Azizname seyircisiyle buluşacak

Edirne Belediyesi Şehir Tiyatrosu bünyesinde açılan yetişkin grubu kursiyerleri yıl sonu oyunu 11 Haziran 2023 pazar günü saat: 20:00 ‘da Atatürk Kültür Merkezi büyük salonda seyircisiyle buluşacak.

İlk kez 1970’li yılların başında Dostlar Tiyatrosu tarafından sahnelenen oyun, Yücel Erten tarafından Aziz Nesin’in kısa öyküleri yeniden gözden geçirildikten sonra şu anki yapısıyla ilk kez Azizname’95 adıyla, 25 Haziran 1995 yılında Berlin’de sahnelendi. Geçen zaman içerisinde birçok tiyatro grubu tarafından çeşitli illerde defalarca sahnelenen oyun, Merhaba, Sus Konuşma, Garba Açılan Pencere, Mebus Paltosu, Bir Varmış Bir Yokmuş, Nasıl Bir Değişiklik Oldu? / Du Bakali N’Olecak? ve Selam isimli 7 kısa epizodtan oluşuyor. Oyunda Aziz Nesin’in dar gelirli sade vatandaş öyküleri, bürokrasi öyküleri, köy öyküleri ve bir masalsı fantastik öykü içine sığdırılmış  sosyolojik bir o kadarda trajikomik tahlilleri görülecek. Oyuncuların eğitmeni ve aynı zamanda oyunun yönetmeni Edirne Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncusu Tuğberk Yaşa, Sahne Amiri ise Busem Ceren Çallı.

26-27 Kasım 2022 tarihlerinde yapılan yetişkin kursiyer seçmeleri sonucunda çeşitli yaş gruplarından 25 aday kursiyer seçilerek 15 Aralık 2022 ‘de tiyatro kursuna başladı. Kursiyerler, Azizname oyununu 11 Haziran 2023 pazar günü sahneleyerek kurs dönemini tamamlayacak. Oyun tek perde ve yaklaşık 60 dakika sürecek. Oyun 15 yaşından küçüklere hitap etmiyor. Yönetmen Tuğberk Yaşa’nın, Azizname hakkında açıklamasında ise; “Oyun; ülkemizin dahi, deli ve dünyaya mâl olmuş mizah ustası Aziz Nesin’inin nokta atışı yaptığı sosyolojik tespitlerini içeren öykülerinden oluşuyor. Güncelliğini ilk günkü kadar koruyan, politik ve sosyolojik taşlamalardan oluşan bu öyküleri Yücel Erten ustaca oyunlaştırmıştır. Delimiz, delirenimiz, açımız, doymak bilmeyenimiz, herkes için düşünenimiz, kendisi için bile düşünemeyenimiz, cesurlarımız, korkaklarımız, kan emicilerimiz, kan bankalarımız, bal tutup parmağını yalayanımız, balı rüyasında görenimiz. Oyunun bu kadar güncel olması konusunda Aziz Nesin’e hayran kalmakla halimize yanmak arasında ele aldık metni. İşte girdik alana, selam verdik dört yana, sözümüz anlayana, merhabalar merhaba.” İfadelerine yer verildi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu