Trakya’nın ciğerleri yandı

Tekirdağ’da çıkan yangın kontrol altına alındı. Malkara’nın Devecik Mahallesi’ndeki bir tarlada balya makinesinden çıkan kıvılcımla başlayan ve Teteköy ile Deveciköy Mahalleleri arasında bulunan çamlık alanda rüzgarın da etkisi ile geniş bir alana yayılan yangına ilk 15 dakika içerisinde müdahale edildi. Diğer yandan Çanakkale’de de çıkan yangına yönelik açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı gazetemiz hazırlanırken kontrol altına alma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirtti.

Malkara’da balya makinesinden çıkan kıvılcımla başlayan ve Teteköy ile Deveciköy Mahalleleri arasında bulunan çamlık alanda rüzgârın da etkisi ile geniş bir alana yayılan kıvılcımlar yangına sebep oldu. Çıkan yangına ilk 15 dakika içerisinde müdahele edilmeye başlandığını belirten Tekirdağ Valiliği; “Malkara ilçemiz Devecik Mahallesindeki bir tarlada saat 15.50’de balya makinesinden çıkan kıvılcımla başlayan ve Teteköy ile Deveciköy Mahalleleri arasında bulunan çamlık alanda rüzgarın da etkisi ile geniş bir alana yayılan yangına ilk 15 dakika içerisinde müdahale edilmiştir. Çevre illerden gelen takviyelerle birlikte toplamda 154 kara ve hava aracı ile 558 personelin katıldığı söndürme çalışmaları neticesinde gece saat 02.00 sıralarında yangın kontrol altına alınmış, saat 06.00’ya kadar soğutma çalışmaları sürdürülmüş olup halen kontrol ve soğutma çalışmaları devam etmektedir. Yangına müdahale için ekiplerimize yardımda bulunan vatandaşlarımız ellerindeki traktör ve iş makineleri ile ekiplerimizin kontrolünde söndürme çalışmalarına katılmıştır. Yangın bölgesinde ekiplerimizce yapılacak ölçümün arından tahrip olan alan net olarak belirlenecektir” açıklamasını yaptı.

Tekkeköy ve Kadıköy arasında çıkan büyük orman yangınına ise çevre iller arasında yer alan Edirne’den de yardım edildi. Çevre illerdeki il ve ilçe itfaiye ekipleri yangının biran önce kontrol altına alınması için aralıksız çalışmalarını devam ettirdiler.

Diğer yandan Çanakkale’de de çıkan yangının gazetemiz hazırlanırken kontrol altına alma çalışmalarına devam edildiği açıklandı. Kızılkeçili Köyünden başlayan yangın geniş bir bölgeyi etkiledi. Çıkan yangınla ilgili açıklama yapan Çanakkale Valiliği ise; “Çanakkale merkeze bağlı Kızılkeçili, Yukarı Okçular, Musaköy, Özbek ve Kemel köyü civarında devam eden orman yangını rüzgarın etkisiyle şiddetini artırmıştır. Kemel, Kayadere, Işıklar, Dörtyol, Kurşunlu ve Mareşal Fevzi Çakmak Köyleri ile Damyeri mevkiinde yaşayan vatandaşlarımızın can güvenliği açısından evlerini boşaltmaları önem arz etmektedir. Vatandaşlarımız, valiliğimizce tahsis edilen tesislerde misafir edileceklerdir. 112 ve UMKE Sağlık personelleri köylerde sağlık hizmetine devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı açıklamada; “Çanakkale’deki orman yangınını; 7 uçak, 21 helikopter,  110 arazöz, 18 iş makinası, 584 personel ile kontrol altına alma çalışmalarımız aralıksız devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

Uzmanlar ise orman yangınlarına sebebiyet vermemek adına vatandaşlara orman çevresine izmarit, cam şişe, çöp atmamak ve anız yakmamak konusunda sık sık uyarıda bulunarak daha dikkatli olunması konusunda açıklamalarda bulunuyorlar. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu