Kirada yüzde 25 zam sınırı Temmuz’dan sonra kaldırılacak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira fiyatlarındaki aşırı artışların ardından konutlarda uygulanan yüzde 25 kira artış sınırını belirleyen düzenlemeye ilişkin bir açıklama yaptı. Bakan Tunç kira artışları yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemenin 1 Temmuz itibarıyla son ereceğini duyurdu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konut kiralarında yüzde 25 zam sınırı uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulundu. TV100 yayınına katılan Bakan Tunç, “Kiralarda fahiş kira artışı nedeniyle mağduriyet oluşmaması için TBMM’de yüzde 25’le sınırlandırıldı. Sonrasında yine bu artışla ilgili endişeler devam etti ve 1 yıl daha uzatıldı. Temmuz itibarıyla sona ermiş olacak tabii bir anda fahiş artış olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu oldu.” dedi.

Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı yakından ilgilendiren bu düzenleme hakkında Bakan Tunç’un açıklamaları dikkat çekti. Özellikle son iki yılda kira fiyatlarındaki aşırı artışlar nedeniyle kiracılar ve ev sahipleri arasında gerginlikler yaşanmıştı ve bu duruma çözüm olarak kira artışları yüzde 25 ile sınırlanmıştı.

Ancak Bakan Tunç’un yaptığı açıklamaya göre, 1 Temmuz’da sona erecek olan bu düzenleme uzatılmayacak.

Kiracıları ve ev sahiplerini yakından ilgilendiren bu gelişme, kira piyasasında önemli değişikliklere neden olabilecek nitelikte. Kiracılar için özellikle yeni dönemde kira fiyatlarının nasıl şekilleneceği ve bu sınırlamanın kaldırılmasının etkileri merak konusu olacak. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu