İşte bu yılki pide fiyatları

Pidede ‘ucuz fiyat’ yılı!

Onbir ayın sultanı Ramazan Ayı’nda ilk iftar sofraları bu yıl 11 Mart tarihinde kurulacak. İftar sofralarının vazgeçilmezi pidenin kaç liradan tüketici ile buluşacağı hakkında bilgi veren Edirne Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz; bu yıl 350 gram pidenin 20 TL’den tüketici ile buluşacağını belirtti.

İftar sofralarının vazgeçilmezi pidenin ise Edirne’deki satış fiyatı hakkında bilgi veren Edirne Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, fırıncıların odadan talep ettiği fiyatı açıkladı. Geçen sene Edirne’de 13 lira 50 krş’tan satışa sunulan pidenin fiyatının bu yıl 350 gram 20 TL olması bekleniyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cingöz; “ Türkiye genelinde 250 gram 15TL, 300 gram 18 TL, kilogram fiyatı 60 TL’ye tekabül olarak açıklanan pide fiyatlarını, net belirlemeden önce çevremizde talepte bulunan fırıncı arkadaşlarımızın taleplerini dinledik. 350 gram 20 TL talebi bize ulaştı. Biz de tam olarak oturmasını bekledik ve dünkü açıklanan fiyatlara baktığımız zaman 350 gram pidenin fiyatını 20 TL makul gördük. Çünkü 350 gram 20 TL olunca kilogram fiyatı 58-57,80TL gibi ücreti buluyor. Bu fiyatta uygundur” dedi.

cingoz | Edirne Ahval Gazetesi
İşte bu yılki pide fiyatları | Edirne Ahval Gazetesi

FİYAT TÜRKİYE ORTALAMASINA ORANTILI

En ucuz pidenin bu yıl satışa sunulmuş olacağını da vurgulayan Cingöz; “Edirne halkı 350 gram pideyi net fiyatı 20 TL’den tüketecektir. Bize gelmiş farklı bir gram talebi yok ve diğer gramlarda daha küçük ve kabuksu olacağı için bu talep hem gram hem de fiyat açısından uygun gördük. Türkiye genel ortalamasına baktığımızda ise vatandaşlar belki de en ucuz pideyi bu yıl tüketecektir” diye konuştu.

Önümüzdeki günlerde pide satış fiyatının talep eden fiyatlar doğrultusunda EDESOB ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) tarafından ortak kararın alınarak açıklanması bekleniyor.

Bu yıl İstanbul, Ankara ve Antalya’da 250 gram ramazan pidesi 15 liradan, İzmir’de ise 300 gram pide 18 liradan satışa sunulacak. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu