacak. Taksimetre güncellemeleri için de 1200-1300 lira civarında da bir ücret ödeyeceğiz. Şoför ücretleri de asgari ücrete endeksli bir şekilde devam ediyor. Ancak düşük kalıyor, asgari ücret olsa ne olacak? Paranın alım gücü yok ki” dedi.

“YAKITA İNDİRİM GELDİĞİNDE, KİMSE TAKSİMETREDE İNDİRİM İSTEMEDİ”

İsmini vermek istemeyen taksi plaka sahibi ve şoför, ETUS ücretleri ile taksimetre ücretlerinin paralel bir şekilde zamlanması durumunun karşılıklı bir çıkardan kaynaklandığını iddia etti. Taksimetre ücretlerine zam gelmemiş olsaydı insanların daha fazla taksi tercih edeceğini ve dolayısıyla taksici esnafının daha fazla para kazanabileceğine dikkat çeken plaka sahibi vatandaş; “Bu zamlar fuzuli. 2 açıdan değerlendireceğim; 1’inci açı, mazot 31 liraya çıktığı için zaten bundan dolayı 2 tane zam yaptılar. Bir de normal zam yaptılar, taksimetrelere 3 tane zam yapmış oldular. Genel olarak zamlara baktığımız zaman, evet 6 ay önce aldığımız bir lastik şu an 1500-2000 lira civarlarında, karşılıklı baktığımız zaman oranlar eşit. Ancak burada bir de ETUS’a yapılan bir zam var. ETUS’a ne zaman bir zam yapılsa taksimetrelere de yapıyorlar. İnsanları taksiye de ETUS’a da bindirmeye çalışıyorlar, orantı kurmaya çalışıyorlar. Bu yanlıştır, çünkü ETUS’lar çok yavaş, bazen gelmeleri uzun sürüyor, bazı bölgelerde akşamüzeri belirli saatlerde hiç gelmiyor. İnsanlar taksilere yöneliyor. Taksici ağabeylerimiz de zam olduğu için seviniyor. Şu an 10 iş yapıyorsa, zamdan sonra 5 tane iş yapacak gene aynı parayı kazanacak. Sirkülasyon olsa, yani zam gelmese 20 iş yapacak daha fazla para kazanacak. Bu durum, A durağı iş yaparken, B durağının da iş yapmasına neden olacak kimse işsiz kalmayacak. Yakıta indirim geldiğinde, kimse taksimetrede indirim istemedi, aksine yine zam istediler. Burada ETUS ile taksi arasında çıkar gözetilen bir şeyler var. Taksimetre güncelleme ücretleri geçen zamda 800-850 lira iken, bu zamlarda 1200 lira oldu. Güncelleme fiyatları da oranla artıyor. Şoförler Odası da hiçbir türlü destek olmuyor, herhangi bir şeye katıldıkları yok. Sadece belediyeye taksi duraklarını yeniledikleri için teşekkür ederim. Yine belediye yaptı, Şoförler Odası yine bir şey yapmadı” şeklinde konuştu. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu