Ragbi Günlükleri 154

Türkiye Ragbi Federasyonu’nun, 8 Haziran 2023 Perşembe günü gerçekleştirilecek olan Olağanüstü Genel Kurul’u öncesinde başkan adayları kesinleşti. Başkan adaylığı kesinleşen iki adaydan biri olan Ankara Yenimahalle İlçe Spor Müdürü Sayın Nahit Şahin, ragbi camiamıza ithafen, kendisini tanıtan, projelerini anlattığı bir yazı kaleme aldı. Katılımı için Sayın Şahin’e teşekkür ediyor ve sözü, kendisine bırakıyorum.

Değerli Ragbi Ailesi;

8 Haziran 2023 tarihinde yapılacak olan Türkiye Ragbi Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu süreci, mevcut başkan Sayın Murat Pazan’ın Milletvekili aday adaylığı için istifa etmesiyle, yasa gereği federasyonumuz, bu seçim sürecine girmiştir. Ragbi sporuna olan ilgim ve bugüne kadar yaptığımız çalışmalar camiamız tarafından göz önünde bulundurulmuş ve aday olmam yönünde ortak bir akıl oluşarak gerekli imzalar toplanmıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığımıza 29 Mayıs tarihinde Türkiye Ragbi Federasyonu 7. Başkanlığı için resmi başvurumu yaparak aday oldum.

Adaylık sürecimde, çok değerli camiamıza verdikleri destekten dolayı minnet ve şükranlarımı özellikle belirtmek isterim.

Şahsımı camiamız çok yakından tanımakta olup, siz değerli Edirne Ahval Gazetesi okurlarına ve Ragbi ailesine kendimden bahsetmek isterim.

Türk sporuna, çok değerli sporcular kazandıran Sivas’ta dünyaya geldim. Aslen yine Türk sporuna hemen her branşta başkentlik yapan Dadaşlar diyarı Erzurumlu’yum. Babamın, MTA Genel Müdürlüğü’nde işçi olarak çalışması nedeniyle, eğitim hayatımın ilk, orta, lise ve yükseköğrenimimi Ankara’da tamamladım.

Ailemin de sporcu bir aile olması hasebiyle, daha çocuk yaştan itibaren Güreş sporu ile tanıştım. Bu branşta, 35 kez milli forma giyerek ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım. Sporcu kimliğim ve spor sevdamı ömür boyu şiar edinerek, Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’ni kazanarak, başarıyla mezun oldum. Vatani görevimi aynı şekilde Ordu Milli Takımı’nda ve Kıbrıs’ta yedek subay olarak tamamladım.

Kısaca Sporcu olarak başarılarımdan bahsetmek gerekirse; zaten ailemde bulunan, Güreş branşında Avrupa Şampiyonu, Balkan Şampiyonu büyüklerimden aldığım bayrağı daha yukarılara taşıyarak; ulusal düzeyde defalarca şampiyonluklar kazanarak, milli takım forması ile de uluslararası şampiyonalarda Dünya 5.’liği, takım halinde Dünya Şampiyonluğu elde eden sporcular arasında yer aldım. Aynı zamanda Gençler Avrupa 3.lüğü, Dünya 4.lüğü gibi başarılar elde ettim. 22 yaşımda ağır bir sakatlık geçirmem nedeniyle, aktif sporculuk hayatıma erken bir jübile ile veda etmek zorunda kaldım.

Gazi Üniversitesi’ndeki öğrencilik yıllarımda, Gazi Warriors takımında bir maç Amerikan Futbol’u oynamış ve Amerikan Futbolu oyunculuğu ile o yıllarda tanışmıştım.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden aldığım ikinci yüksek lisans eğitimim devam ediyor ve Türkiye’de ilk olacak olan Beyzbol ve Softbol alanındaki tezimi yazarak, gönül verdiğim bu branşa akademik anlamda da hizmet etmeye çalışıyorum.

Meslek hayatıma, 2002 yılında Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Beden Eğitimi Öğretim Görevlisi olarak başladım ve bu görevi 5 yıl ifa ettim. 2007 yılında, kurumlar arası geçiş ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’na Sportif Eğitim Uzmanı olarak geçiş yaptım. 2007-2014 yılları arasında Güreş Federasyonu, İşitme Engelliler Federasyonu ve Spor Eğitim Daire Başkanlığı’nda Sportif Eğitim Uzmanı; Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde Koordinatör görevini yaptım.

2014 yılında Kızılcahamam Gençlik ve Spor İlçe Müdürü olarak atandım. 7 yıl Kızılcahamam’da hizmet ettim ve 2021 yılında Yenimahalle Gençlik ve Spor İlçe Müdürü olarak atandım ve halen bu görevi yürütmekteyim.

Evli ve iki çocuk babasıyım. Çocuklarımı da sporcu olarak yetiştirmeye çalışıyorum. Oğlum Milli Beyzbolcu, kızım ise yüzme ile ilgileniyor.

2017 yılında, yakın zamanda istifa eden Murat Pazan Başkan, Beyzbol, Softbol ve Ragbi müsabakalarını ve kamplarını yapmak için İlçe Müdürü olarak görev yaptığım Kızılcahamam’a geldi ve bizlerde, her branşa yaptığımız gibi bu branşlara da devletin kapılarını açtık.

Ragbi ile tanışmam, üniversite yıllarımda Amerikan Futbol maçında da oynamış olmanın etkisiyle, Federasyona ve Spora hizmet etmeye başladım.

2015 yılında, Başkanı olduğum Kızılcahamam GSK, yeni adı ile Beştepe Spor Kulübü ve Amatör Sporcular ve Spor Adamları Kulübü ile Beyzbol ve Softbol branşlarını aktif ederek, 2018 yılından itibaren Türkiye’de birçok başarıya imza attık. Birçok milli sporcu yetiştirdik. 2022 yılında hizmete giren Yenimahalle Spor Kompleksi’nde, Türkiye’nin belki tek Beyzbol ve Softbol kapalı atış salonunun yapılması için yaptığımız girişimler neticesinde, Sayın Bakanımız ve İl Müdürümüzün katkılarıyla sporcularımızın hizmetine açılmasına vesile olduk.

2. kademe Beyzbol antrenörlüğüm, Beyzbol ve Softbol hakemliğim bulunmaktadır. Ancak yoğun mesaimiz sebebiyle, yapmak için zamanım olmadı.

Federasyon bünyesinde Softbol Teknik Kurul Başkanlığı, Ragbi Kadınlar Asbaşkanlığı görevlerinde bulundum.

Türkiye’nin ilk nizami ölçülerde Ragbi-Beyzbol-Softbol sahaları projesinin fikir babası benim. Sayın Pazan da bunu çeşitli mecralarda dile getirmiştir.

2018 yılında Kızılcahamam İlçe Müdürlüğü görevim sırasında Ragbi için Soğuksu Mevkii’nde bulunan Bakanlığımıza ait arazide çalışmalarımıza başladık ve kısa bir sürede 150 metre uzunlukta, 100 metre genişlikte açık saha ihalesini Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz tarafından yapılmasını sağladık. Sonrasında ihaleyi alan firmanın kendi maddi sorunlarını ileri sürerek ihaleden çekilmesiyle, proje yarım kalmıştı.

Diğer taraftan, 2020 Yılında göreve başlayan Kızılcahamam Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızın destekleri ve Bakanlığımızın uygun görüşü ile Federasyonumuzun da işin içine dahil edilmesi ile proje büyütülerek Kızılcahamam Soğuksu Ragbi, Beyzbol ve Softbol sahaları yapımı başladı. İnşaatının tahmini yüzde 65’i tamamlanmış ama pandemi ve buna bağlı nedenlerden dolayı inşaat durmuş ve firma hakkında bir yılı aşkın süredir yasal süreç işlemektedir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bir neferi olarak Ankara’da Ragbi, Beyzbol ve Softbol branşlarında saha ve antrenman olanakları sağladık; EYS Antrenörlük sistemi ile 2. Kademe antrenörleri kamuya ve Türk Sporuna kazandırdık; görevimiz sürdüğü sürece, spora hizmet etmeye devam edeceğiz.

                Her Federasyonun elbette sıkıntıları, problemleri olabilir. Ancak bizler, şimdi hepsini buradan anlatmayacağız, problemlerin hepsini iyi biliyoruz ve çözmek için, yetkili olmak için aday olduk.

Sistem kurmak istiyorum. Bu sistemde Federasyon Başkanı, denetleyici ve idareci kimliğinde olacak. Her kurula, her teknik kadroya, her memura, her yöneticiye görevinin ne olduğu tebliğ edilecek ve görevini bilerek, ona göre çalışacak.

Bütçe harcamaları hesaplanırken, ulusal ve uluslararası faaliyet takvimi göz önünde bulundurularak. Faaliyetler, ona göre önceden ayarlanmalı ki bir liralık hizmete iki lira vermeyelim.

Zaruri giderlerin dışında, bütçeyi sadece gerekli harcamalar yaparak katkı sağlayacağız. Bütçe, Federasyon’un en büyük sorunlarından biridir, harcama kalemlerini azaltacağız. Örnek veriyorum, Federasyon binasını kamu kurumlarında bulunan yerlere taşıyacağız.

Kanunen, Federasyonlar, bütçesinin %15’ini altyapı, kulüpler ve sportif malzemelere ayırmak zorundadır. Biz, nasip olursa bunu yapacağız.

Kulüpler olmazsa, Federasyon olmaz. Bunu biliyor ve bir kulüp başkanı olarak, kulüplerimizin ve sporcularımızın sorunlarını en iyi biçimde yaşıyoruz.

Camianın ortak aklı, irade sahibi olacak; benim, senin, yönetimin değil hep birlikte olacak. Kulüpleri güçlendireceğiz. 2023 yılında, tüm branşlardaki 2339 aktif sporcu sayımızı, yapacağımız projeler ve faaliyetlerle artıracağız ve katlayacağız.

Bilime önem vereceğiz. Akademik kadrolar ile branşlarımızın uluslararası düzeyde başarılı ülkeler arasına girmesi için çalışacağız. 

Belediyeler çok önemli. Organizasyonlarımız için sponsorluk sözü aldık ve daha çoğunu almak için çalışacağız. Her alanda liyakat olacak. Liyakatsiz bir sistem, sürdürülebilir bir yapıya hizmet etmez.

Federasyon sezon ortasında seçime gidiyor. Federasyon Başkanlığı görevi, bana ve ekibime tevdi edildiği andan itibaren, tüm gücümüzle gece gündüz mesai mefhumu olmaksızın çalışacağız. Yıllardır yöneticilik yapmaktayım ve hem organizasyon hem de tesis anlamında yeterli bilgi birikimine sahip olduğumuzu, bizi tanıyan herkes bilmektedir. Spor federasyonlarını sadece merkezi bütçe ile yönetmek yerine, aslolan sponsorluk çalışmalarına önem vereceğiz. Bunu başaracak bir ekiple geliyoruz.

Vaatlerimizin bir kısmını, zaten www.nahitsahin.com adresinde paylaştım. Geldiğimiz noktada, Ragbi için verdiğimiz mücadeleye aynı şekilde başkan olarak vermek istiyorum. Eğitimci, sporcu ve yöneticilik bilgi ve birikimimi Ragbi ailesi ve Türk Sporuna vermek istiyorum. Bu camianın bir efsanesi yok, o efsaneleri hep birlikte büyük bir aile olarak çıkarmak istiyoruz.

Şundan emin olun ki sonuç ne olursa olsun, bizim hizmetimiz her zaman devam edecektir. Bu süreçte şahsıma destek veren/vermeyen herkese çok teşekkür ederim. Şundan eminim ki herkesin ortak amacı Türkiye Ragbi Federasyonu’nu daha ileriye taşımaktır. 

                8 Haziran 2023 tarihinde yapılacak olan Türkiye Ragbi Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu’nun öncelikle camiamıza hayırlı olmasını dilerim.

                SAYGILARIMLA…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu