Öğrencileri yüksek kiralar bekliyor

Kira artışına yüzde 25’lik sınır gelmesi, bazı ev sahipleri ve kiracılar arasında anlaşmazlığa sebep oldu. Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, aynı binada yüzde 25’lik artış sınırından yararlanıp 2 bin 500 lira kira ödeyen ve daireyi yeni kiralayıp 8-10 bin lira kira ödeyen vatandaşların da olduğunu belirterek, devletin bu konuya el atması gerektiğini kaydetti. Feda, Edirne’ye gelecek olan öğrencileri ve ailelerini de yükselecek olan kiralar konusunda uyardı.

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, gazetecilere açıklamalarda bulunarak, kira zamlarından dolayı, kiracı ve mal sahipleri arasındaki anlaşmazlık durumlarını değerlendirdi. Feda, devletin bu duruma el atarak, aradaki fiyat uçurumunu düşürmesi gerektiğinin atını çizdi. Feda; “Devletin yapmış olduğu politikalar sonucunda alınan karalarda, yüzde 25 yılın ikinci yarısında kiralarda, kiracıyla mal sahiplerini karşı karşıya getirdi. Bu sefer de mal sahipleri, kiracıları çıkartmak için türlü türlü oyunlar oynamaya başladılar, yalanlar söylemeye başladılar, davalar açmaya başladılar. Biz emlakçılar olarak, bununla ilgili çok arada kalmaktayız. Yani mal sahibi ‘kiracımı çıkart’ diyor, kiracı da ‘benim yüzde 25 artışım var devam edeceğim’ diyor. Ama aynı binada, 2’nci katı 2 bin liradan yüzde 25’lik artışla 2 bin 500 liraya çıkartıyor, ama bir üst katındaki daire yeni boşaltılmış, mülk sahibi onu 8-10 bin liraya kiralıyor. Arada muazzam uçurumlar var şu an. Devlet, bunu yerel yönetimlere mi bırakır, Nasıl bir karar alır? Bunları, 3 aşağı 5 yukarı yakın rakamlara getirmesi gerekiyor, çünkü kiracı oturmaktan memnun, daireyi boşaltmak için de ‘mahkemeye git’ diyor. Bugün bir mahkemeye gidildiği zaman daireyi boşaltmak için en az 2-3 sene bekliyor. Çünkü mal sahibinin, bir sebep sunması gerekiyor daireyi boşaltması için, onu da sunamıyor” dedi.

‘FİYATLAR 20 BİN LİRA’YI BULABİLİR’

Üniversitelerin açılmasına az bir süre kalmasıyla, Edirne’ye gelecek olan öğrencileri bekleyen kira ücretleri hakkında da bilgi veren Feda, 3+1 dairelerde 20 bin lira taban fiyat beklediğini vurguladı. Feda; “Kiralar zaten şu an da çok yukarılarda, gayet fahiş fiyatlarda. Ama devletin yapmış olduğu bu yeni zamlardan sonra, kira rakamlarında artışlar yeniden söz konusu. İlk üniversite sınavları bitti, ikinci üniversite sınavlarından sonra, yerleştirme puanlarında Edirne’yi kazanan öğrencileri, 1+1 eşyalı dairelerde 12-15 bin lira gibi rakamlar bekliyor. 2+1 boş dairelerde 15 bin lira gibi rakamlar bekliyor. 3+1 dairelerde de 20 bin lira gibi rakamlar bekliyor öğrencileri. Bunlar da taban, en alt dediğimiz rakamlar. Bunun üzerine de rakamlar çıkabilir. İnsanların satın alma güçleri düştü. Çocuklarını okutacak aileler gerçekten çok zor durumda. Hem çocuğunu burada okutacak, hem kira ödeyecek, hem onun ihtiyaçlarını karşılayacak. Geçekten öğrenci okutacak ailelerin, Allah yardımcısı olsun, eğitim için de çok zor günler” şeklinde konuştu. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu