Ali Cabbar’ın Keşan detayı

Son günlerde dillerden düşmeyen Ali Cabbar isimli şarkının hikayesini Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı video ile Keşanlı klarnetçi Gökhan Uyan’a anlattırdı. Uyan, 2008 yılında Keşanlı yönetmen Erdem Yılmaz’ın kayda aldığı, kendisinin ve ünlü müzisyen Klarnet sanatçısı Serkan Çağrı’nın da rol aldığı ‘Meşk Havası’ filminin senaryosuyla birebir aynı olduğunu söyledi. Keşan’ın Çamlıca Köyü’nde çekilen film Ali Cabbar’ın hikayesiyle oldukça benzerlik gösteriyor.

Sözlerinde kara sevdadan bahsedilen ve dillerden düşmeyen Ali Cabbar’ın hikâyesinin 2008 yılında Keşan’ın Çamlıca Köyü’nde kısa film olarak çekildiğini söyleyen Keşanlı klarnetçi Gökhan Uyan, filmin hikâyesini Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile birlikte kamera karşısına geçerek anlattı.

Sanatçı Emir Can İğrek’in seslendirdiği Ali Cabbar şarkısında, “Sevdiğin kız başkasına varmış, dayanabilirsen dayan Ali Cabbar, baban der al gırnatanı oğlum, akşama düğün var, yürü Ali Cabbar, sevdiği kız başkasına varmış, oynar el oğluyla çalar Ali Cabbar” sözleriyle sevdiği kadının başka biriyle evlendiği ve askere giderek şehit olan Ali Cabbar’ın acı hikâyesini anlatıyor. Çıkış yaptığı günden bugüne dillerden düşmeyen Ali Cabbar’ın hikâyesi kimine göre gerçek kimine göre efsane olarak konuşuluyor. Diğer yandan bu sene çıkış yapan Ali Cabbar şarkısının hikayesi aslında 2008 yılında Keşanlı Erdem Yılmaz yönetmenliğinde kısa film olarak çekiliyor. Meşk Havası adı verilen kısa filmde Keşanlı Klarnet Sanatçısı Serkan Çağrı da rol alıyor.

Meşk Havası filminde başrol olarak oynayan ve Klarnetçi Gökhan Uyan, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile birlikte kamera karşısına geçerek 2008 yılında çekilen kısa filmin hikayesini ve Ali Cabbar ile olan benzerliğini anlattı. Uyan’ı konuk eden Helvacıoğlu;  “Keşan’ımızın meşhurlarından klarnet sanatçısı Gökhan Uyan ile birlikteyiz. Şuanda Ali Cabbar modası var. Gökhan 2008 yılında Ali Cabbar’ın hikâyesinin çekildiği filmde başrolü oynadı” dedi.

Ali Cabbar’ı ve Meşk Havası kısa filmini anlatan Uyan; “2008 yılında Keşanlı Erdem Yılmaz yönetmenliğinde kısa bir filmde oynadım. O filmde Serkan Çağrı ile birlikte oynadık. Ali Cabbar’ın hikayesi çok eskiye dayanıyor. Ali Cabbar’ın o dönemlerde sevdiği bir kız var ve Ali o dönemlerde 17-18 yaşlarında. Çekilen filmde Ali Cabbar İstanbul’a gidip konservatuarı okuyup tekrar köyüne dönüyor ve dedesi kendisinden düğünde klarnet çalmasını istiyor. Ali Cabbar’ın klarnet çaldığı düğün, sevdiği kızın düğünü oluyor. Şarkının hikayesinde ise Ali Cabbar askere gidiyor ve şehit oluyor. Filmi 2008 yılında Keşan Çamlıca Köyü’nde çektik” diye konuştu.

KEŞAN’A ALİ CABBAR TİYATROSU

Keşan’a Ali Cabbar adıyla bir tiyatronun yakışacağını dile getiren Helvacıoğlu; “Herkesin dilinde olan Ali Cabbar şarkısında Keşan’ın da anısı var. Belediye olarak Ali Cabbar tiyatrosu yaparız” ifadelerine yer verdi.

Benzerlikle ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Klarnet sanatçısı Serkan Çağrı ise; “Bu günlerde herkes Ali Cabbar hikayesinden bahsediyor. Hikayenin içinde geçen klarnetçi Ali Cabbar’ın sevgilisinin düğünde klarnet çalmak zorunda kalması herkesi hüzünlendiriyor. Şarkının içinde gırnata falan geçince bizlere de ne düşündüğümüzü soranlar oluyor. Şarkıya kulak verdim. Evet oldukça duygusal ve etkileyici bir hikaye. Ancak bu hikâyeyi duyar duymaz hatırladım! Yönetmeni ve senaristi Keşanlı arkadaşım Erdem Yılmaz’ın 2008’de çektiği Meşk Havası isimli kısa filmle birebir aynıdır hikaye. Hatta bu filmde klarnetçiyi oynayan kardeşim Keşanlı Gökhan Uyan’dır” diyerek benzerlikten bahsetmişti. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu