Asgari ücrette 18 bin lira beklentisi

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, asgari ücrete yapılacak olan ara zammı değerlendirdi. Belirlenen ücretlerin kısa sürede eridiğine dikkat çeken Şen, DİSK’e göre asgari ücretin en az 17-18 bin lira olması gerektiğinin altını çizdi.

Tüm sendikaların asgari ücretin belirlenmesinde aktif rol oynaması gerektiğini belirten Şen,  asgari ücretin belirlenmesinde enflasyon ve hayat pahalılığının ele alınarak belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Şen;  “Hükümet tarafından, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da asgari ücrete ara zam yapılacağı açıklandı. Bununla ilgili 1’inci görüşme bu hafta içerisinde gerçekleşti, bildiğim kadarıyla 2’nci görüşme de pazartesi günü gerçekleşecek. Uzun yıllardır, yılda bir kere yılbaşında yapılan zamlarla, asgari ücret belirleniyordu. Ancak son yıllarda yaşanan ekonomik kriz, buna bağlı asgari ücret ve tüm ücretlerde yaşanan erimelere bağlı olarak, geçtiğimiz yıl ile bu yıl ara dönemde bir kez daha iyileştirme yapılması gündemde. Biz DİSK olarak yılbaşında da asgari ücrete yapılan zamların bir anlamı olabilmesi için, ülkede yaşanan hayat pahalılığının ve enflasyonun önlenmesi, buna bağlı olarak asgari ücretin gerçek anlamda belirlenmesi gerektiğini söylemiştik. Nitekim birkaç ay geçmeden ‘ciddi bir zammın yapıldığı’ asgari ücret erimiş oldu. Mutlaka tüm sendikaların, asgari ücretin belirlenmesinde aktif olarak rol oynaması gerekiyor. Sadece sendikaların da değil, bu ücretlerin gerçekçi anlamda belirlenmesinde katkısı olacak tüm paydaşların, kurum ve kuruluşların, sivil toplum kuruluşlarının bu belirlemede aktif rol oynaması gerekiyor” dedi.

“ASGARİ ÜCRETİN YAKLAŞIK 17-18 BİN LİRA CİVARINDA OLMASI GEREK”                          

                Şen, asgari ücretin açlık sınırıyla değil, yoksulluk sınırıyla belirlenmesi gerektiğini kaydederken, belirlenecek asgari ücretin yaklaşık 17-18 bin lira civarında olması gerektiğini söylüyoruz ki yoksulluk sınırındaki bir gelire, her hanenin ulaşmasını istiyoruz. Dolayısıyla belki Pazartesi, belki bir sonraki toplantıda belirlenecek asgari ücretin, bu söylediğimiz rakamların altında medyada, kamuoyunda konuşulan rakamlar civarında belirlenmesi halinde, yine asgari ücretin eridiğini göreceğiz. Sıkıştırılmış, bastırılmış zamların, seçimlerin ardından yağmur gibi yağdığı bu dönemde hiçbir anlamının kalmadığını hep birlikte göreceğiz. Bu anlamda da toplantılara işçi sendikalarını temsilen katılanları da dik durmaya, asgari ücretin biraz daha gerçekçi biraz daha bir ailenin geçimini sağlayabilecek seviyelerde tutulması gerektiğine ve bu şekilde dik durmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu