Tekin’den Dünya Mülteciler Günü mesajı

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı basın açıklamasında, dünyadaki 90 milyon mültecinin 5 milyonunun, Türkiye’de bulunduğuna vurgu yaptı.

Dünya Mülteciler Günü ile ilgili bir mesaj yayınlayan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin; “Bilindiği gibi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 4 Aralık 2000 tarihinde alınan karar gereği her yıl 20 Haziran’da kutlanan Dünya Mülteciler Günü, mültecilerin haklarını korumak ve bu konuda kamuoyunda farkındalık oluşturmayı hedeflemektir” dedi.

Mültecinin ülkesinde ırk, din, sosyal konum, siyasal düşünce ya da ulusal kimliği nedeniyle kendisini baskı altında hissederek kendi devletine olan güvenini kaybeden, kendi devletinin ona tarafsız davranmayacağını düşüncesi ile ülkesini terk ederek başka bir ülkeye sığınma talebinde bulunan ve bu talebi o ülke tarafından kabul edilen kişi olarak tanımlandığını ifade eden Av. Tekin; “Aslında bu bir insanlık ayıbıdır. Dünya’da 90 milyon mülteci olduğu söyleniyor. Sadece ülkemizdeki mülteci sayısı, resmi rakamlara göre 5 milyon civarında! Bu bir insanlık ayıbı değil de nedir” şeklinde konuştu.

Bu durumun insan onuruna yakışmadığına vurgu yapan Av. Sinan Tekin; “Büyük bir bölümü kayıt dışı çalışan ve günlük işlerle evlerini geçindirme mücadelesi veren mülteciler, herhangi bir temel gelire sahip olmayıp birçoğu günlük yaşamlarını ancak dilenmekle devam ettirebiliyor. Bu durum bir insanlık ayıbı değil de nedir? Allah’tan tüm mültecilere içinde bulundukları olumsuz şartlardan bir an önce kurtulmalarını ve ülkelerine dönmelerini temenni ediyorum” diye konuştu.  Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu