‘Kıyma Ramazan’da 500 lirayı geçecek’

‘Hayvan kalmayınca ithale yöneldik’

Dana kıymanın kilo fiyatının Ramazan ayında 500 lirayı geçebileceğini ifade eden Edirneli kasap Hasan Hüseyinca, Ocak ayında 370 lira olan dana kıyma fiyatında 100 liralık artış gerçekleştiğini kaydetti. Hüseyinca, köylerde hayvancılık yapan vatandaşların ve hayvan sayısının azalması fiyat artışlarının en büyük sebebi olarak, köylerde hayvan sayısının azalması ve hayvan bakan vatandaşın azalmasını işaret etti.

Edirneli kasap Hasan Hüseyinca, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak son haftalarda et fiyatlarında yaşanan artışı değerlendirdi.

RAMAZAN AYINDA 500’Ü GEÇER

Ocak ayında 370 lira olan dana kıymanın gelinen noktada 450 liraya kadar çıktığını ifade eden Hüseyinca, kıyma fiyatının Ramazan ayına kadar 500 lirayı görebileceğini ifade etti. Hüseyince; “Normal kıymanın kilogram fiyatı Ocak ayında 370 liraydı, şu anda 450 liraya çıktı. Aşağı yukarı 80 lira gibi bir fark yaptı 1 ay içerisinde. Ramazan dolayısıyla da tahmin ediyorum 500’ü geçer. Karkas et fiyatları da arttı bununla birlikte. Şu anda aşağı-yukarı 320-350 liraya alıyorsak karkası, Ramazan başlangıcında 350 liraya alacağız. Buna bağlı olarak fiyatlar da otomatikman artacak” dedi.

‘KÖYLERDE KİMSE HAYVAN BAKMIYOR’

Köylerde hayvancılıkla uğraşan vatandaş sayısının günden güne azaldığına dikkat çeken Hüseyinca, yem fiyatlarının fazlalığı ve süt fiyatlarının az olması sebebiyle et fiyatlarının yükseldiğini vurguladı. Hüseyinca; “Sıkıntının ana nedeni köylerde hayvan varlığının az olması, kimse bakmıyor. Neden bakmıyorlar? Çünkü yem fiyatları pahalı. 1 kilo süt, 1 kilo yem almıyor. En azından 5-10 kilo süt 1-1,5 kilo yem alıyor. O nedenle hayvan bakanlar azalınca fiyatlar da artıyor. Sütün şu anda normal fiyatı 25-30 lira olması lazım ki bu çiftçi de bu hayvanları bakabilsin. Böyle olmazsa çiftçi bu hayvanlara bakamayacak, nitekim bakamıyor da. Süt olursa inek olur, inek olursa dana olur, dana olursa da et olur. Bunların hepsi birbirine bağlı zincir. Süt olmayınca üretici ineğini kesiyor, ineğini kesince dana olmuyor, dana olmayınca da et olmuyor. Bu sefer ithal ediliyor, ithalat da fiyatları düşürmüyor, daha çok yükseliyor” şeklinde konuştu.

‘PARÇA ET 600 LİRA’

Hüseyinca, kendi işletmeciliğini yaptığı kasap dükkanında indirimli et sattığını bildiren Hüseyinca, parça etin 600 liraya vardığını ifade etti. Hüseyinca; “Ben şu anda halen eski fiyattan satıyorum. Aslında şu anda dana kıyması 480 – 500 lira civarında başka arkadaşlarda. Parça et 550-600 lira bandında, bonfile, biftek zaten uçtu. Kuzu eti 500 lira” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu