‘Dolap ürünlerinin kar oranı yüksek olmalı’

Bakkal ve marketlerde dolap ürünleri ile raf ürünleri arasında fiyat farkı olması gerektiğini belirten Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, esnafın en büyük dertlerinden birinin enerji fiyatlarının yüksekliği olduğunu ve bunun önüne geçmek için de dolap ürünlerinde fiyat farkı olması gerektiğinin altını çizdi. Yaşagör, esnafların evlere servis hizmetlerini daha da yaygınlaştırması gerektiğini kaydetti.

Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, gazetecilere açıklamalarda bulunarak, enerji fiyatlarından dolayı esnafın dolap ürünlerini daha fazla kar oranıyla satması gerektiğini ifade etti. Yaşagör; “Esnafımız dolap ürünlerini kar oranlarının daha yüksek olması gerekli. Son zamlardan dolayı enerji fiyatlarında yükseliş oldu. Şu anda esnafımızın belini büken enerji fiyatları diyebiliriz. Aylık kiralarımızın çok çok üzerinde enerji faturaları gelmeye başladı. Dolayısıyla bu anlamda müşterimizin talebi devamlı soğuk meşrubat yönünde talep geliyor. Dolayısıyla piyasada olan rekabete esnafımız ayak uydurmaya çalışıyor. Esnafımıza önerimiz dolap ürünleri ve raflarda satılan ürünlerin ayrı fiyatlar uygulanmasını doğru görüyoruz. Dolap ürünü olarak soğuk ürün tüketmek isteyen vatandaşlarımız 1 lira gibi bir fark verip o fiyattan alabilirler. Daha ucuza almak isteyen vatandaşlar ise raflardan alarak evlerinde soğutabilirler. Neticede meşrubat ve içecekler soğuk olması isteniyor. Bu anlamda esnafımıza bizim tavsiyemiz dolaplarda satılan ürünler raflarda satılan ürünler arasında fark sağlayıp enerji fiyatlarına bir nebze de olsa katkı sağlamaları yönünde” dedi.

‘KÜÇÜK ESNAFIMIZIN TELEFON VE İNTERNET ÜZERİNDEN MÜŞTERİLERİNE SERVİS SAĞLAMALARI GEREKİYOR’

Yaşagör, vatandaşların internet ortamından sipariş verilen uygulamaları oldukça yaygın kullandığını belirtirken, esnafın da evlere sipariş ve internet üzerinden siparişi yaygınlaştırması gerektiğini kaydetti. Yaşagör; “Son zamanlarda internet aracılığıyla insanlar evlerinde otururken evlerinden sipariş verebiliyor. Dolayısıyla biz de küçük esnaflar olarak buna daha çok Binevler bölgesindeki esnafımız çalışmalarını yapıyor. Genelde telefon ile veya internet üzerinden düşen siparişlerini evlere götürerek teslim ediyor. Ama baktığımız zaman bu oranın yükselmesi gerekiyor. Bu konuda tüketicilerin davranışlarına baktığımızda bu pazarda çok çok büyüme olduğunu görüyoruz. Belli firmalar oluştu, bu firmaların bizim pazarımızdan pay almasının önüne geçebilmemiz için, küçük esnafımızın da internet üzerinden satışlarına başlaması gerekiyor. Yoksa işlerimizde çok büyük bir gerileme olabilecek. Pazarın büyük bir bölümü bu tür satışlardan oluşmaya başladı. Firmalar çoğalmaya başladı. Büyük firmalarda kendi ürünlerini satabildikleri servisler oluşturmaya başladı. Benim tavsiyem küçük esnafımızın bu anlamda gerek telefon gerekse internet üzerinden iletişimi sağlayıp müşterilerine bu servisi sağlamaları gerekiyor” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu