Ücretsiz binişler için iptal kararı

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Ankara’da yaptığı toplantıda, ücretsiz biniş kartları hakkında karar çıktı. Alınan karara göre 15 Ekim tarihi itibariyle Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) üyeleri Türkiye genelinde ücretsiz taşıma yapmayacaklar. Talepleri karşılanmazsa kararı uygulayacaklarını belirten ETUS Başkanı Hakan Giyik, Edirne’de de 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile engelli vatandaşların ücretsiz biniş haklarının iptal edeceğini açıkladı.

Akaryakıta gelen zamlar ve maliyet giderlerindeki artışlar sebebiyle hükümetin verdiği destekleri yetersiz bulan ETUS’un da üyesi olduğu Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Ankara’da toplanarak yeni bir karar aldılar. Alınan karara istinaden TÖHOB üyeleri, taleplerinin karşılanmaması halinde 15 Ekim’den itibaren Türkiye genelinde ücretsiz taşıma yapmayacaklarını duyurdular. ETUS Başkanı Hakan Giyik de yaptığı açıklamada, 15 Ekim tarihine kadar taleplerin karşılanmaması durumunda 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile engelli vatandaşların ücretsiz biniş haklarının iptal edeceğini belirtti.  Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin Ankara’da yaptığı toplantıya, Edirne’den ETUS Başkanı Hakan Giyik ve Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin de katılım sağladılar.

Alınan kararın ardından yapılan ortak basın açıklamasında; “Türkiye geneli tüm il ve ilçelerde faaliyet gösteren 28.100 özel halk otobüsü, 85 kurum ve kuruluşu temsil eden TÖHOB Derneği olarak buradayız. Salgın dönemi, artan maliyetler, son dönemde akaryakıta gelen zamlar ve bu zamların tüm gider kalemlerine yansıması toplu taşımayı özel sektör açısından sürdürülemez hale getirmiştir. Kamu kaynağı ile belediyelerin bile sürdürmekte zorlandığı toplu taşımada esnaflarımızın hali içler acısıdır ve acil tedbir alınmalıdır. Bir sektörün yok olmasına göz yumulmamalı, esnaflarımız kaderine terk edilmemelidir. Türkiye genelinde faaliyet gösteren tüm özel halk otobüsü başkanlarımız esnaflarımızın çaresizliğine çözüm bulmak için buradadır. Yolcularımızı sıkıntıya sokmadan, mağduriyete yol açmadan, on binlerce ailenin geçim kaynağı ve mesleği olan bu sektör yok olmadan yetkililerin bir çözüm bulacağı inancıyla buradayız. Çözüm bulunmadığı takdirde bırakın ücretsiz taşıma yapmayı yakıt dahi alamayacak olan esnaflarımız zaten çalışamayacaklardır” ifadelerine yer verildi. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu