Şeker fiyatlarında yüzde 300’lük artış

Selimiye Arasta Çarşısı’nda şekerci esnaflığı yapan Metin Günaydın Kurban Bayramı öncesi şeker fiyatlarını değerlendirdi. Günaydın, şeker, lokum ve çikolata fiyatlarında geçen seneye oranla yüzde 300’lük bir fiyat artışı yaşandığını belirtirken, Ramazan Bayramı’na oranla, insanların Kurban Bayramı’nda şeker almayı daha az tercih ettiklerini kaydetti.

Şekerci esnafı Metin Günaydın, dükkanının bulunduğu Selimiye Arasta Çarşısı’nda gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Geçen yıla oranla şeker fiyatlarında yaşanan fiyat artışını değerlendiren Günaydın, fiyatlarda yüzde 300’lük bir artışın yaşandığının altını çizdi ve geçen sene 50 liraya satılan bir ürünün, şu an 150 liradan satışa sunulduğuna dikkat çekti. Günaydın;  “Lokum ve şeker satışlarında, talep üzerine bir artış var. Ancak fiyatlarda da biraz artış oldu. Malum asgari ücret ve eleman ücretlerinin yükselmesine bağlı olarak, şeker ve lokumlarda geçen seneye oranla yüzde 300’lük bir fiyat artışı oldu. Daha önceden, 5 kiloluk sandığını 50 liraya sattığımız lokumun, şu an kilo fiyatı 50 lira oldu. Şu anda 150 liradan aşağıya sattığımız şeker veya çikolata yok. Fiyatlar şu anda çok uçuk. Geçen yıl 50 lira olan bir ürün şu an 150 lira oldu” dedi.

“KURBAN BAYRAMI’NDA HEDİYE OLARAK KURBAN ETİ GÖTÜRÜYORLAR”

Günaydın, Ramazan Bayramı’na oranla vatandaşın daha az şeker satın aldığını ifade ederken, kurban kesmeyen vatandaşların yine şeker, lokum ve çikolata satın aldığını vurguladı. Günaydın; “Zamlara rağmen, insanlar almaya devam ediyor. Alımlarda bir problem yok. İnsanlar geleneğinden vazgeçmiyor. Ramazan bayramında şekere daha fazla talep vardı. Ancak kurban bayramında biraz daha az talep var. İnsanlar Ramazan Bayramı’nda hediye olarak şeker, lokum ve çikolata götürüyorlar. Ancak Kurban Bayramı’nda hediye olarak kurban eti götürüyorlar. Şeker genelde, Ramazan Bayramı’nda satılıyor. Herkes de kurban kesmediği için, peynir şekeri, akide şekeri, nane şekeri, bisküvi arası lokum gibi ürünleri yine de yaşlılarımıza hediye olarak götürüyorlar. En fazla peynir şekeri tercih ediliyor, lokum olarak da fındıklı, sade ve güllü lokumlar tercih ediliyor” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu