Altın kemer sahibini buldu

Tarihi 661’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Başpehlivanı resmen Mustafa Taş oldu. Mustafa Taş dün Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle altın kemeri aldı. Taş altın kemeri Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ve Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş’in elinden aldı.

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu’nun başvurusuyla, Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu tarafından, doping kontrol havuzunda bulunmasına rağmen 2020 yılının Ocak, Temmuz ve Ekim aylarında yer bildirimi yapmayan 661’inci Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek’e 9 Mart 2022’den itibaren 1 yıl men cezası verilmişti ve 1 Ekim 2020’den itibaren kazandığı tüm ödül ve derecelerin iptaline karar verilmişti. Ödüllerin iptal edilmesinin üzerine, 661’inci Kırkpınar altın kemerine ne olacağı merak ediliyordu. 661’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri finalisti Mustafa Taş, dün Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan törenle altın kemeri taktı. Törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, TGGF Başkanı İbrahim Türkiş, Mustafa Taş’ın ailesi ve sevenleri katıldı. Başpehlivan Mustafa Taş’ı tebrik eden Başkan Gürkan; “661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde finalde Cengizhan Şişmek ile Mustafa Taş kardeşlerimiz güreşmişti. Bir sonuç tecelli etti. Bugün hukukun verdiği kararla Kırkpınar Altın Kemeri, 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı olarak Mustafa Taş’a takacağız. Kendisini tekrar tebrik ediyorum. Yolu açık, başarıları daim olsun. 7-8-9 Temmuz tarihlerinde 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni gerçekleştireceğiz. Burada bütün yiğitler yine meydana çıkacak, dualı çayırda ter dökecek ve en iyi olan kazanacak” dedi.

“KIRKPINAR’DA İNŞALLAH BİR DAHA BÖYLE ŞEYLER YAŞANMAZ”

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Mustafa Taş’ın kendi hakkıyla da şampiyon olmasını beklediğini ifade ederken, pehlivanların yasaklı maddeler kullanmamasını istediğini belirtti. Selim; “Daha önce de aynı durum İsmail Balaban’da da oldu. Sonra İsmail Balaban 2’nci sefer Kırkpınar’da başpehlivan oldu. Ben de Mustafa Taş’ın bir de kendi hakkıyla başpehlivan olmasını bekliyorum. Umarım Kırkpınar’ımızda bir daha böyle bir daha olay yaşanmaz. Başkanım üstü kapalı geçti ama bu Kırkpınar’da birkaç senedir oluyor. Daha önce Ali Gürbüz ve İsmail Balaban’da olmuştu. İsmail Balaban ikinciye Başpehlivan oldu. Şimdi benim gönlümde istiyor ki Mustafa Taş, kardeşimiz de inşallah bir daha başpehlivan olur. Kırkpınar’da inşallah bir daha böyle şeyler yaşanmaz. Artık Türkiye çok gelişti. Bu tip şeylere girmemek lazım. Pehlivan diyoruz, yiğit diyoruz pehlivanlar yiğitçe güreşmelidir. Pehlivanlarımızın yasaklı maddeler kullanmamasını istiyorum. Tüm pehlivanlarımıza başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

“BİZ HUKUKUN GEREĞİNİ UYGULUYORUZ BURADA BUNA DA HERKESİN SAYGI DUYMA MECBURİYETİ VAR”

TGGF Başkanı İbrahim Türkiş de sürecin herkesi yıprattığını söylerken, bu tarz olayların bir daha Kırkpınar’ı gölgelememesini temenni etti. Türkiş; “Bizim uyguladığımız karar 661’inci Kırkpınar yağlı güreşlerinin en başarılı pehlivanını belirleyen bir karar değil. Böyle bir iddiamız yoktur. Biz hukukun gereğini uyguluyoruz burada. Buna da herkesin saygı duyma mecburiyeti var. Çünkü hukuk bunu gerektiriyor. Üzülerek ifade ediyoruz geçen yıl Kırkpınar güreşimizin finalini galibiyet ile tamamlayan arkadaşımızın hak mahrumiyeti cezasının olduğu o dönem bir şekilde uygulama dışında kalması ve bunun kamuoyunun da bilgisi dışı olması sebebiyle hepimiz bu noktalara geldik. Uzun bir süreç geçti, bu süreç hepimizi ve güreşimizi yıprattı. Gerek Cengizhan Şimşek’i gerek Mustafa Taş’ı gerek güreşimizi yıprattı. Arzu ediyoruz ki bu olaylar bir daha yaşanmasın. İnşallah bundan sonra tartışmasız, hiçbir şekilde sonradan kararların değişmediği bir uygulama ile tarihi Kırkpınar’ın güzelliğini gölgelemeyecek şeyler, sonuçlar alalım. Zaten bu yıl Kırkpınar, bildiğimiz tarz güreşlerinin son yılını yapacak. Gelecek yıl Tarihi Kırkpınar, tam bir olimpiyat formatı içerisinde karşınıza çıkacak. Çok daha keyifli, çok daha çekişmeli, çok daha güzel olacak. İnşallah bu güzel organizasyonlarını devam ettirecek Sevgili Başkanımız. Tüm pehlivanlarımıza başarılar diliyorum. Kırkpınar’ımıza da çok az bir süre kaldı. Artık bu tarz hataların ilk ve son kez yapılan bir dönem olmasını temenni ediyor, aynı zamanda federasyon başkanı olarak da kendi dönemimde bunun hiçbir şekilde olmayacağının garantisini veriyorum. Bu olayın yaşanmasında Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun en küçük bir dâhili yoktur” diye konuştu.

Konunun Cengizhan Şimşek ile yargı arasında olduğunu belirten Mustafa Taş; “Böyle bir olayın olmasını kimse istemezdi, bende istemezdim. İki taraf da karşılıklı olarak çok yorulduk. Çok fazla söz etmeyeceğim bu konu hakkında. Güreş Federasyonunun bu durum ile bir alakası yoktur.  Cengizhan ve yargı ile ilgili bir durumdu. Yargıya saygı duyduk ve yargı beni gösterdi, kemer bana takdim edildi. Söz verdim kemeri sahada takmak istiyorum” söylemlerinde bulundu.

Daha sonra, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ve TGGF Başkanı İbrahim Türkiş, 661’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin altın kemerini Başpehlivan Mustafa Taş’a takdim ettiler. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu