Meclis’ten zam, yıkım ve değişiklik kararları

Edirne Belediye Meclisi’nin temmuz ayı toplantısından zam kararı çıktı. Toplantıda Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) tarifelerine yaklaşık yüzde 30’luk zam kararı alınırken, taksimetre ücretleri ve öğrenci servislerine de zam getirilmesine karar verildi. Mecliste, Edirnespor’un maçlarını oynadığı 25 Kasım Stadı’na da yıkım kararı çıktı. Ayrıca toplantıda tadilata girecek olan Cumartesi Pazarı’nın, tadilat bitene kadar geçici olarak Margi ile Migros arasında bulunan boş alana kurulması kararı alındı.

Edirne Belediye Meclisi’nin temmuz ayı oturumu Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yönetiminde yapıldı. Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda 6 tanesi gündem dışı olmak üzere, toplamda 18 madde görüşüldü. Mecliste, artan yakıt fiyatlarının ardından ulaşım esnafından gelen zam talepleri karşılık buldu. ETUS, servisçi ve taksici esnafının talepleri Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü.

ETUS ÜCRETLERİNE YAKLAŞIK YÜZDE 30 ZAM GELDİ

Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından alınan karara göre ETUS’larda sivil binişler 9 liradan 12 liraya, öğrenci 6 lira 45 kuruştan 8,50 liraya, temassız kart ile binişler 10 liradan 14 liraya, karekod biletleri ise 11 liradan 15 lira olması kararı alınarak, meclisten geçti.

TAKSİMETRE VE SERVİS ÜCRETLERİNE ZAM

Toplantıda, taksimetre ve servis ücretlerine de zam talebi karşılıksız kalmadı. Alınan karara göre 15 lira taksimetre açılış ücreti 20 lira, indi-bindi ücreti 30 liradan 40 liraya yükseltildi. Öğrenci servis ücretleri ise; 0-3 yaş servis ücreti 750 lira 3-6 yaş servis ücreti 900 lira, 6-10 yaş arası 1040lira, 10-15 yaş arası öğrencilerde 1060 lira, 15 kilometreyi geçen yolculuklarda ise fazladan kilometre başına 28 lira, rehber olan araçlarda ise ek ücretin 240 lira olmasına karar verildi.

25 KASIM STADI İÇİN ÖNEMLİ KARAR

Toplantıda Edirne 25 Kasım Stadı’nın yıkılması kararı alındı. Stadın bulunduğu alan yeşil alan olarak değerlendirileceği açıklanırken, yeni stadyum yapılana kadar Edirnespor maçlarını Tuncaspor tesislerinde oynayacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Dolayısıyla yıkılacağı için Edirnespor’un da maçlarını Tuncaspor tesislerinde oynayabilmesi için birtakım ilaveler yapılması gerekiyor. Bununla ilgili bir miktar ödenek tahsis edildi. Bunu Gençlik ve Spor’un harcayabilmesi için onlara tahsis etmemiz gerekiyor. Edirnespor bu düzenlemeden sonra maçlarını Tuncaspor tesislerinde oynayacak ve 25 Kasım yıkılacak. Yeni stadyum için sayın bakan gelecek pazar günü Kırkpınar güreşlerine ve detaylı konuşacağız. 17 bin kişilik bir proje vardı yeni stadyum için ama 17 bin kişilik stadyum bizim için büyük, 8 veya 10 bin kişilik bize yetecektir” söylemlerinde bulundu. 

Cumartesi pazarının tadilata girecek olması sebebiyle, pazarın 3 ay boyunca Margi ve Migros arasında bulunan boş alana kurulması da meclisten geçti. Kahramanmaraş merkezli ve çevre 10 ili etkileyen deprem felaketi sebebiyle, belediyelere zorunlu hale getirilen Afet Müdürlüğü de Edirne Belediyesi’nde kurulması kararı oy birliği ile alındı. Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde son yolculuğuna uğurlanan Edirneli iş insanı, Ağaköşkü restoranının işletmecisi olan Halil Üner’in de isminin bir cadde, ya da sokağa verilmesi kararı da mecliste alındı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu