İnşaat sektöründe ruhsat faktörü

‘Edirne Belediyesi ruhsat işlerinde çok yavaş’

Edirne’de inşaat sektöründe yaşanan sorunları anlatan Edirne İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Tezcan Liznak, biten inşaatlarda ruhsat alımı konusunda Edirne Belediyesi’nin yavaş çalıştığını vurguladı. Liznak ayrıca, Edirne Belediyesi’nde çalışan işçilerin özellikle yaz döneminde izne ayrıldıkları zaman işlerin daha da yavaş ilerlediğini, izne çıkan çalışanların yerine bakacak kimsenin olmadığını söyledi.

İnşaat sektöründeki sorunları dile getiren Edirne İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Tezcan Liznak, şuanda kredilerde ciddi sorunlar olduğunu dile getirdi. Liznak; “Rakiplerimiz de var. Kendi aramızdaki rakiplerimizin dışında devlette bizim rakibimiz. Devletin yaptığı TOKİ’lerde bizim için rekabet ortamı oluşturuyor. Krediler ile ciddi sorun var. Kredi yok şuan. Bankalara gidildiği zaman 200 – 300 bin lira krediler çıkıyor bazen o da çıkmıyor. Krediler de bizim için ayrı sorun yaratıyor” dedi.

‘1+1 EVLERDEKİ TALEP ARTIŞI KREDİSİZLİKTEN’

Ev fiyatlarındaki artıştan dolayı insanların artık 1+1 evleri tercih ettiklerini bu sebeple 1+1 ev taleplerinin yüksek olduğuna dikkat çeken Liznak; “3 artı 1 dairelerin fiyatları yükseldiği için 4 milyon lira bandında olduğu için, 1 artı 1 dairelerin 1 milyon 700, 20 milyon bandında olduğu için insanlarımız 1 artı 1 daireleri ondan dolayı tercih ediyor. Krediler ile ilgili sorun oluyor. İnsanların 2 milyon gibi bir parası oluyor ama kredi alıp 4 milyonu tamamlayamadıkları için 1 artı 1 daireleri tercih ediyorlar. Konut kredisi yok denebilecek kadar az. Fiyatlar 10 kat artış sağladı imalat fiyatlarında ama bu yansıtılmadı. Bu da yine zorlandığımız konulardan bir tanesi” diye konuştu.

Bankalar tarafından sağlanan ev kredilerinin çözüme ulaştırıldığında sektöründe de biraz hareketleneceğini söyleyen Edirne İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Tezcan Liznak; “Bankalar tarafından konut kredilerinin açılmasıyla birlikte sektörümüz daha fazla hareketlenecektir. Eskiden 0.99 oranında faiz farkları olan krediler vardı. Bununla piyasamız canlandırılıyordu. 0.99 üzerinde olsun ama sonuç olarak kredi olsun istiyor bazı insanlarımız. Kira fiyatları fahiş oranda arttı. Bugün 3 artı 1 daire fiyatları 15 bin bandına çıktı. Böyle olunca insanlarda kredi çekerek ev almak istiyorlar ama hiçbir bankadan kredi verilmiyor. Fiyatların en azından bir noktada sabitlenmesi gerekiyor. Fiyatların sürekli değişmesi sektörü olumsuz etkiliyor” açıklamasını yaptı.

“SAMİMİ DAVRANMIYORLAR”

Gider kalemleri, krediler bir yana dursun diğer yandan da Edirne Belediyesi tarafından sorunlar yaşadıklarının da altını çizen Liznak, yaşanan süreçleri anlattı. Özellikle ruhsat konusunda Edirne Belediyesi ile büyük sorunlar yaşadıklarını söyleyen Liznak; “Ruhsat konusunda zaman zaman sorunlar yaşıyoruz. Biraz o kısmın yavaş işlediğini söylememiz mümkün. Buradaki kurum ve kuruluşlar samimi davranmıyorlar. Bu sebepten dolayı işlerimiz biraz daha yavaş hareket ediyor” dedi.

Ayrıca Edirne Belediyesi’nde izne çıkan çalışanın yerine bakacak kimsenin olmadığını ve işlerin yaz aylarında daha da yavaş ilerlediğini kaydeden Edirne İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Tezcan Liznak; “Özellikle yaz aylarındaki izinlerden dolayı kurumlarda çalışanların izne çıkması ile birlikte yerlerine bakacak insan olmuyor. Bununla birlikte ruhsat almamız yavaşlıyor. Ruhsat alınmadığı noktada evleri yapmamız mümkün olmuyor. Bu da sektörümüzü yavaşlatıyor. Krediler olsa da ruhsatlarda sektörü etkiliyor. Bir an önce ruhsat başvurularına geri cevap verilmelidir. İnşaatların hızlıca bitmesi için tüm arkadaşlarımız çaba gösteriyor” şeklinde konuştu. Liznak; krediler, artan maliyetler ve Edirne Belediyesi’nce verilen ruhsatlardaki yavaş ilerleyen sürece çözüm beklediklerini ifade etti. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu