Bayramda Edirne’ye yoğun ilgi

Edirne’de 9 günlük Kurban Bayramı tatili hareketli geçti. Kente gelen yerli ve yabancı birçok ziyaretçi, tarihi mekanlara ve müzelere akın ettiler. Sultan 2’nci Beyazıt Külliyesi Müdürü Ruhi Pehlivancık, yaz tatili ve Kurban Bayramı olmasına rağmen yoğun ziyaretçi ağırladıklarını ifade etti. Açıklamalarda bulunan ciğerci esnaflarından Bahri Dinar ve Uğurcan İmrak da ciğerci restoranlarının önünde uzun kuyruklar oluşturan ziyaretçilerden yana memnuniyetlerini dile getirdi.

İnanç ve kültür turizminin Türkiye’deki en büyük merkezlerinden biri olan Edirne, Kurban Bayramı tatilinde de ziyaretçi akınına uğradı. Selimiye Camisi, Eski Cami, Sultan 2’nci Beyazıt Külliyesi, Edirne Büyük Sinagogu, tarihi Arasta Çarşısı gibi birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Edirne’ye gelen ziyaretçiler, kentin en özel lezzetlerinden biri olan tava ciğerini tatmak için ciğerci dükkanlarının önünde uzun kuyruklar oluştururken, müzeler ve başta Selimiye Camisi olmak üzere tarihi mekanlar da yoğun bir şekilde ziyaretçileri ağırladı.

“TÜRKİYE’NİN VE EDİRNE’NİN EN ÇOK ZİYARETÇİ ÇEKEN MÜZELERİNDEN BİR TANESİYİZ”

Sultan 2’nci Beyazıt Külliyesi ve Sağlık Müzesi Müdürü Ruhi Pehlivancık, müzenin Edirne’nin en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olduğunun altını çizerek, bayramda 3 bin kişinin üzerinde ziyaretçinin müzeyi ziyaret ettiğini vurguladı. Pehlivancık; “Yaz tatilinin olması, Kurban Bayramı olmasına rağmen 3 bin kişiyi aşmış bulunmaktayız. Ziyaretçilerimiz bizi bu bayramda da yalnız bırakmadı. Hafta sonu ile beraber daha da ziyaretçi sayıları artacaktır. Biliyorsunuz Türkiye’nin ve Edirne’nin en çok ziyaretçi çeken müzelerinden bir tanesiyiz. İçinde bulunduğumuz Darüşşifa her daim en ön planda oluyor. Bunun haricinde şerbet evimizi yeni açtık, orada yaz aylarında soğuk Osmanlı şerbetlerinin ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Bunun yanında imaretin içerisinde bir aşevimiz var. Orada da lokma dediğimiz ikramlarda bulunuyoruz gün boyunca. Dolayısıyla bu ikramlar da gastronomik unsurlar olarak ilgi çekiyor” şeklinde konuştu.

“ÇOK FARKLI ALANLARDA BİLGİLERE SAHİP OLUNABİLECEK BİR TARİH MÜZESİ”

Pehlivancık, müzenin tarihinden de söz ederek, müzenin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesi için başvurunun da yakında tamamlanacağını kaydetti. Pehlivancık; “Müzemiz köklü bir müze. 1984 yılında buranın Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce Trakya Üniversitesi’ne tahsis edilmesiyle aslında üniversitemizin serüveni başlıyor. Yaklaşık 15 yıl kadar burada bir mimari restorasyon ve duvar süsleme gibi ilgili bölümler teorik ve pratik eğitimlerini görüyor. 1997 yılında içinde bulunduğumuz ilk Darüşşifa açıldı. 2008 yılında medrese açıldı yaşayan müze konseptiyle. 2020 yılında da imaret kısmımızı açtık ve şu an bütüncül bir Osmanlı külliyesi, çok farklı alanlarda bilgilere sahip olunabilecek bir tarih müzesi hürriyetinde. 2016’da da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne de girmiş bulunduk. İnşallah kalıcı liste hazırlıklarımız da devam ediyor. Ancak pandemi nedeniyle UNESCO’nun toplantılarıyla ilgili bir takım aksaklıklar oldu, inşallah en kısa zamanda da kalıcı liste için başvurumuzu tamamlandıracağız” ifadelerini kullandı.

“3 GÜNDE TAVA CİĞERLER ADETA BUHAR OLUP GİTTİ”

Bayram tatilinde Edirne’ye gelen ziyaretçiler, şehrin önemli gastronomik ürünlerinden olan tava ciğerini yiyebilmek için ciğercilerin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Açıklamalarda bulunan Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı ve fahri turizm elçisi Bahri Dinar, Edirne’nin bereketli bir bayram geçirdiğini belirtirken, kentte yaşanan yoğunluğu dile getirdi. Dinar; “Bu yoğunluk Edirne için hiç sürpriz değil, hem inanç turizmi hem de gastronomi turizmi, bu ikisi bir arada gitti. Hakikaten ciğerci arkadaşlarımız bayram için tonlarca ciğer hazırladı. İlk 3 günde tava ciğerler adeta buhar olup gitti. Şimdi tekrar hazırlıyoruz, yetişmekte güçlük çekiyoruz, bereketli bir bayram geçiriyoruz. Binlerce insan gelmiştir bu 3 günde. Çünkü arabaları park edecek yer yok, yollarda yürüyecek yer yok. Her yerde belli bir yoğunluk var” söylemlerinde bulundu.

“TAVA CİĞERİ EDİRNE’NİN VAZGEÇİLMEZ LEZZETLERİ ARASINDA BİRİNCİ SIRAYI KORUYOR”

Bayram yoğunluğunu değerlendiren ciğerci esnafı Uğurcan İmrak ise; “Bilindiği gibi tava ciğeri Edirne’nin vazgeçilmez lezzetleri arasında birinci sırayı koruyor. Bayramın birinci ve ikinci günü biraz hareketlilik oldu, bugün üçüncü gündeyiz, bugün de yoğunluğumuz devam ediyor. Ama yine de gerek sıcak gerek tatil günü olması dolayısıyla insanlar daha çok tatil beldelerini tercih ediyorlar. Biz de her ihtimale karşı, her türlü tedbirimizi aldık, ciğerlerimizi hazırladık, müşterilerimizi hazır şekilde bekliyoruz. Ciğer artık hem yerli hem de yabancı turistlerin vazgeçilmezi haline geldi. Bazı vatandaşlarımız sadece bayramlarda izin alıp Edirne’ye gelebiliyorlar ve bunu da ciğer yiyerek değerlendirmek istiyorlar, biz de onları memnuniyetle karşılıyoruz” açıklamalarında bulundu. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu