Şehitler dualar ile anıldı

Edirne’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla, Atatürk Anıtı önünde anma töreni düzenlendi. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde düzenlenen darbe girişiminde şehit olan vatandaşların dualarla anıldığı törende, 15 Temmuz konulu videolar halka sunuldu. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Balkan Müziği Topluluğu, Devlet Türk Müziği ve Rumeli Türk Müzikleri Topluluğu, Edirne Belediye Bandosu konserlerinin de halkla buluştuğu anma töreninde Edirne İl Müftülüğü İlahi Grubu tarafından ilahiler seslendirildi ve şehitler için dualar okundu.

FETÖ silahlı terör örgütü tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde organize edilen hain darbe girişiminin, millet tarafından engellenmesinin 7’nci yıl dönümü için, Edirne’de Atatürk Anıtı önünde anma töreni düzenlendi. Törene Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin, Edirne 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik, siyasi parti temsilcileri, kurum ve kuruluşların yöneticileri ve vatandaşlar katılım gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma töreni, Selimiye Camii İmam Hatibi Yusuf Serenli tarafından Kuran-ı Kerim Tilavetinin okunmasıyla devam etti.

“15 TEMMUZ, KURTULUŞ MÜCADELESİ RUHUMUZUN YENİDEN ŞAHLANDIĞI ZAFER GÜNÜDÜR”

Törende günün anlam ve önemine yönelik konuşmayı yapan Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin, Atatürk’ün “Hayatı ve özgürlüğü için ölümü göze alan bir millet asla yenilmez” sözüne vurgu yaparak; “Milletimiz geçmişinde topyekûn mücadele ettiği ve canını hiç düşünmeden ortaya koyduğu Malazgirt, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı gibi nice destanlar yazmıştır. 15 Temmuz da milli irade ve demokrasi başta olmak üzere sahip olduğumuz temel ilkelerin değerinin daha iyi anlaşıldığı, birlik, beraberlik ve dayanışma duygularımızın canlandığı, kurtuluş mücadelesi ruhumuzun yeniden şahlandığı zafer günüdür. 15 Temmuz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimizin iradesine ve demokrasiye sahip çıktığı, FETÖ hain darbe girişimine karşı topyekûn karşı durarak şanlı bir direniş gösterdiği kader günüdür. Yüce Türk milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hayatı ve özgürlüğü için ölümü göze alan bir millet asla yenilmez’ sözünü düstur alarak bağımsızlığından, milli birlik ve beraberliğinden asla taviz vermemiştir. Ülkemizin her bir ferdi, bu karanlık gecede cumhuriyete, demokrasiye ve iradesine sahip çıkarak milli bilince sahip milletimizi hiçbir gücün durduramayacağını göstermiştir” dedi.

“15 TEMMUZ, BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN PERÇİNLENDİĞİ, ŞEHİTLERİMİZİN AZİZ HATIRASINA VEFA GÜNÜDÜR”

Vali Vekili Zehin, sevdiklerini geride bırakarak şehit olanlara vefa borcumuzun olduğu belirterek; “Unutmayalım ki bu cennet vatan, milleti için şehadete koşarak tarihe adını altın harflerle yazdıran Yahya Çavuşların, Seyit Onbaşıların, Kınalı Hasanların, Ömer Halisdemirlerin, Fethi Sekinlerin ve nice kahramanımızın emanetidir. FETÖ’cü teröristleri yürekleriyle durduran, sevdiklerini geride bırakarak vatan için şehadete koşan insanımıza büyük bir vefa borcumuz vardır.  Her 15 Temmuz; birlik ve beraberliğimizin perçinlendiği, şehitlerimizin aziz hatırasına vefa günüdür. Bugün göklerde gururla bayrağımızı dalgalandırırken, ‘Önce Vatan’ diyerek mücadele veren şehit ve gazilerimizin fedakarlığını asla unutmayacağız. Anma programı vesilesi ile istiklali ve istikbali için canı pahasına ülkesini savunan 15 Temmuz şehitlerimizi ve tarih boyunca aynı mukaddes değerler uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi de şükranla yad ediyor, hayattaki gazilerimize de sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmalarının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde bulunan koruma altındaki çocuklar arasında yapılan, resim ve şiir yarışmaları ile 15 Temmuz Şehitlerine Mektup Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödül takdim edildi. Şiir dalında 1’inci olan Ayça Şenakar, 2’nci olan Tülay Korkmaz,3’üncü olan Esmanur Nejla Bulut, resim dalında 1’inci olan Kadir Çolaklar, 2’inci olan Züleyha Tek, 3’üncü olan Salih Erim, 15 Temmuz şehitlerine mektup dalında 1’inci olan Sıla Karatoprak, 2’nci olan Pembe Güngör ve 3’üncü olan Sahra Nil Özkan, ödüllerini Vali Vekili Zehin’in elinden aldılar.

Ödül töreninin sonrasında, törene katılım sağlayan vatandaşlara 15 Temmuz temalı videolar izletildi. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Balkan Müziği Topluluğu, Devlet Türk Müziği ve Rumeli Türk Müzikleri Topluluğu, Edirne Belediye Bandosu konserlerinin de halkla buluşmasının ardından, Edirne İl Müftülüğü İlahi Grubu’nun seslendirdi ilahiler ve dualarla 15 Temmuz şehitleri anıldı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu