Keşan 5 noktadan biri

Baykar tarafından yapılan açıklamada orman yangınları ile mücadelede de kullanılan Bayraktar TB2 İHA’ların konuşlandığı noktalarından biri de Edirne’nin Keşan ilçesi olduğu bildirildi. İHA’lar Türkiye’de toplam 5 noktada konuşlanıyor.

Son günlerde Türkiye genelinde meydana gelen orman yangınlarıyla mücadelede önemli rol oynayan Bayraktar TB2 İHA’larla ilgili basın açıklaması yapan Baykar firması İHA’ların her birinin meteorolojik şartlar ve hava trafiğinin uygun olması durumunda günde en az 10 saat, en az 50 saat uçuş yaparak ülkenin tehlikelere karşı gökyüzünden izlendiğini ifade etti. Yapılan açıklamada; “Baykar ile OGM (Orman Genel Müdürlüğü) arasında yapılan sözleşme ile birlikte Bayraktar TB2 İHA’lar şu anda Manisa /Akhisar, Muğla/Milas, Kütahya/Zafer, Antalya/Gazipaşa ve Edirne/Keşan olmak üzere 5 noktada konuşlu olarak hizmet vermektedir. Bu 5 noktada konuşlu bulunan 5 adet Bayraktar TB2 İHA’ya ek olarak, Baykar tarafından bilabedel konuşlandırılan yedek 4 adet Bayraktar TB2 İHA ile birlikte toplam olarak 9 adet Bayraktar TB2 İHA, Orman Genel Müdürlüğü’nün yangınla mücadele faaliyetleri için görev yapmaktadır. Bayraktar TB2 İHA’ların her biri meteorolojik şartlar ve hava trafiğinin uygun olması durumunda günde en az 10 saat, 5 adet İHA ise toplamda günde en az 50 saat uçuş yaparak Yeşil Vatan’ı tehlikelere karşı gökyüzünden izlemektedir. Büyük ölçekli orman yangınlarında ise uçuş görevi 24 saate kadar çıkmaktadır. Ayrıca tüm süreç Baykar personelleri tarafından yürütülmektedir. Baykar üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmek için çaba göstermektedir” denildi.

Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelede en başarılı ülke olduğunun da altını çizen Baykar; “Türkiye, bu alanda karşılaşılacak sorunların tespitine vizyoner bir bakış açısıyla yaklaşarak Avrupa’da İHA’ları orman yangınıyla mücadelede kullanan ilk ülke olmuştur. Ülkemiz bu öncü mücadele yöntemiyle birlikte The European Forest Fire Information System’in (EFFİS) 2021’de yayınladığı raporlarındaki verilere göre orman yangınlarıyla mücadele de en başarılı ülke olmuştur.  OGM’nin verilerine ve medyada yayınlanan haberlere bakıldığında İHA’ların da içinde bulunduğu yüksek teknolojinin kullanımıyla birlikte orman yangınlarına ilk müdahale süresi yaklaşık 45 dakikadan 11 dakikaya düşmüştür. OGM yeni hedefinin ilk müdahale süresini 10 dakikanın altına indirmek olduğunu da duyurmuştur.  Bununla birlikte yanı başımızdaki Yunanistan’da, Avrupa’da, geçtiğimiz yıllarda Avustralya’da uzun süre hatta aylarca devam eden orman yangınları tüm insanlık tarafından çaresizce izlenmiştir. Bayraktar TB2 İHA’ların kullanıma girdiği 2020’de 345 yangın ilk anda tespit edilerek büyümeden söndürülmüştür. 2021’de ise İHA’lar 267 yangının tespiti ve müdahalesinde aktif rol oynamıştır” ifadelerine yer verdi.

Haziran ve temmuz ayları arasında çıkan 285 orman yangınının 192’sinin Bayraktar TB2 İHA’lar tarafından ilk anda tespit edildiğini belirten Baykar; “Ülkemizde ise yapılan çalışmalar sayesinde 1 Haziran 2023 ile 28 Temmuz 2023 tarihleri arasında tespit edilen 285 orman yangınının 192’si Bayraktar TB2 İHA’lar tarafından ilk anda tespit edilmiştir. Bu yangınlar OGM’nin fedakâr ekipleri tarafından büyümeden söndürülmüştür. 1 Haziran – 28 Temmuz 2023 tarihleri arasında 5 noktada görevli Bayraktar TB2 İHA’lar 2319 saat 20 dakika uçuş gerçekleştirmiştir. Hâlihazırda Antalya Kemer’de söndürülen orman yangınının 109. saati itibariyle Bayraktar TB2 İHA’lar 79 saattir uçuş gerçekleştirmekte ve operasyonda çalışan Baykar personelleri aralıksız olarak görev yapmaktadır. OGM’nin fedakâr personeli sayesinde yangın kontrol altına alınmış ve soğutma çalışmaları sürdürülmektedir” açıklamasını yaptı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu