Partililerden sert eleştiri

CHP geçmiş dönem il başkanları, milletvekilleri, ilçe başkanları grubu dönem sözcüsü ve eski CHP İl Başkanı Şükrü Ciravoğlu, yaptığı yazılı basın açıklamasında CHP parti yönetimini eleştirdi. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde istedikleri sonuçları elde edemediklerini belirten Ciravoğlu, partiyi fabrika ayarlarına döndürmek gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi geçmiş dönem il başkanları, milletvekilleri, ilçe başkanları grubu dönem sözcüsü Şükrü Ciravoğlu yazılı basın açıklaması yaparak, CHP’nin parti yönetimine eleştirilerde bulundu. Seçim süreci boyunca görev almaya hazır olduklarını, ancak kendilerine hiçbir görev verilmediğini belirten Ciravoğlu, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde istedikleri sonuçları elde edemediklerini ifade etti. Ciravoğlu; “Geride bıraktığımız son iki yılda, özellikle Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde bu dönemin önemini vurgulamak ve parti örgütünü harekete geçirmek için tüm teşkilatları ziyaret ettik. İki yıl boyunca, mahalle ve köylerde vatandaşlarla konuyu değerlendirdik. Toplantılarda ise partimiz üye ve destekleyenleri ile zaman kaybetmeden, birlik içinde halka dönük çalışmaların başlaması yolunda örgüt yöneticilerini uyarmaya çalıştık. İlçe örgütleri ile Mahalle-Köy toplantılarının sonuçlarını ve neler yapılması gerektiğini sözlü ve yazılı olarak İl Başkanlığına ilettik. Görev almaya hazır olduğumuzu, ivedilikle çalışmalara başlamamız gerektiği yönünde ısrarcı olduk. Ne yazık ki bir görev verilmediği gibi, farklı kanallardan çalışmalardan uzak tutulmamız yönünde görüşmelerin olduğunu öğrendik. Zaten çalışmalar da aday belirlemesinden sonra başladı ve etkin bir kampanya yürütülemedi. Yerelde seçim sonuçlarının başarılı olmadığını biliyoruz, genel seçimde de oy oranımızı artıramadık, Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminde istediğimizi elde edemedik” ifadelerini kullandı.

“ÖRGÜTLER BELEDİYE BAŞKANININ ARKA BAHÇESİ HALİNE GELMİŞTİR”

Ciravoğlu, parti içi demokrasinin git gide yok olduğunun altını çizerek; “Bu sonuçların önemli bir nedeni yıllardır sürdürülen kontrol edilebilir sayıda üye politikası, parti içi seçim almayı amaç edinmiş örgütlenme yapısıdır. Mahallesinde, İşyerinde önder nitelikli kişilerin üyeliği yerini delege seçimlerinde taraftar olabilecek üye yapısına dönüşmesi, yeni üye kazanmadaki isteksizlik örgütsel zaaf doğurmuştur. Özellikle partili belediye başkanlarının olduğu yerlerde örgütler belediye başkanının arka bahçesi haline gelmiştir. Böylece sayısal olarak kitleselleşemeyen, halkın içinde kök salamamış üye yapısı ile parti politikaları doğrudan aktarılamamış, siyasi çalışma seçim döneminde yasak savma kabilinden yapılır olmuştur. Parti içi demokrasinin giderek yok olması, partiye bir yaşam vermiş kişilerin dışlanması, aday belirlenmesi konusunda bırakın üyeleri, örgütlerin bile görüşünün alınmadığı bir süreç işletilmesinin kaçınılmaz sonuçlarını, yaşadık. Yereldeki bu sağlıksız yapının ürettiği merkez yönetimi de ülke gerçeklerinden, taraftar ve seçmenlerin taleplerinden habersiz hale gelmiştir. Genel Merkezde komplocu bir grup ve yereldeki uzantıları kendi çıkarlarını partinin hedeflerinin önüne koyarak hata üstüne hata yapmaya devam etmektedir” şeklinde konuştu.

“GERÇEKÇİ BİR POLİTİKA YÜRÜTMEK ZORUNDAYIZ”

İktidar olmak için sağlıklı üye yapısı, güçlü yerel örgütler ve doğru politika yürüten genel merkez gerektiğine dikkat çeken Ciravoğlu; “Rakibimizin gücünü biliyoruz. Devlet aygıtı, basın ve yandaşları ile giderek alt edilmesi zorlaşan bir güce erişmiştir. Bu durumda onların çizdiği çerçeve içinde kalarak, sadece onlara ulusal ve uluslararası alanda meşruiyet kazandırır duruma geldiğimizi anlamak zorundayız. Bu kısır döngüyü kırmanın yolu, sağlıklı üye yapısı, güçlü yerel örgütler ve doğru politika yürütecek bir merkeze sahip olmaktan geçmektedir. Böyle bir örgütlenmenin de başarılı olabilmesi seçim dönemlerinde değil, yaşamın her alanında partimizin politikasını sabırla anlatmak ve taraftar kazanmaktan geçmektedir. Partimizin kuruluşundan bu yana temelinde olan doğrulara ve fabrika ayarlarına dönmeyi değerlendirmek gerekiyor. Ancak alışılmış kolay yöntemleri, ezberlenmiş sloganları bir yana bırakarak, halkın gerçeklerini anlamaya çalışmak ve gerçekçi bir politika yürütmek zorundayız” diye konuştu.

Ciravoğlu, partileri için doğru bildikleri şekilde çalışacaklarını kaydederken, bu doğrultuda kararlılık vurgusu yaptı. Ciravoğlu; “Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de partimizin birer neferi olarak çalışmayı sürdüreceğiz, doğruları azınlıkta kalsak bile söylemekten geri durmayacağız. Yerel seçimlere giderken, bu kritik dönemde partimizde ilçe ve il yönetimlerinin oluşması için delege seçimleri başlamaktadır. Tüm arkadaşlarımızın görevi bu sürece katılarak daha sağlıklı bir örgüt yönetimi oluşması için çaba göstermektir. Delege, İlçe ve il yöneticisi olmak isteyen tüm dostlarımızın yanında olacağımızın bilinmesini istiyoruz.  Yukarıda çizdiğimiz çerçeve doğrultusunda, iktidar hedefine yürüyen ve güçlenen partimizin yönetimlerinin oluşması için, tüm dostlarımızla ön koşulsuz yan yana yürümek konunda kararlıyız” açıklamalarında bulundu. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu