Sağlık işçisi alacaklarını bekliyor

Hak-İş’e bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası üyeleri, Selimiye Sağlıklı Hayat Merkezi binası önünde basın açıklaması yaparak, geriye dönük alacakları ücretlerin geciktirilmesine yönelik yetkililere çağrıda bulundular. Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) ile imzaladıkları Toplu İş Sözleşmesi’nin üzerinden 46 gün geçtiğini belirten sendikalılar, bekledikleri süre zarfı içerisinde kiralara, akaryakıta ve gıdaya gelen zamlara rağmen sabretmeye devam ettiklerini kaydettiler. Sendikalılar, geriye dönük alacaklarının bir önce yatırılmasını beklediklerinin altını çizdiler.

Selimiye Sağlıklı Hayat Merkezi binası önünde basın açıklaması gerçekleştiren Hak-İş’e bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası Üyeleri, TÜHİS ile imzaladıklar Toplu İş Sözleşmesi’nin üzerinden 46 gün geçmesine rağmen, sözleşmede yer alan ocak ayından geçerli geriye dönük alacaklarının ödenmesi kararının yerine getirilmediğini dile getirdiler. Sendikalılar adına açıklamayı okuyan Öz Sağlık-İş Edirne Şube Başkanı Emre Promet; “Emeğimizi hiçe sayıp, ekmeğimize ortak oldunuz alnımızın teri, vicdanlarınızda kurudu. Geriye dönük alacaklarımızın daha fazla geciktirilmeden ve tek kalemde ödenmesini istiyoruz. Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık işçilerinin yetkili sendikası Öz Sağlık-İş olarak 190 bin işçimiz, işveren sendikası TÜHİS ile imzaladığımız Toplu İş Sözleşmesi’nin üzerinden 46 gün geçti. Bu sözleşmede yer aldığı üzere işçinin 2023 Ocak ayından geçerli geriye dönük alacaklarının ödenmesi kararının üzerinden de 46 gün geçti. İşçi vefakardır, işçi cefakardır, işçi sabırlıdır, işçi ülkesini, milletini, devletini sever. Hele sağlık işçisi belini doğrultmadan akşamı eder, bilir ki işini aksatsa bu ihmal bir insanın ‘canına’ değer. Sendika olarak ilk günden beri defalarca masaya oturduk, geriye dönük alacakları bekletmeyin dedik, işçiye nefes aldıracak bu toplu parayı kuşa döndürmeyin dedik, önümüz Kurban Bayramı işçi kurbanını kesebilsin dedik, vergi dilimini işaret ettik, ülke ekonomisinin zorluğunu gösterip alacakların bir an önce ödenmesi için çalmadık kapı bırakmadık.  Sendika olarak devletin tüm kademelerini aşındırdık. Hesaplamalar yapılıyor dediniz bekledik. Kasada para yok, ek bütçe istedik dediniz bekledik. Bütçe Meclis’ten daha çıkmadı dediniz bekledik” dedi.

“SABRIMIZ BİTTİ, ÖFKEMİZ BÜYÜDÜ”

Promet, alacaklarını beklerken, akaryakıt, kira, gıda ve vergi gibi birçok şeye zam geldiğinin altını çizerek, alacakları miktarın da eridiğine vurgu yaptı. Promet; “Biz sabırla beklerken bu arada neler oldu, bir hatırlayalım; Ev kiralarımız 10 bin liranın üzerine çıktı vergi oranları arttı, akaryakıta dev zam geldi. Akaryakıta gelen zam, aynı gün başta gıda olmak üzere tüm sektörlere aynı oranda yansıdı. Biz sabırla beklerken beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarımız yüzde 200’e varan oranlarda artış gösterdi. Kimsenin almaya cesaret edemediği altın-döviz fiyatları fırladı, herkesin yemek zorunda olduğu domatesin, biberin yüzünü göremez olduk. Tüm bunlar olurken bizler, ekonomik krizle uğraşan devletimizin yanında olup sabretmeye devam ettik. Çalışıp hak ettiğimiz geriye dönük alacaklarımızın önemsenmemesine karşı sabrımız bitti, öfkemiz büyüdü. Alın terimizin görmezden gelinmesine karşı onurumuz kırıldı Geriye dönük alacağımız paranın bu enflasyonist ortam karşısında pula dönüşmesinden dolayı evimize götüreceğimiz ekmek küçüldü, eridi, bitti” şeklinde konuştu.

“ALACAKLARIMIZIN TEK SEFERDE VE DAHA FAZLA GECİKTİRİLMEDEN ÖDENMESİNİ İSTİYORUZ”

Pandemi-deprem gibi süreçlerde kesintisiz çalıştıklarını kaydeden Promet, alacaklarının da kesintisiz yatırılmasını istediklerini ifade etti. Promet; “Ha şimdi, ha birazdan, ha yarın, ha yarından da yakın diyerek oyaladığınız biz sağlık işçileri artık seslerinin duyulmasını istiyor: Emeğimizi hiçe saymayın, çoluk çocuğumuzun ekmeğine ortak olmayın. Alın terimiz vicdanlarınızda kuruyalı çok oldu, görün artık. Biz sabrettikçe bu kadar umursamazlık bizi çok incitti, görün artık. Herkese alacakları ödenirken sağlık işçisinin geriye dönük alacağına şahin kesildiniz, görün artık. Alacak öderken bile işçiyi kadrosuna göre böldünüz, 696’lılara üvey evlat muamelesine devam ediyorsunuz, biz bu ayrımı yaşıyoruz, siz de bunu görün artık. Bize vermeyi unuttuğunuz geriye dönük alacaklarımız, bazı üniversitelerdeki sağlık işçilerine de 3 taksitte ödenmeye başladı. Hem geciktirilip, hem taksite bağlanması, ikisi de yanlış. Vatan görevi diyerek gece gündüz, pandemide-depremde nefes almadan ‘peşin’ çalıştıklarımızın karşılığı olan alacaklarımızı ‘taksit taksit’ istemiyoruz. Geriye dönük alacaklarımızın tek seferde ve daha fazla geciktirilmeden ödenmesini istiyoruz. Sağlık işçisinin artık sabrı, takati, alacağı toplu para ile ilgili hayali bile kalmadı. Devlet işçisine alın teri döküp kazandığı paranın yolu gözletmez, biliniz ki; geriye dönük alacaklarımızın daha fazla erimeden, ödemelerin yapılmasını ‘itibardan’ sayıyoruz” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu