‘Raftaki kitap değil gerçek tarihiz’

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 49’uncu yıl dönümü dolayısıyla gazetemize özel açıklamalarda bulunan Muharip Gaziler Derneği Edirne Şube Başkanı Ahmet İsmailoğlu, harekatın 49’uncu yılını kutlayarak, Kıbrıs şehitlerini andı. Geçtiğimiz yıllarda, gazilerin okulları ziyaret ettiğini ve öğrencileri, Kıbrıs Barış Harekâtı hakkında bilgilendirdiklerini kaydeden İsmailoğlu, okul gezilerini tekrar yapma arzusunu dile getirerek Milli Eğitim Bakanlığı ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine çağrıda bulundu.

Muharip Gaziler Derneği Edirne Şube Başkanı Ahmet İsmailoğlu, gazetemize özel açıklamalarda bulunarak, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49’uncu yıl dönümünde yaşadığı gururu dile getirdi. Vatanın bölünmezliği ile birlik beraberlik vurgusu yapan İsmailoğlu, harekatın 49’uncu yıl dönümünün vatana millete hayırlı olmasını diledi. İsmailoğlu; “Elbette o gün, Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefli bir günüdür. Bugünü anmak, bugüne kadar yaşamak bir onur, şeref ve gururdur. Güzel bir anı olarak hatırlıyoruz, anıyoruz. Ülkemize ve milletimize kutlu olsun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi, ahirete intikal eden tüm gazilerimizi rahmetle yad ediyorum. Bu vatan bölünmez, birlik ve beraberliğimiz daim olsun. Hayatta olan gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Milletimiz, bayrağımız, devletimiz var oldukça, biz hür yaşayıp hür öleceğiz. Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49’uncu yıldönümü, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun” dedi.

“ÜZÜNTÜYÜ KENARA KOYDUK VE BİR ASKER OLARAK SAVAŞIN GEREĞİ OLAN EMİRLERİ YERİNE GETİRDİK”

İsmailoğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın ilk günüden itibaren orada bulunduğunu belirterek, o günleri hatırlamanın buruk bir heyecan verdiğini kaydetti. İsmailoğlu; “Harekatın 1’inci günü oradaydım. 19 Temmuz gecesi 7’nci Piyade Alay Komutanlığı emrinde bir ağır silah nişancısı olarak görev yaptım. Kullandığımız silah, arazi aracı üzerinde hareket ediyordu. Girne sahiline, gemiden çıkan ilk askerlerden birisiydim. Elbette o günleri yaşamak, o günleri hatırlamak, biraz buruk bir heyecan veriyor bize. Çünkü üzüntümüz olduğu kadar, sevincimiz de vardı o günlerde. Çünkü yanımızda arkadaşlarımız yaralandı, şehit oldu. Bizim alay komutanımız sayın rahmetli Halil İbrahim Karaoğlanoğlu, çok yakınımızda patlayan bir havan topunun şarapneliyle, ahirete intikal etti, şehit oldu. O da bizi derinden üzmüştü, ama biz elbette o üzüntüyü kenara koyduk ve bir asker olarak savaşın gereği olan emirleri yerine getirdik” diye konuştu.

“GENÇLERE HİZMET ETMEK VE ONLARI AYDINLATMAK DA BİZİM BORCUMUZDUR”

Gazilerin gençlerle bir araya gelerek, onlara yaşadıklarını aktarmak istediklerinin altını çizen İsmailoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu duruma el atması gerektiğini vurguladı. İsmailoğlu; “Aslında gençler için, biz yaşayan gaziler bir şansız. Yani gaziler, raftaki kitap değil de canlı bir tarihtir. Gençlerimizin, gazilerle iletişim halinde olmalarını diliyorum. Çünkü bizlerden öğrenecekleri çok şey var. Tarih kitaplarında, savaş alanının hepsini görememişlerdir, çünkü her birimizin ayrı ayrı hikayeleri var, ayrı ayrı cephelerdeydik. Bir cephede olanın, öbür cephede olandan haberi yoktu. Elbette onlar bizimle iletişim kurmak isterlerse, bu yönde bir teklif gelirse, onlara seve seve anlatırız. Her zaman da hazırız buna. Elbette Milli Eğitim Bakanlığı’na ve şehrimizde bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne çok iş düşüyor burada. Onlardan ricamız, pandemi döneminden önce okullara giderek Kıbrıs’la ilgili anılarımızı anlatıyorduk. Öğrencilerin de çok hoşlarına gidiyordu, hatta üniversiteye bile gittik. Ancak daha sonra bu geziler kesildi. Neden devam etmediğini de bilmiyoruz. Devam etmesini talep ediyoruz, çünkü zaten biz şehit olduk, bu vatan için gazi olduk. Bizim olmazsa olmazımız bayraktır, vatandır. O gençlere hizmet etmek ve onları aydınlatmak da bizim borcumuzdur. İnşallah önümüzdeki günlerde, okul yöneticileri biz gazilerimizi, 2-3 kişilik gruplar halinde, çok da vakit almadan 15 dakika da olsa okullara gönderir” ifadelerini kullandı.

“ORADA AÇ KALDIĞIMIZ, TEHLİKEYE DÜŞTÜĞÜMÜZ GÜNLER OLDU”

İsmailoğlu, harekâttan sonra 2 kez daha Kıbrıs’ı ziyaret ettiğini ve bir daha gitmek istediğini kaydetti. Sonraki ziyaretlerinde, yaşadığı duyguyu ve heyecanı dile getiren İsmailoğlu; “Harekâttan sonra Kıbrıs’a 2 defa daha gittim. Birinde bakanlığın daveti üzerine gittim, birinde de Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan, 2 grup olarak Edirneli gazileri Kıbrıs’a gönderdi. Ona da çok teşekkür ediyorum. 45-46 sene sonra oraya gitmek, o mevzileri gezmek, savaştığımız yerleri görmek, duygulandık ve heyecanlandık tabii ki. Orada aç kaldığımız da tehlikeye düştüğümüz günler de oldu, onları canlı canlı yaşadık. Ama yetmez, bir daha gidebilmek isteriz” açıklamalarında bulundu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu