“Değişimler sadece kişiyle olmaz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, parti binasında basın toplantısı düzenleyerek, seçim sürecini ve CHP’nin kurultay sürecine yönelik açıklamalarda bulundu. Kahraman, ayrıca parti tüzüğünde değişime ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, Edirne’den seçilen 4 milletvekili ile parti farkı olmaksızın beraber çalışmaya hazır olduklarını belirtti ve Millet İttifakı partileriyle de birlikte uyumlu ve samimi bir şekilde çalıştıklarının altını çizdi. Kahraman; “Sözlerime başlamadan önce tüm hemşehrilerimizin, yaklaşmakta olan Kurban Bayramı’nı kutlarım. Geçtiğimiz ayın 14’ünde ve 28’inde, üst üste 2 seçim atlattık. Artık yarış bitti, bölgemize hizmet etme yarışı başladı. Bizler de seçilen 4 milletvekilimize başarılar diliyoruz ve bölgemiz için yapacakları her şeyde, siyasi parti ayrımı gözetmeksizin hepsiyle beraber, uyumlu bir şekilde çalışmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Bugünlerde, kimin ne kadar oy kazandırdığına dair kısır bir tartışma var. Ben bunların hiçbirine katılmıyorum. Bölgemizde, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi ile beraber, uyumlu bir çalışma gerçeklerleştirdik. Onun için tüm mevkidaşlarıma, ilçe başkanlarına ve teşkilatlarına çok teşekkür ediyorum. Hiç böyle bir tartışmaya girmem, çünkü burada hep beraber samimiyetle çalıştık. Ne kadar katkı geldiğinin bir önemi yok, onların samimiyetini sahada gördüm” dedi.

“MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNDE İSTEDİĞİMİZ OYUN ALTINDA KALDIK”

Kahraman, Edirne’deki seçim sonuçlarını da değerlendirerek, milletvekili seçimlerindeki sonuçların beklenen orandan az olduğunu dile getirdi. Kahraman; “Genel Başkanımıza Edirne’de yüzde 67’lik bir katkı sunduk ama milletvekili seçimlerinde istediğimiz oyun altında kaldık. İlk İl Başkanı olduğum dönemlerde sahada çok büyük bir çalışma gerçekleştirdik. O çalışmaları yaparken, halkımızdan aldığımız teveccüh, daha fazla milletvekili çıkaracağımız yönündeydi. Sadece halktan aldığımız teveccühle de olmuyor, tabanda ön seçim talebi de vardı. Ön seçim talebi gerçekleşmedi, sonraki süreçte de örgütlerden görüşler istendi, görüşlere ne kadar uyulduğun tartışmaları da bizde maalesef çok büyüdü. Bunların da büyük etkisi var, ama yüzde 40 gibi bir oyla kalmamak isterdik. Açıkçası daha fazlasını alabilirdik” şeklinde konuştu.

“TÜZÜKTE BİR SÜRÜ MADDE VAR AMA MAALESEF BU MADDELERİN BÜYÜK BİR KISMINA UYULMUYOR”

CHP’nin kurultay sürecini de açıklayan Kahraman, Edirne’de kurultay sürecinin mahalle seçimleri ile başladığını ve 2 buçuk ay içerisinde ilçe ve il seçimlerinin de biteceğini kaydetti. Kahraman; “Geçen hafta Ankara’da bir il başkanları toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıya gitmeden önce, ilçe başkanlarıyla bir değerlendirme toplantısı yaptık. Neyin eksik olduğunu, neyi yaparsak daha iyi olacağını tartıştık. Akabinde de 21 Haziran Çarşamba günü de Ankara’da genel merkezde, tüm il başkanları ve genel başkanımız ile beraber bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantı 9 buçuk saat sürdü, tüm il başkanları söz aldı, herkes bölgesiyle ilgili hem ayrıntılı bir rapor verdi hem yapılması gerekenleri, eksiklikleri tartıştık. Güzel, verimli bir toplantıydı, tüzükte olan eksiklikleri de il başkanlarıyla beraber tartıştık. Sadece tüzük değişikliğini konuşmadık, tüzükte bir sürü madde var ama maalesef bu maddelerin büyük bir kısmına uyulmuyor. Bunların da tartışmasını yaptık. Hem tüzükle alakalı hem de kurultayla alakalı çalışmalarımıza başladık. Bizler de burada mahalle seçimlerimizi başlattık. Önümüzdeki ay itibarıyla mahalle seçimlerimiz gerçekleşecek. Akabinde ilçe seçimlerimiz, il seçimlerimiz ve büyük kurultay gerçekleşecek. Bizler burada oluruz veya olmayız, ama önümüzde de yerel seçimler var. Var gücümüzle de yerel seçimlere hazırlanacağız, yerel seçimlerde de inşallah en iyi şekilde atlatacağız. İl başkanlığı seçimleri 2 buçuk ay içerisinde tamamlanacak. Önümüzdeki ayın 3’ünde, delege seçimleri başlıyor bizde. Ay sonuna kadar delege seçimleri tamamlanacak, ondan sonraki ay da ilçe seçimleri tamamlanacak ve sonra il seçimi de yapılacak, 2 buçuk ay içerisinde hepsi bitecek” diye konuştu.

“DEĞİŞİMLER SADECE KİŞİYLE OLMAZ, FİKİRLERİN DEĞİŞMESİ LAZIM”

Kahraman 81 il başkanı tarafından yapılan ortak açıklamanın değiştirilmesi durumunu değerlendirdi. Kahraman; “Geri çekilme olmadı, 81 il başkanının ortak fikrini alabilmek için birkaç ekleme yapıldı, bundan dolayı birkaç kez değiştirildi. Yani çekilme falan olmadı. O açıklama destek ya da başka bir atıf değil açıkçası. Bir kişi üzerinden bahsetmiyoruz. Değişimler sadece kişiyle olmaz, fikirlerin değişmesi lazım, yani bunu bir koltuk üzerinden veya koltuğa aday olan isimler üzerinden söylemiyorum. Çok normaldir değişim de olmalı, ama sadece kişiler üzerinden gidersek de yanlış olur bence. Ciddi bir tüzük değişikliğine de ihtiyacımız var. Bunları yapmadan, sadece diğer meselelere bakarsak eksik kalırız. Biz aslında bunun açıklamasını yaptık, yani partimizin her halükarda arkasında olduğumuzu ve dışarıdan gelecek baskılarla değil, içerideki örgütün iradesiyle bunların olacağını belirtmek istedik. Açıklamamız birilerine atfen değildi, 81 ilin il başkanı tüm örgütlerinin görüşlerini alarak bir açıklama yaptı” söylemlerinde bulundu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu