Kurban tatili 9 gün

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yapılan kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada buğday ve arpanın alım fiyatlarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşları ve bayram ikramiyelerinin, bayram öncesi hesaplara yatacağını belirtirken, asgari ücret için çalışmaların başlayacağını ekledi. 2023 yılı Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olacağını da duyuran Erdoğan, 26 ve 27 Haziran günlerinin de idari izin kapsamına alındığını ve hafta sonları ile beraber, vatandaşların 9 gün bayram izni yapacağını ifade etti.

Dün yapılan kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buğday ve arpada alım fiyatlarını açıkladı. Fiyatların belirlenmesinde birçok etkeni göz önünde bulundurduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekmeklik buğdayın ton fiyatını 8 bin 250 lira olarak açıklarken, arpanın ton fiyatını ise 7 bin lira olarak açıkladı. Erdoğan, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan çiftçilerin ise buğdaydan ton başına 1000 lira, arpadan ton başına 500 liralık destek vereceklerini açıkladı. Erdoğan; “Çiftçilerimize gereken desteği her alanda verdik, vermeye devam ediyoruz. Geçen ayın başında yaş çay alım fiyatlarını açıklayarak, üreticilerimizi sevindirmiştik. Bugün de Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2023 yılı buğday ve arpa alım fiyatlarını belirledik. Fiyatları tespit ederken, çiftçimizin üretime devam etmesinin yanında maliyetler, iç ve dış piyasa gelişmeleriyle ilgili gıda güvenliği için ihtiyaç olan stokların oluşturulmasını dikkate aldık. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatlarını, ekmeklik buğdayda ton başı 8 bin 250 lira, arpada ise 7 bin lira olarak kararlaştırdık. Bu fiyatlara ilave olarak bakanlığımız tarafından, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı tüm üreticilerimize buğday için ton başına 1000 lira, arpa için 500 lira hububat üretim primi destek olarak verilecektir. Bu rakamlarla üreticilerimizin eline ton başına 9 bin 250 lira, arpada ise 7 bin 500 lira geçecektir. Yeni hasat döneminin ve açıkladığımız alım fiyatlarının çiftçilerimize, milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Emekli maaşlarının ve bayram ikramiyelerinin, Kurban Bayramı öncesi hesaplara yatacağının altını çizen Erdoğan, asgari ücret için de çalışmaların başlayacağını kaydetti. Erdoğan; “Bir güzel haberimiz de emeklilerimize olacak. Emeklilerimizin maaşlarını ve bayram ikramiyelerini, inşallah Kurban Bayramı’ndan önce ödeyeceğiz. Asgari ücret tespit komisyonumuz da çalışmalarına başlıyor” şeklinde konuştu.

Kurban Bayramı tatili 9 gün

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı tatilinin bu yıl 9 gün olacağını da açıkladı. Erdoğan, 9 günlük tatilin, ülkede turizmi hareketlendireceğini ifade etti. Erdoğan; “Kurban Bayramı’yla ilgili, özellikle turizm sektörümüzü hareketlendireceğine inandığım bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Bu sene Kurban Bayramımızı 28 Haziran ile 1 Temmuz arasında idrak edeceğiz.  İstişarelerimiz neticesinde, 26 Haziran ve 27 Haziran günlerini de idari izin kapsamına almayı kararlaştırdık. Hafta sonları ile birlikte, vatandaşlarımız toplamda 9 gün bayram tatili yapma imkanı bulacaktır. Bu kararın da tüm milletimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. Yapılan açıklamaya göre bayram tatili 24 Haziran Cumartesi günü başlayacak olup, 2 Temmuz Pazar günü sona erecek.  Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu