Meydanı gibi çevresi de güzelleşecek!

Mezit Bey Hamamı ve Havlucular Hanı’nda restorasyon zamanı

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren ve Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ diye nitelendirdiği, 2022 yılında çevre düzenlemesi tamamlanan Selimiye Camii’nin çevresindeki yapılarda da iyileştirme süreci başlıyor. Selimiye Meydanı’nda bulunan ve 1441 yılında Mezit Bey tarafından yaptırılan 6 asırlık Havlucular Hanı ile Mezitbey Hamamı’nda Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca restorasyon süreci resmen başlatıldı. Restorasyonla ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Valisi Yunus Sezer, turizm sezonu başlamadan restorasyonların tamamlanmasını hedeflediklerini belirtti.

Edirne’nin göz bebeği, Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ dediği ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Selimiye Cami’nin restorasyonları sürerken, çevresindeki önemli eserlerde de restorasyon çalışmaları başlatıldı. Yaklaşık 1 ay önce ihale süreci tamamlanan Selimiye Meydanı’ndaki Havlucular Hanı ile Mezitbey Hamamı’nda düzenlemeler Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacak.

HEDEF TURİZM SEZONU BAŞLAMADAN ÇALIŞMALARI BİTİRMEK

Bugün başlatılan restorasyon çalışmalarının turizm sezonuna kadar bitirilmesini amaçladıklarını ifade eden Edirne Valisi Yunus Sezer, “Bugün bizim için çok önemli olan, Selimiye’nin hemen karşısında Havlucular Hanı ve Mezitbey Hamamı’nın restorasyonuna başladık. Biliyorsunuz restorasyonun ihalesi 1 ay önce yapıldı. Hızlı bir şekilde restorasyonuna başladık. Amacımız, turizm sezonu gelmeden burasını belli bir aşamaya getirmek, yani yaz ortasına doğru belli bir aşamaya getirmeyi temenni ediyoruz. Bunun yanında diğer tarihi yapılarla ilgili de çalışmalar hızlı bir şekilde başladı. Onları da inşallah teker teker, milletimizin, ilimizin, ülkemizin hizmetine sunmayı düşünüyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2024 02 27 at 15.15.20 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Meydanı gibi çevresi de güzelleşecek! | Edirne Ahval Gazetesi

RESTORASYONDAN ESNAF DA MUTLU

Başlatılan restorasyon çalışmaları aynı zamanda mevkideki esnafları da mutlu etti. Mezit Bey Hamamı işletmecisi Seçkin Kayabaşı; “Bu restorasyon bizim gücümüz dahilinde yapabileceğimiz bir şey değildi. Valilik, Havlucular Hanı ile beraber hamamın da restorasyonunu aldı. Kubbeleri ve çevre düzenlemesini yapacaklar. Bizim için çok sevindirici bir durum. Biz en son yaklaşık 30 yıl önce yaptırdık ama zamanla eskiyor. Restorasyon kapsamında hamamın üstündeki kurşunlar da değişiyor. Bizim için çok iyi oldu” ifadelerine yer verdi. 

WhatsApp Image 2024 02 27 at 15.33.01 | Edirne Ahval Gazetesi
Meydanı gibi çevresi de güzelleşecek! | Edirne Ahval Gazetesi

“O ÇEVRENİN GÜZELLEŞMESİ LAZIMDI”

Havlucular Hanı’nda bulunan Bahri Bey Ciğerci lokantası işletmecisi Bahri Dinar ise; “Önce Selimiye Meydanı, sonra muhteşem Selimiye Camisi’nin kendisi restorasyona girdi, şimdi de o çevrenin güzelleşmesi lazımdı. Sıra bizim de içerisinde faaliyet gösterdiğimiz Havlucular Hanı restorasyonuna geldi. Bitiminde gerçekten çok güzel bir eser kazandırılacak Edirne’ye. Bizler de içinde bir ömür boyu yaşayacağız, bu nedenle mutluyuz. İnşallah bundan sonrasında çok daha güzel eserler olacak ama Selimiye Meydanı’nda Havlucular Hanı’nın restorasyonunun yapılması bizi ziyadesiyle memnun etti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ

WhatsApp Image 2024 02 27 at 15.15.19 | Edirne Ahval Gazetesi
Meydanı gibi çevresi de güzelleşecek! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu