Pazarkule yeni yüzüyle hizmette

Modernizasyon çalışmaları tamamlanan ve peron sayısı 4 kat artırılan Pazarkule Sınır Kapısı’nın açılış töreni, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Bakan Bolat, Pazarkule’den giriş-çıkış yapan araç sayısının yıldan yıla katlandığını ifade etti.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat Edirne’ye gelerek Pazarkule Sınır Kapısı’nın modernizasyon çalışmalarından sonraki açılışını gerçekleştirdi. Açılış konuşmasını yapan Bakan Bolat, Pazarkule’nin dostluk ve ticaret kapısı olacağını belirterek, Türkiye’nin ticaret bakımından önemine değindi. Bakan Bolat; “Bu kapılar inşallah, dostluk ve ticaret köprüsü olarak ülkelerimiz arasındaki politik, ekonomik, ticari ilişkilerin gelişmesinde çok büyük bir rol oynayacak. Genel seçimleri geride bıraktık, bundan sonra iş ve icraat zamanı. Bu çerçevede dünyanın en önemli kavşak noktalarından olan ve Avrasya coğrafyasının merkezinde bir ülke olarak, Doğu-Batı eksenindeki en önemli geçiş noktasını oluşturan ülkemizin ulaştırma, lojistik ve taşımacılık alanında önemli bir üs olarak ilerlemesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz” açıklamalarında bulundu.

“AVRUPA BİRLİĞİ’NE OLAN İHRACATIMIZIN YÜZDE 40’I KARAYOLUYLA YAPILIYOR”

Trakya’daki sınır kapılarının öneminden de söz eden Bakan Bolat; “Ticaretimiz, geçen yıl itibariyle toplamda 618 milyar dolara ulaştı. Bu yıl inşallah 700 milyar doları aşacağız ve bu ticaretin yaklaşık yüzde 60’ı deniz yoluyla, yüzde 31’i karayoluyla, yüzde 8’i de havayoluyla yapılıyor. Avrupa bizim en önemli dış ticaret partnerimiz. İhracatımızın yüzde 45’ini Avrupa’yla yapıyoruz. Burada Yunanistan ve Bulgaristan ile iki komşumuzla olan geçişlerin önemi büyük ve Avrupa Birliği’ne olan ihracatımızın yüzde 40’ı karayoluyla yapılıyor. İşte toplam 170 adet olan, şu an 152’si faal olan sınır kapılarımızdan 5 tanesi Trakya’da bulunmakta” diye konuştu.

PAZARKULE’DE GİRİŞ-ÇIKIŞ SAYISI GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR

Bakan Bolat, Pazarkule Sınır Kapısı’ndan giriş ve çıkışların, zaman geçtikçe katlanarak belirterek; “Kamu ve özel sektör iş birliği adı altında, yap-işlet-devret modeliyle en önemli 13 gümrük kapımız modernleştirilmiş bulunmaktadır. Bu zincirin son halkası Pazarkule Gümrük Kapısı. Bu vesileyle inşallah, çok daha rahat ve konforlu bir alanda, nakliyecilerimiz, tır şoförlerimiz, yolcularımız ve turistlerimiz giriş-çıkış yapacaklar. Pazarkule ile ilgili birkaç rakam söylemek istiyorum; 2021 yılında Pazarkule’den giriş-çıkış yapan araç sayısı 33 bin iken, 2022’de bu rakam 158 bine yükselmiştir. 4 katında bir artış söz konusu. Bu yıl da 6 buçuk ay içerisinde 103 bin araç giriş-çıkış yapmış bulunmaktadır. Dolayısıyla, ticari araç ve yolcu sayısında hızlı bir artış bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

“DEVLETE BU KADAR PARAYI HARCATMADIK”

Kapılardaki yenilemelerde devlete para harcatmadıklarının altını çizen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; “Kara gümrük kapılarını yap, işlet, devret modeliyle modernize etmeye başladık. Bunu yaparken de devlete bir kuruş maliyet yüklemedik. Kamu bütçesinden tek bir kuruş harcanmadı. Üstelik daha etkin çalışan kapılar sayesinde devletin vergi gelirleri katlanarak arttı. Bugüne kadar 12 sınıf kapısını en ileri teknolojiyi kullanarak, tamamen yeniledik ve ülkemize kazandırdık. Modernize ettiğimiz kapılarda bekleme süreleri yarı yarıya azaldı. Geçiş hakkı da 4 kat arttırıldı. Bütün bunlar için oda borsa camiası olarak yatırım yaparak 650 milyon dolar harcadık. Bu devlete bu kadar parayı harcatmadık. Bu kapılardan devletimiz 340 milyon dolar daha fazla gelir sağlamış oldu. Demek ki oda borsa camiası olarak devletimizin kasasına 1 milyar dolar kazandırmış olduk. Bundan sadece devletimiz değil, üyelerimiz de kazandı” dedi.

DOSTLUK KAPISI VURGUSU

Pazarkule’nin yenilenmesinin ticarete büyük katkısı olacağını söyleyen Hisarcıklıoğlu; “Geçiş sürelerindeki işlem hacmi, fiziki şartların kötülüğünden dolayı ithalat ve ihracat kısmında çok büyük sıkıntılar çekiyorduk ve bu sıkıntılar sonucunda maliyetlerimiz devamlı artıyordu. Yapılan ihracatın yüzde 85’i modernize ettiğimiz kapıların sayesinde yapılmaktadır. Ülkemize gelirken Türkiye’nin görülen ilk yüzü olan çağdaş, güvenli, konforlu tesislerimizle ülkemizin prestijini yükselttik. Kamu ve özel sektör ortaklığı ile hayata geçirdiğimiz bu proje dünyada da büyük beğeniler aldı. Birleşmiş Milletler tarafından ilk defa Türkiye’nin bir projesi dünya çapında en iyi örnek olarak seçildi. Tecrübe ve bilgilerimizi artık dünyaya ihraç etme düzeyine geldik. İslam Ticaret Sanayi Odası talepleri doğrultusunda 57 İslam ülkesinin kara gümrük kapılarını modernize etmek üzere şirketimiz faaliyete geçen hafta başladı. Odalar borsalar ne iş yapıyor derlerse Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyor diyebiliriz. Pazarkule ile birlikte ticaret hız kazanacak ve burası aslında Yunanistan ve Türkiye arasında dostluk kapısı olacak” ifadelerine yer verdi. Açılış töreninde konuşma yapan GTİ Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız ise bugüne kadar gümrük tesislerinde 657 milyon dolar yatırım yaptıklarını ve devlete 343 milyon dolar vergi katkısı verdiklerinin altını çizdi. Ayrıca Parmaksız, Pazarkule’nin yatırım maliyetinin 100 milyon lira olduğunu açıkladı.

Yunanistan İçişleri Bakan Yardımcısı Efstathios Konstantınıdıs ise yaptığı konuşmada Pazarkule Sınır Kapısı’nın modernize edilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu. Konuşmaların ardından sınır kapısının açılışı Bakan Bolat, konuk Bakan Yardımcısı Konstantinidis, Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Murat Yörük, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, milletvekilleri, parti temsilcileri, oda ve borsa temsilcileri, belediye başkanları tarafından kurdele kesilerek gerçekleştirildi. Açılışın ardından Bakan Bolat ve beraberindeki protokol üyeleri Pazarkule’de incelemede bulundular ve konuk Bakan Yardımcısı Konstantinidis’i Yunanistan’ın Kastanies Sınır Kapısı’na kadar uğurladılar. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu