Kurban fiyatlarında yüzde yüzü aşkın artış

Kurban bayramı öncesi kurbanlık canlı hayvan baskül fiyatlarını belirlemek üzere Edirne Ziraat Odası’nda toplantı düzenlendi. Yapılan toplantı neticesinde Teknik İhtisas Komisyonu tarafından, üreticilerden tüketiciye kurbanlık baskül kilogram tarifesi belirlendi. Buna göre koç 145 lira, keçi 130 lira, dana 165 lira, inek 135 lira olarak açıklandı. Fiyatların geçen yılki tarifeye göre yüzde 100’den fazla arttığı görüldü.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 28 Haziran – 1Temmuz tarihleri arasında kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesi, kurbanlık canlı hayvan baskül fiyatlarını belirlemek üzere Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı’nın Başkanlığında, üyelerden oluşan Teknik İhtisas Komisyonu 26 Mayıs Cuma günü Edirne Ziraat Odası Meclis toplantı salonunda toplandı. Önceki yıllar belirlenmiş fiyat tarifeleri, Ticaret Borsası günlük satış baskül fiyatları ve kurbanlık hayvanın daha itinalı beslenme-yetiştirilme unsurları ile günlük piyasa şartları göz önüne alınarak ileri sürülen görüş ve öneriler sonucu bu yılki fiyatları belirlendi. Toplantı neticesinde koç 145 lira, keçi 130 lira, dana 165 lira, inek 135 lira olarak satışa sunulması kararı alındı.

Geçen yıl kurban bayramı öncesi açıklanan kurbanlık baskül kilogram tarifesine göre fiyatlarda yüzde 100’den fazla artış gözlemlendi. Geçen seneki fiyat tarifesi ise; dana 70 lira, inek 53 lira, koç 65,00 lira ve keçi 53 lira olarak açıklanmıştı.

Diğer yandan gebe ve damızlık değeri olan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satışına ve kesimine izin verilmeyecek. Ancak serbest veteriner hekimler tarafından düzenlenen ve kesim yerinde görevli resmi veteriner hekim tarafından onaylanmış olan raporda gebe olmadığı veya damızlık değeri taşımadığı belirtilen dişi hayvanların satışına ve kesimine izin verileceği kaydedildi. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların pazara büyükbaş hayvanlar için, kulağında takılı halde kulak küpeleri ve pasaportları, küçükbaş hayvanlar için nakil belgesi ve kulağında küpesi, il dışından gelmesi halinde yurt içi veteriner sevk raporu ile birlikte sevk etmeleri kaydıyla kurbanlık canlı hayvan baskül TL/Kg fiyatları belirlendi. Haber Merkezi
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu