Tekin’den D-8 açıklaması

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, yazılı basın açıklaması yaptı. Tekin, Eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın öncülüğünde, 1997 yılında kurulan D-8’in (Gelişen 8 Ülke) kuruluşunun 26’ncı yıl dönümünde, D-8’in İslam dünyası için önemine dikkat çekti.

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin yaptığı yazılı basın açıklamasında, 15 Haziran 1997’de kurulan D-8’in adil bir dünyanın kurulması için tek umut olduğunu söyledi. İslam Birliği’nin temel taşını oluşturan D-8’in hem maddi olarak hem de kurumsal olarak daha çok desteklenmesi gerektiğini ifade eden Tekin, “Milli Görüş Lideri 54. Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından 1997 yılında ümmetin birlik ve beraberliğinin sağlanmasının temeli olarak kurulan D-8’e her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. D-8 üyelerinin sahip olduğu nüfusu, doğal kaynakları, potansiyel ticaret hacmi, siyasi, askeri gibi alanlarda kurulacak olan iş birliği imkânlarıyla büyük bir güçtür. D-8’in kurulma aşamasından itibaren ilk hedeflerinden biri de üye ülkeler coğrafyasını genişletmek olmuştur. Brezilya, Arjantin ve Rusya olmak üzere dünyada güç dengelerinde yeri olan ancak Batı tarafından kenarda tutulmaya çalışılan devletlerin üyeliğini sağlamak bir sonraki adımın en önemli parçası olmuştur” dedi.

Gelişen 8 Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütünün, yaklaşık 1,2 milyar nüfusu ve küresel ticarette yüzde 14’lük payıyla 26 yıldır varlığını sürdürdüğüne dikkat çeken Tekin, “D-8 ‘in hedefinin, gelişmekte olan ve özelde de birlikte hareket etme iradesini göstermiş 8 ülkenin dünya ekonomisindeki konumlarını iyileştirmek, ticari ilişkileri çeşitlendirmek ve yeni fırsatlar oluşturmak, uluslararası düzeyde karar alma süreçlerine katılımı artırmak ve daha iyi bir yaşam standardı sağlamaktır” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu