Bakanlıktan 4 kırmızı çizgi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bizim dört kırmızı çizgimiz var. Fay kırıklarının üstünde yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz. Sıvılaşma olan alanlarda ve dere yataklarının bulunduğu yerlerde yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Mühendislik ve yapım işlerinde sıfır toleransa geçeceğiz” dedi. Özhaseki ayrıca belediye başkanlarına da seslendi.

Bakan Mehmet Özhaseki, Bakanlıkta düzenlenen Deprem Bölgesi Belediye Başkanları İstişare Toplantısı’nda depremden etkilenen il ve ilçe belediye başkanlarıyla bir araya geldi. Bakan Yardımcıları, genel müdürler, il müdürleri, mimar ve mühendislerin katıldığı toplantıda Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve Hatay’dan gelen şehir planlamacıları ve mimarlar sunum yaparak, yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Depremden sonra bölgeye gelen yabancı misyon şeflerinin, büyükelçilerin ve bakanların neredeyse her birinin, “Böyle bir depremin dörtte biri ya da yarısı bizim ülkemizde olsaydı, biz altından kalkamazdık” dediklerini hatırlatan Bakan Özhaseki, “Çok şükür, bu felaketlerin altından kalkıyoruz ve yaraları sarıyoruz. Depremde 872 bin 59 bağımsız birim, yani 311 bin bina yıkıldı. Bu çok yüksek bir sayı. Planlamalar ve tespitler yapıldı. 680 bin konut, 170 binden fazla da depo ve iş yeri yapmamız gerekiyor. Toplamda 850 bin civarında yapı inşa edeceğiz. Biz bunun altından inşallah kalkacağız. 180 bin civarında ihale yapıldı. Ekim, Kasım, Aralık gibi bu yapılar teslim edilecek. İlk hak sahibi vatandaşlarımız bölgeye gidip oturacaklar” şeklinde konuştu.

Bakan Özhaseki, depremin siyaset üstü bir konu olduğunu da vurgulayarak, ortak akılla hareket etme çağrısında bulundu. Belediye başkanlarına seslenen Bakan Özhaseki, “Bilelim ki biz deprem ülkesiyiz. Deniz ve karada 226 yıkıcı deprem olmuş. Karada olan son 100 yıldaki deprem sayısı ise 60’ın üzerinde. Bu yüzden deprem ülkesinde yaşadığımızı bilerek hareket etmek zorundayız. Bugünün teknolojisiyle yerin altına gücümüzü yettiremiyoruz. Onunla savaşmak yerine, onun nasıl hareket edeceğini bilmeli ve üstteki yapıları güvenli yapmalıyız. Binlerce çocuk öksüz ve yetim kaldı. Nişanlıların düğün davetiyeleri ellerinde kaldı. Nasılsınız dediğimiz zaman gözlerinden yaşlar döküyorlar, evden 3 evlatlarını toprağa vermişler. Ateş, oralarda hala canlı. Bu acıları bir daha yaşamamak gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

 “DEPREM MESELESİ SİYASET ÜSTÜ BİR KONUDUR”

Herkese önemli sorumluluklar düştüğünü söyleyen Bakan Özhaseki, “Bakanlık olarak planlama ve ana kriterler belirleyerek elimizden geleni yapacağız, ama uygulayacak olan sizlersiniz, vatandaş da buna uymak zorunda” dedi. Bakan Özhaseki, şöyle konuştu: “Deprem meselesi siyaset üstü bir konudur. Siyaseti bir kenara bırakalım, zamanı geldiğinde yaparız. Şehirlerimizi yeniden inşa ediyoruz, bu aşamada herkes doğru bildiğini ve vicdanen hissettiklerini söylesin, siyaset biraz kenarda kalsın. Bizler rezerv alanlar oluşturmaya çalıştık. Özel mülkiyete konu olmayan araziler üzerinde, zemin artı 3 ile 4 katı geçmeyecek evler yapmaya devam ettik. İnsanlarımızın duygu ve düşüncelerini de bu noktada dinlemek zorundayız. Onlar diyor ki, ‘Biz burada doğduk ve büyüdük, şehirler ayağa kalkmalı.’ Biz de bu yüzden şehir merkezinde hayatı canlandırmak, iç dinamikleri harekete geçirmek, istihdamı canlandırmak zorundayız. Yapı yasağı gelmemişse buralarda yerinde dönüşüm başlatmak istiyoruz. Tatil zamanı geldiniz, teşekkür ederiz. Ortada hepimizin acısı olan bir konu var. Aslında, bu yüzden tatil yapılacak zaman değil”

“MÜHENDİSLİK VE YAPIM İŞLERİNDE SIFIR TOLERANSA GEÇECEĞİZ”

Türkiye’nin, deprem bölgesinde olduğu bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Özhaseki, “Bizim dört kırmızı çizgimiz var. Fay kırıklarının üstünde yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz. Sıvılaşma olan alanlarda da yapılaşma olmayacak. Dere yataklarında, zeminin müsait olmadığı yerlerde yapı yasağı gelecek. Mühendislik ve yapım işlerinde sıfır toleransa geçeceğiz” dedi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu