Robinson Teyze

Kadınlar toplum nüfusunun yarısını oluştururlar. Ancak toplumsal söz hakkı söz konusu olduğunda bu çoğunluk azınlığa dönüşüverir. Kadın hala ülkemizin bir çok yerinde ikinci sınıf insan gibi değerlendirilmektedir ne yazık ki. Herhangi bir konuda erkeğe göre kadını suçlamak, yargılamak daha kolay ve rahattır. Erkek yan gözle baktıysa eğer, kadın ona o ortamı hazırlamıştır diye düşünülür. Kadın sevgilisinden ayrıldığında ayıplanır, eleştirilir. Erkekse eğer sevgilisinden ayrılan, zaten elinin kiridir ve üç gün sonra yenisini bulması daha kolay olur. Farklı bir olumsuzluk yapmışsa kadını eleştirip yargılamak kolaylıktır her daim.

İşte ben bu haftaki yazımda aslında sizlere bambaşka bir kadından ve toplumsal cezalandırılmadan söz etmek istiyorum: Trabzon’un Tonya ilçesinin 1900 rakımlı Karakısrak Yaylası’nda yaz aylarını geçiren Fadime Kayacı’nın 1984 yılında yanına gelen yeğeni Ali Haydar Kayacı (14), kendisi yaylada ot toplamaya gittiğinde sara nöbeti geçirdi. Evine döndüğünde yeğeninin cansız bedeniyle karşılaştı. Yaylada toprağa verilen yeğeninin ölümüne çok üzüldü. Ancak aile bu ölümde Fadime Kayacı’yı suçlayıp dışladı, O’nu istemedi. Fadime Kayacı, bu tarihten sonra bir daha köyüne dönmedi. Zorlu kış mevsiminde kimsenin kalmadığı yaylayı, kendine yurt edindi.

 50 yıla yakın bir süre, yaz kış yaşadığı kulübesinin etrafına diktiği her fidana Ali ismini vererek bir orman meydana getirdi. Yöre halkı ve ailesi bu duruşunu çok takdir edip, O’nu affettiklerini söyleyerek artık ilçeye dönmesini istediler. Ancak Fadime Kayacı kesinlikle dönmeyi düşünmedi. İşte bu, koskoca bir köyü ve şehri karşısına alan, onurlu, yoksul, yalnız ve inatçı bir Anadolu kadının herkese karşı direnişi ve başkaldırışıdır. İlerleyen yaşına rağmen her işini güçlükle de olsa kendisi yapmaya çalışan ve ormandan odununu kendisi kesip taşıyan efsaneleşmiş bir kadın.

İlçede 2011 yılında yapılan ‘En beğenilen ev kadını’ anketinde birinci seçildi. Ancak yoğun kar yağışı nedeniyle yollar kapanınca ödülü kendisine verilemedi. Cesurca yaşam tarzı nedeniyle ‘Robinson Nine’ olarak bilinen 88 yaşındaki Fadime Kayacı’nın hayatı 2022 yılında hazırlanan bir belgesele de konu oldu. Çekilen belgesel, uluslararası alanda 8 dalda ödüle layık görüldü.

Fadime teyze gibi kendisine inanan, öz güvenli, güçlü, hakkını savunan, bütün zorluklara rağmen boyun eğmeyen kadınların artması dileğiyle, inanç ve sevgiyle kalın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu