‘Şu an doğru yatırım gayrimenkul’

Vatandaşların euro ve dolar kurlarındaki artıştan dolayı yatırımlarını döviz üzerine yaptıklarını söyleyen Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, şuanda yatırımların gayrimenkule yapılması gerektiğini vurguladı. Feda, gayrimenkul yatırımı düşünenler için doğru zamanın şuan olduğunun altını çizdi.

Uygun fiyatlarla alınabilecek gayrimenkullerin olduğunu söyleyen Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda; “Bayramdan 1 hafta önce piyasalar gayrimenkul satışlarıyla ilgili bir durgunluğa girdi. O günden bu yana dolar, avro ve altın artması insanları tedirgin hale getirdi. Yatırımlarını daha çok gayrimenkul yerine altın, dolar ve avroya yönlendirdi. Ama bu yanlış. Gayrimenkul, o tarihten bu yana kadar 1-1,5 aylık dönemde fiyat artışı yaşamadı, aksine durgun bir dönemdeyiz. Gerçekten bir alıcıysanız ve paranız da varsa gayrimenkul sahibiyle oturduğunuzda bugünkü rakamlarla uygun fiyatlara alabileceğiniz gayrimenkuller var” dedi.

Önümüzdeki süreçte gayrimenkul fiyatlarında ciddi artışların yaşanacağının altını çizen Feda, yatırımları uyardı. Feda; “Şu an her ne kadar bankalar para vermiyorsa da, kredi kullandırmıyorsa da gayrimenkule, cebinde parası olan, avrosu, doları ve altını olanlar için gayrimenkule yatırılacak zaman. Çünkü gayrimenkule henüz son zamlar uygulanmadı. Yani bir daire bayramda 3 milyonsa aradan 1 buçuk ay geçmesine karşı fiyatı değişmedi yine 3 milyon lira. Ancak bankalar faizleri açtığında veya zamlar gayrimenkullere yansımaya başladığında yüzde 50 gibi bir zam bekleniyor. Yani bugün paranız varsa gayrimenkule korkmadan yatırın. 2-3 ay sonra bunun size dönüşü muhteşem. Gerçekten çok yüksek rakamlarla dönüşü olacak. Tarlalar da daha rakamlarına ulaşmadı. İlçe ve köylerde alacağınız bir dönüm yer 100 – 120 lirayken, bunlar gerçek rakamları değil. Bunların gerçek rakamları normalde 175 – 200 – 225 gibi rakamlar bekleniyor. Ama şu an buğday biçim dönemi, insanların alım-satımlardan uzak durduğu dönemler. 2-3 ay sonra piyasa yerine oturduğunda bu fiyatların katladığını hep beraber göreceğiz. Önümüzdeki 1-1.5 aylık dönem gayrimenkule yatırılacak paranızın değerlenebileceği, size kat ve kat kazandırabilecek bir yatırım aracı” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu