Zeybek’in gözü ebedi altın kemerde

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 662’nci randevusunun galibi Başpehlivan Yusuf Can Zeybek, dün Edirne Belediye binasında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’la bir araya geldi. Açıklamalarda bulunan Gürkan, cumhuriyetin 100’üncü yılında Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı Yusuf Can Zeybek’i tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Başpehlivan Zeybek ise kemeri 3 kez kazanıp ebedi sahibi olmak istediğinin altını çizdi.         

662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek, dün Edirne Belediye binasına gelerek Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’la buluştu. Açıklama yapan Gürkan, Zeybek’in göstermiş olduğu başarıyı tebrik ederek, gelecek müsabakalarında başarı diledi. Ebedi altın kemeri vermenin nasip olmadığına dikkat çeken Gürkan; “Cumhuriyetin 100’üncü yılında düzenlediğimiz 662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 9 Temmuz itibarıyla sona erdi. Bu yıl, yağlı güreşlerimize 2141 pehlivanımız katıldı. Tabi bu puanlama puanlamadan önceki son Kırkpınar’dı. Önümüzdeki yıl farklı bir sistemle, farklı bir Kırkpınar’da hep beraber olacağız. Cumhuriyetin 100’üncü yılına denk gelen bu tarihi Kırkpınar’ı, başpehlivanlıkta emeğiyle, alnının teriyle Yusuf Can kardeşimiz kazandı. Başpehlivanlık güreşlerinde 2’nci yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin başpehlivanı olmak gerçekten takdir edilecek bir başarı. Disiplinli bir çalışma, bir ekip çalışması ve elbette özverili bir çalışma. Bu anlamda kardeşimizi tebrik ediyorum. Allah yolunu açık etsin, ayağına taş değdirmesin, nice başarıların olsun. Çok uzun yıllardır Ahmet Taşçı’dan bu yana, altın kemer ebedi olarak nasip olmadı. Bunu benim dönemimde vermeyi arzu ederdim ama olmadı. İnşallah Yusuf Can’a nasip olur. Tabi bunun için de disiplinli ve planlı bir çalışma gerekiyor, özveri gerekiyor, fedakarlık gerekiyor. Baktığınızda hangi alan olursa olsun, hangi disiplin ve sektör olursa olsun disiplinli, planlı, programlı çalışma olmadan başarı gelmiyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i de anmadan geçemeyeceğim. Onu da gerçekten yağlı güreş için büyük çabaları var, fedakarlıkları var. Çok gönülden ve içten bir şekilde uğraşıyor. Güreşler esnasında konuştuk ‘Burada 250 tane pehlivanımız var’ dedi, bu gerçekten büyük bir rakam, bizim 32 tane vardı” dedi.

“EDREMİT ZEYTİNYAĞI GÖNDERİRSE KULLANIRIZ”

Gürkan, Balıkesir Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Canlı’nın, 663’üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne Edremit’ten zeytinyağı gönderileceğine yönelik ifadelerini de değerlendirdi. Gürkan; “Gönderirlerse kullanırız. Biz, Kırkpınar’da sadece zeytinyağı kullanırız. Başka bir şey de kullanmadık ama bazı ekonomik nedenlerle, küçük güreşlerde karışım yağ kullanıldığı da oluyor, normaldir. Edremit zeytinyağı gönderirse kullanırız. Çünkü biz sadece Kırkpınar’da kullanmıyoruz o yağları. Diğer güreşler de istiyor, geçen yıl Elmalı’dan istemişlerdi onlara da gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

“KEMERİ ALMAK ZOR, TAŞIMAK AYRI BİR ZOR”

Başpehlivan Yusuf Can Zeybek de açıklamalarda bulunarak, kemeri taşımaya devam edeceğini belirtti ve 3 yıl üst üste kazanıp ebedi sahibi olmak istediğini vurguladı. Saha dışında kardeşlik ve usta- çıraklığın devam ettiğini kaydeden Başpehlivan Zeybek; “Recep Başkanıma çok teşekkür ederim, bu güzel organizasyonu hazırladı. Tabi mutluyum, buraya altın kemeri alma hevesiyle geldim. Zaten bu caddeye geldiğimde ‘Bu caddede yürüyeceğim’ dedim. Dünya şampiyonasına gittiğimde zaten içime doğmuştu. Öyle de oldu, çok mutluyuz. İnşallah, altın kemeri 3 yıl üst üste alıp, kemerin ebedi sahibi oluruz. Tabi başkanımın dediği gibi bu, çok çalışma ve fedakarlık istiyor. Biz de inşallah sonuna kadar çalışacağız, çalışmayı bırakmayacağız. Kemeri aldık ama, kemeri almak bir zor, taşımak ayrı bir zor. İnşallah bu kemeri elimizden geldiğince sonuna kadar taşıyacağız. Tabi Muhittin Başkan’a da teşekkür ediyorum. Muhittin Başkan, her zaman bizim gibi güreşçilere sahip çıkıyor. Başkanımız bizim ailemiz gibidir. Maddi olsun, manevi olsun iyi günümüzde, kötü günümüzde her zaman yanımızda oluyor. Her zaman arıyor soruyor, Allah ondan razı olsun. Burada benim ağam var; Veli Bulut, Allah ondan da razı olsun. Hocalarım, ustalarım ve kardeşimle her zaman beraberdik. Antalya Belediyesi’nin bütün sporcularıyla, hepimiz kardeşiz. Sahada rakibiz, maçımızı yapıyoruz, ama dışarda abiyiz, ustayız, çırağız. Maç esnasında biraz gergin olabiliyoruz ama maç dışında usta-çırak ilişkisine geri dönüyoruz” diye konuştu.

“İNŞALLAH 3 SENE ÜST ÜSTE KAZANARAK EBEDİ SAHİBİ OLURUM”

Belediye Başkanı ziyaretinin ardından da açıklamalarda bulunan Başpehlivan Zeybek, yaşadığı sevinci dile getirirken, altın kemeri Antalya halkıyla buluşturacaklarını ifade etti. Başpehlivan Zeybek; “Sabah kalktığımda pek bir şey hissetmedim ama şimdi kemerin duygusu gelmeye başladı, çok mutluyuz, sevinçliyiz. İnşallah 3 sene üst üste kazanarak ebedi sahibi olurum. Güreşirken ipliyoruz, sinirler herhalde biraz zedelendi. Şimdiden sonra Antalya’ya gideceğiz. Memleketimize, altın kemeri Antalya halkına kavuşturacağız. Antalya’dan çok telefon geldi, yetişemedim. Tüm güreş severlere teşekkür ediyorum, seyirci varsa bizler varız, seyirci yoksa bizler yokuz. Hepsinden Allah razı olsun. Maça motive oluyoruz, konsantre oluyoruz. Bazen kırıcı olabiliyoruz, bizi de anlayın çünkü başımız çok kalabalık oluyor. Kolay kolay röportaj da yapmam, yaparsam maçtan sonra yaparım, çünkü dikkatimi dağıtıyor, hepsinden özür diliyorum” açıklamalarında bulundu.

Sonrasında Zeybek, Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Edirne Turizm Elçisi ve tava ciğer restoran işletmecisi Bahri Dinar’ın elinden tava ciğeri yedi. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu