Şemsettin Emir’den gündem değerlendirmesi

AK Parti 25’inci dönem Edirne Milletvekili Şemsettin Emir, kentteki bir restoranda basın toplantısı düzenleyerek, seçim gündemi hakkında dair bulundu. Milletvekili listelerinin, parti üyeleri tarafından seçilmesi gerektiğini belirten Emir, muhalefetin 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde yaşadığı düşüşün sebebini, aday listelerinin parti genel merkezi tarafından seçilmesi olarak değerlendirdi.

Kentteki bir restoranda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan AK Parti 25’inci dönem Edirne Milletvekili Şemsettin Emir, seçim gündemini değerlendirdi. Milletvekili listelerinin, parti genel merkezleri tarafından hazırlanması durumunu yanlış bulduğunu dile getiren Emir, milletvekili listelerinin parti üyeleri tarafından belirlenmesi durumunda partilerin oy oranlarının da yükseleceğini vurguladı. Emir; “Halen yürürlükte olan bu seçim sistemi, devam ettiği sürece bütün partilerin oyları düşmeye devam edecek. Bu merkezi sistemden kaynaklanıyor, masa başından aday tespit etmekten kaynaklanıyor. Hangi parti, aday tespitlerini yaparken, doğru isabet ettirebiliyorsa, o parti öne geçiyor. Eğer isabet ettiremiyorsa oyları düşüyor. Bu seçim sistemi, arızalı bir seçim sistemi, milletvekili adaylarının seçimini, millete bırakmak lazım. Bunu üyeler bazında yaptığın zaman, örneğin CHP’nin 5 bin tane üyesi var ise o 5 bin üyenin aday seçiminde asla hata yapacağını düşünmüyorum. Bu kadar insan bir araya gelip de yanlış aday, milletin vicdanına oturmayan bir aday çıkaracaklarını düşünmüyorum. Maalesef bugüne kadar bunlar gerçekleşmedi” şeklinde konuştu.

“KILIÇDAROĞLU, SEÇİLSE DAHİ HERHANGİ BİR İCRAAT YAPAMAZ”

Parlamentoda üstünlüğün Cumhur İttifakı’nda olduğunu vurgulayan Emir, Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilse dahi fazla icraat yapamayacağını belirtti. Emir; “Şu anda parlamentoda üstünlük Cumhur İttifakı’nda. Velev ki Kılıçdaroğlu, seçilse dahi herhangi bir icraat yapamaz, bütçe çıkartamaz, bir bürokrat dahi çıkartamaz, vergi alamaz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde cumhurbaşkanımız, Bakanlar Kurulu’nu kendisi tespit ediyor. Bakanlar Kurulu’nu tespit eder ama hiçbir icraat yapamaz. 28 Mayıs akşamı, onların anladığı manada bahar gelmeyecek. 28 Mayıs akşamı, 85 milyon insan mutlu olacak, Türki cumhuriyetlerde yaşayan vatandaşlarımız mutlu olacak, Balkanlar’daki Evlad-ı Fatihan mutlu olacak, tüm ümmet mutlu olacak, tüm mazlumlar mutlu olacak. Rehavete kapılmak yok” söylemlerinde bulundu.” Damla Göç

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu