Bedelli askerlik ücreti belli oldu

Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri ve gündemdeki konulara ilişkin Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Deniz Albay Zeki Aktürk tarafından bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda bedelli askerlik tutarının da 122.351,04 TL olduğu belirtildi. Buna göre; 2023’ün Ocak-Haziran döneminde 104 bin 84 TL olan bedelli askerlik ücreti Temmuz-Aralık dönemi için 122 bin 351 liraya çıkartıldı.

SON 1 HAFTADA 35 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ

Son bir haftada 35 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece etkisiz hâle getirilen terörist sayısı bu yıl içinde 848’e, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 38.191’e ulaşmıştır. Yine, Irak’ın kuzeyinde başarıyla icra edilen Pençe-Kilit Harekâtı’nda 18 Temmuz 2023’e kadar 573 terörist etkisiz hale getirilmiş, değişik çaplarda toplam 1.291 silah ve 556.498 mühimmat ele geçirilmiş, 2.103 mayın/el yapımı patlayıcı (EYP) tespit ve imha edilmiş, 597 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir. Dün de Pençe-Kilit bölgesinde devam eden Arama Tarama faaliyetinde bir sığınakta çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirilmiştir. (1 adet Zagros keskin nişancı tüfeği, 2 adet Doçka, 1 adet RPG-7, 14 adet AK-47, 2 adet PKM ile çok sayıda mühimmat ve çeşitli miktarda malzeme)

Kahraman Mehmetçiğin büyük bir fedakârlık ve olağanüstü gayretle yürüttüğü bu başarılı mücadele sonucu, sözde elebaşlarının etkisiz hâle getirilmesi dâhil terör örgütüne ağır darbe vurulmuş, örgütün hareket kabiliyeti bitme noktasına getirilmiş ve yıllardır milletimizin başına musallat olan terör belasını defetmede önemli bir aşamaya gelinmiştir.

2 BİN 866 KİŞİ HUDUDU GEÇEMEDEN YAKALANDI

Hudutlarımızda alınan ilave ve etkin tedbirler sayesinde; Son bir haftada hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 189 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 20’si FETÖ mensubu olmak üzere 27’si teröristtir. 2.866 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. 2023 yılında ise hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 4.065 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 201’i FETÖ mensubu olmak üzere 306’sı teröristtir. 125.822 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.

Ayrıca; Geçtiğimiz bir hafta içerisinde icra edilen operasyonlarda 7 kilogram uyuşturucu ve 361 adet muhtelif uyuşturucu hap ele geçirilmiştir. 01 Ocak’tan itibaren icra edilen operasyonlarda ise 2.369 kilogram uyuşturucu, 1.051 adet muhtelif uyuşturucu hap ve 23 adet muhtelif silah ele geçirilmiştir. Hudutlarımızın ve halkımızın güvenliği için hudut birliklerimizin imkân ve kabiliyetleri sürekli geliştirilerek sınır güvenliğinde etkin tedbirler alınmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilgili bakanlık ve kamu kurumları ile koordineli olarak devam edilecektir.

YUNANİSTAN İLE OLUMLU HAVANIN DEVAM ETTİRİLMESİ İÇİN KARŞILIKLI ÇABALAR SÜRÜYOR

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Ege ve Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerini tavizsiz bir şekilde korumaya devam etmektedir. Komşumuz Yunanistan ile deprem sonrası gelişen olumlu havanın devam ettirilmesi ve geliştirilmesi için karşılıklı çabalarımız sürmektedir.

TSK TATBİKAT VE EĞİTİMLERE DEVAM EDİYOR

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz hâlihazırda yürüttüğü tüm operasyonları ve görevleri ile eş zamanlı olarak personelinin niteliklerini çağın şartlarına ve harbin değişen doğasına en uygun şekilde geliştirmek amacıyla eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de aralıksız sürdürmektedir. Bu kapsamda; 14-21 Temmuz 2023 tarihleri arasında Batı Karadeniz’de Romanya ev sahipliğinde mayın harekâtına yönelik eğitimlerin icra edilmekte olduğu POSEIDON-2023 Tatbikatına Deniz Kuvvetlerimiz tarafından katılım sağlanmaktadır.

ÖĞRENCİ VE PERSONEL TEMİNİ / BEDELLİ ASKERLİK

Personel ve askerî öğrenci alımları diğer kamu kurumları ile koordineli olarak yasalar ve ilgili mevzuata uygun, idari ve adli denetime açık, şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde gerçekleştirilmekte; bu yıl için planlanan alım/temin faaliyetleri devam etmektedir. Bu kapsamda; 2023 yılı Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okullarına askerî öğrenci temin faaliyetleri 4 Ağustos’a kadar Kara Harp Okulu yerleşkesinde devam edecektir.

Bilindiği üzere Bedelli askerlik tutarı, daha önce yapılan düzenleme ile memur maaş katsayısındaki artış oranına sabitlenmiş ve miktar konusundaki belirsizlik ortadan kaldırılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığınca “Mali ve Sosyal Haklar” genelgesi yayımlanmış ve buna göre bedelli askerlik tutarı 122.351,04 TL olmuştur. 17 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bedelli askerlik müracaat işlemleri başlamıştır. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu