Asgari ücret 11 bin 402 lira

‘İşveren, destek paketi bekliyor’

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücretin 1 Temmuz 2023 itibarıyla brüt 13 bin 414, net 11 bin 402 liraya yükseltilmesi konusunda anlaştı. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak da değerlendirmede bulunarak, devletin hazırlayacağı destek paketleri ile işverenlerin rahatlayacağını kaydetti. Vatandaşlar ise yaptığı açıklamalarda, asgari ücret zammını az bulurken, enflasyonun bir an önce düzelmesini ve ülke ekonomisinin iyileşmesi gerektiğinin altını çizdiler.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde toplandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, komisyonun asgari ücrete yapılacak ara zam kararını kamuoyuyla paylaşmak üzere kameraların karşısına geçti. Bakan Işıkhan, asgari ücretin yılın ikinci yarısında brüt 13 bin 414 liraya, net 11 bin 402 liraya yükseltildiğini bildirerek, kararın işçi, işveren ve hükümetin mutabakatıyla alındığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da resmi sosyal medya hesabından zammı duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan zammın Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi ve asgari ücretin belirlenmesinde pay sahibi olanlara teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı paylaşımda; “Asgari ücret Temmuz ayından itibaren net 11 bin 402 TL olarak uygulanacaktır. Milletimize hayırlı ve uğurlu olsun. İşçi ve işveren tarafları başta olmak üzere, uzlaşı kültürü içerisinde asgari ücretin belirlenmesinde emeği geçen tüm paydaşlara milletim adına teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak ise gazetemize yaptığı özel açıklamada, yeni zamlanan asgari ücret artışı ile ilgili, küçük büyük fark etmeksizin işverenlerin, devletten destek beklediğinin altını çizdi. Devletin hazırlayacağı destek paketleri ile, işverenlerin biraz daha elinin rahatlayacağını belirten Irmak, uygulanacak doğru politikalarla ekonominin er ya da geç düze çıkmasını beklediklerini dile getirdi.

Asgari ücrete yapılan ara zammı değerlendiren Edirneli bir vatandaş olan Ç.A. ise; “Hiç mantıklı gelmiyor. Asgari ücret artışı, aslında daha yüksek bir oran bekleniyordu. Gıdada olsun, her türlü üründe olsun, fiyatların çok yüksek seviyeye çıkmasından dolayı, ne kadar da asgari ücret yükselse, bir ay içerisinde verilen zam farkının eridiğini görüyorsunuz. Ben de hizmet sektöründe çalışıyorum. Belki fabrikalar ödeyebilir bu parayı ama küçük işletmeler ödemekte zorlanır” dedi.

“ÇALIŞANLAR İÇİN ZAM AZ GELECEK, İŞVERENLER DE ZAMMI FAZLA BULACAK”

Asgari ücret zammını yorumlayan B.T. isimli işveren de ücret artışının özel sektördeki işverenler için de ağır bir yük olacağını kaydederek; “Özel sektördeki işverenlerin işçi çıkarmasına sebep olabilir ama hükümetimiz, 1 ve 9 kişi arası işçi çalıştıran küçük işletmeler ve kobiler için destek paketleri hazırlar, vergi yükünü hafifletirse, işçiler ve işverenler için daha kolay bir hal alacaktır. Çalışanlar için zam az gelecek, işverenler de zammı fazla bulacak. En kısa sürede işverenler için destek paketlerinin, hızlı bir şekilde hazırlanması ve hayata geçmesi gerekecektir” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu