923 sporcu 100’üncü yılda ter döktü

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında Edirne’de 923 sporcu katıldıkları 8’inci Uluslararası Edirne Maratonu’nda 10 kilometre ve 21 kilometre parkurlarında ter döktüler. Sıcak havaya rağmen atletler 10 kilometrelik parkurda, Yunanistan sınırındaki Pazarkule Sınır Kapısı’ndan dönüş yaparken, kent merkezinden geçerek Lozan Anıtı önünde final yaptılar. Meriç ve Tunca nehirlerini aşan atletler ise 21 kilometrelik parkurda Selimiye Camii’nden dönüş yaparak Lozan Anıtı önünde parkurlarını sonlandırdılar. Sporcular zaman zaman sıcak havanın da etkisiyle zor anlar yaşadılar.

8’inci Uluslararası Edirne Maratonu’nda 10 kilometre ve 21 kilometre parkur seçenekleriyle Cumhuriyet’in 100’üncü yılında toplam 923 kişi ter döktü. Karaağaç mahallesindeki Lozan Anıtı önünden start alan sporcular, 10 kilometrelik parkurda, Yunanistan sınırındaki Pazarkule Sınır Kapısı’ndan dönüş yaparak Lozan Anıtı önüne geldiler. 21 kilometrelik parkurda ise Meriç ve Tunca nehirlerini aşan sporcular, Selimiye Camii’nden dönüş yaparak Lozan Anıtı önünde organizasyonu bitirdiler.

BİRİNCİLİKTE İSİM DEĞİŞMEDİ

Organizasyonda toplam 150 yabancı uyruklu atletin yer aldı. Bu yılki maratonun 21 kilometrelik parkurunda erkekler kategorisinde geçen yılın birincisi 29 yaşındaki Etiyopyalı atlet Fetene Alemu Regasa birinci oldu. Yunus Emre Akkuş ikinci ve Mestan Turhan ise üçüncü oldu. Kadınlarda 21 kilometrede Mariia Kolpakova birinci, Olga Boldyreva ikinci, Hamide Ay üçüncü oldu. 10 kilometrelik parkurda ise erkeklerde Aykut Taşdemir birinci, İsmail Özkan ikinci, Mehmet Aydıngör üçüncü oldu. 10 kilometre kadınlarda Ezgi Kaya birinci, Remziye Ermen ikinci, Tanya Dimitrova üçüncülüğü göğüsledi.

Maratonu 1 saat 10 dakika 13 saniyede tamamlayarak 21 km’de birinci olan Regasa, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Edirne’ye Kütahya’dan geldiğini söyleyerek; “Maratona ferdi olarak katılıyorum. Kütahya’dan geldim. Daha önce kulüp için koşuyordum ama şimdi ferdi olarak koşuyorum” dedi.

Geçen yıl da birinci olan Regasa, “Geçen yıl da birinci olmuştum. Buraya alıştım artık. Bugün tekrar birinci olduğum için mutluyum. Biraz sıcakta kaldık ama güzeldi. Sıcaktan giderken zorlanmadım ama dönüşte biraz zorlandım. Süper bir yarış oldu” diye konuştu.

Sıcak havada biraz zorlandığını da anlatan Regasa; “15 kilometre iyi gittim ama dönüşte sıcak oldu ve yavaşladım. O nedenle 70 dakikada bitirdim. 70 dakika benim için antrenman. Yavaş koştum ama kazanmak için koştum. Geçen yıl 68 dakika koşmuştum. Biraz saldırsam tek iyi derece çıkarırım ama bu sıcakta rakibime de zarar vermek istemiyorum. Maratonu sağlıklı bitirmek istedim. Rakiplerim de sıcak olmasına rağmen iyi koştular” açıklamasını yaptı.

PATENCİLER DE MARATONDALARDI

Uluslararası Edirne Maratonu’nda bu yıl ilk kez paten yarışına da ev sahipliği yaptı. Toplam 18 patencinin katıldığı, paten kategorisi 10 kilometre olarak koşuldu. Patende erkeklerde Mustafa Gül, kadınlarda ise Berat Kızmaz birinci oldu. 

Parkuru tamamlayarak bitiş çizgisine varan sporcuların zaman skorları belli olduktan sonra ödül töreni gerçekleştirildi ve sporculara kupa, madalya ve hediyeler takdim edildi. Ödül törenine Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Hakan İşcan, kurum ve kuruluş temsilcileri, sporcular ve yakınları katıldı. Törende sporculara ödüllerini Vali Yardımcısı Uysal, Belediye Başkan Yardımcısı İşcan ve davetli protokol üyeleri takdim ettiler.

“TRAKYA BÖLGESİNDE BU İŞLERİ YAPMAK ZOR”

Ödül töreninde konuşma gerçekleştiren BÜDDER Başkanı Önder Akdağ; “Bu organizasyonu Cumhuriyetin 100’üncü yılında yapmak, bu cumhuriyeti kuran, teslim edenlere karşı vefa borcumuzdu. Çok arkadaşımız, ‘deprem oldu, vazgeçelim, yapmayalım’ dedi. Ben de ‘hayır bu benim boynumun borcu, bu borcu ödemek zorundayım’ dedim. Biz bugün bu organizasyonu alnımızın teriyle düzenleyerek görevimizi yerine getirmek için çalıştık. İnanın Trakya bölgesinde bu işleri yapmak zor. Bu bölgedeki uluslararası nitelikteki etkinliği bir tek biz yapıyoruz. Evet destekler var, katkılar var ama zor şartlarda yapıyoruz. Bu etkinliği uluslararası manada sürdürülebilir kılmak adına mücadele veriyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Vali Yardımcısı Ali Uysal da, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek; “Bu organizasyona destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu sıcağın altında buradasınız, demek ki gençlik yaşla alakalı bir şey değil, ruhla alakalı bir şeymiş, bu organizasyon bunu bize gösterdi. Organizasyona katılan herkesi saygıyla selamlıyorum” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu