Fiyatlar beklentiyi karşılamadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada buğdayda ton başına 9 bin 250 lira arpa da ise 7 bin 500 bin lira olarak kararlaştırdıklarını ifade etmişti. Konu kapsamında açıklamalarda bulunan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, fiyatların kötü düzeyde olmadığını fakat üreticinin beklentisini karşılamadığını dile getirdi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı buğday ve arpa fiyatlarını değerlendirdi. Arabacı, verilen fiyata bakıldığında çok kötü bir fiyat olmadığını belirterek açıklanan fiyat üreticinin beklentisini karşılamadığını kaydetti. Arabacı; “Cumhurbaşkanımız fiyatları açıkladı. Biz daha önceki süreçte de buğdayın 10 lira ve üzeri olması gerektiğini söylüyorduk. Bizim düşüncemiz 9 lira fiyat artı 1 buçuk da prim olması yönündeydi. Bu yönde baktığımızda üreticinin beklentisini fiyat karşılamadı. Şu anki verilen fiyata baktığımızda da çok kötü diyebileceğimiz bir fiyat da değil işin açıkçası. Geçen yıl 6,45 fiyat açıklanmıştı. 1 lira da ürününüzü TMO’ya sattığınızda prim alabiliyordunuz. Şimdi ürünü dış piyasaya da satsan 1 lira desteği alacaksınız. Biz şu an TMO’ya da piyasaya da ürünümüzü satıyoruz. Fakat enflasyon durduğu yerde durmuyor. Biz ürünümüzü çıkarıyoruz ama senede bir kez satabiliyoruz. Bunun değişen bir fiyatı yok. TMO’nun 12 ay boyunca alım yapması gerektiğini düşünüyorum. Madem 4.5 liraya sanayiciye veriyorsanız, tüketicinin pahalı ekmek yememesini engelliyorsanız o zaman üreten insanları desteklemek gerekiyor. Bunun için de TMO’nun 12 ay boyunca alım yapması gerekiyor. Hatta eylül ayından sonra enflasyon oranında aylık artışlarla TMO’nun bir fiyat politikası belirlemesi gerektiğini düşünüyorum ki üretici serbest piyasada ezilmesin. Bunlar yapıldığı takdirde bu fiyata çok kötü diyemeyiz. Ama beklentiyi karşıladı mı derseniz de karşılamadı. Bizim beklentimiz en az 10 lira ve üzeriydi. Bu açıdan fiyat beklentiyi karşılamadı. İnşallah bu üreticilerime hayırlı olur. Şu anda bölgemize baktığımızda buğdayların gidişatı güzel gözüküyor ama ufak tefek hastalıklar gözükse de inşallah iyi bir sezon olur, üreticilerimiz verim alır” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİCİYİ DE DESTEKLEYELİM”

Verilen desteğin avantajlarını ve dezavantajlarını da değerlendiren arabacı; “TMO piyasaya ve sanayiciye 4.5 liradan buğday vermeye devam ederse zaten serbest piyasada TMO’nun açıkladığı rakam üzerine fiyat çıkmaz. TMO eğer ki sanayiciye verdiği desteği keserse o zaman önümüzdeki günlerde sanayici de kendini hazırlamak zorunda. Çünkü onun da bir anlaşmalı olduğu yerler var. O da planlamasını yapıp ürün almaya çalışacaktır piyasadan. Bu da TMO fiyatlarının bir tık üzerine çıkacağını düşünüyorum böyle olduğu takdirde. Ben sanayiciyi desteklemesin, tüketici pahalı ekmek yesin demiyorum. Ama bunu yapıyorsak üreticiyi de destekleyelim” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu