Keşan’da su çözümü için 8 yeni kuyu

Keşan’ın su ihtiyacını karşıladığı Kadıköy Barajı’ndaki su seviyesinin düşmesiyle birlikte ilçe susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Susuzluk tehlikesine karşılık önlem alan Keşan Belediyesi Kumdere mevkisine 8 yeni içme suyu kuyusu açılması için sözleşme imzalandı. İmzalanan sözleşmeyle birlikte Kumdere’de toplam 15 kuyu olacak. Projenin 120 günde bitirilmesi hedefleniyor.

Susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalan Keşan Belediyesi yeni bir önlem almak amacıyla sözleşmeye imza attı. Yapılan sözleşme kapsamında Kumdere mevkiinde bulunan 7 kuyu 15 kuyuya çıkarılacak. İhale sürecinin bittiğini duyuran Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Sözleşme hakkında bilgiler veren Helvacıoğlu; “Keşan’ın içme suyu ihtiyacı yarısı Kadıköy Barajı’ndan yarısı da Kumdere mevkiindeki yer altı sularından sağlanıyor. Kadıköy Barajı’nın 56 milyon metreküp kapasiteli bir hacmi var. Yer altı sularıyla beraber 4 milyon metreküp suyumuz kaldı. Yani yaklaşık 45 -60 günlük suyumuz kaldı. Yaklaşık 2 aydır ihale sürecini takip ettik. İhalemizi yaptık ve Kumdere mevkiinde yaklaşık 7 kuyumuz vardı bu sayıyı 15 kuyuya çıkarmak üzere ihalemizi gerçekleştirdik. İhaleyi alan firma Kadıköy Barajı’ndaki su da bitmeden bu projeyi hayata geçirmiş olacaklar. İhale kapsamında sadece kuyu açma işlemi değil, enerji nakil hatları ile su iletişim hatlarıyla beraber bizi ciddi bir çalışma bekliyor. Yani sadece 8 kuyu açmakla kalmayacağız, 9 kilometrelik hat ile enerji ve iletişim hatlarımızı da yapacağız. En erken 3 ay en geç 4-4,5 ay süreyle suyumuzu sadece Kumdere’den alabilmek için çalışmalar yürütüyoruz. Daha önceden de öngörülen bu çalışmanın enerji ve iletişim hatlarının olmaması sebebiyle bugünkü ihale bedeli karşımıza çıkmış durumdadır” dedi.

‘NOLUR GIDIM GIDIM KULLANIN’

Keşanlılara seslenen Helvacıoğlu, vatandaşların suyu tasarruflu kullanması gerektiğinin altını çizdi. Helvacıoğlu; “Kadıköy Barajı’nda 45-50 günlük suyumuz kaldı. Nolur bu proje bitene kadar suyu dikkatli kullanalım. Yani Trakya’ca suyu gıdım gıdım kullanalım. Yoksa Keşan’ın yarısı susuz kalacak. Risk almamak için 1 ay sonra 1 gün su verip diğer gün vermeyeceğiz. Bunu yapmamamız için suyu tasarruflu kullanalım. Suyu israf etmeden kullanalım. Halı yıkamayın, bahçe sulamayın, yolları ıslatmayın. Suyun paradan kıymetli olduğu döneme giriyoruz. Su, enerji, gıda bunlar çok kıymetlenecek. Keşan’ın suyunun bitmemesi istiyorsak nolur bu proje bitene kadar suyu idareli kullanalım. Keşan büyük bir sınava giriyor. 42 milyon lira hiç hesapta olmayan bir işle karşı karşıyayız. Bana kimse ‘Başkan sular akmıyor’ demesin. Suyu tasarruflu kullanalım” ifadelerine yer verdi.

Helvacıoğlu, önümüzdeki süreçte Kadıköy Barajı’nın dolduğu halde barajdaki suyu kullanacaklarını da belirterek; “Kumdere yer altı sularına yüklenmiş olacağız. Ve yer altı sularını da tüketmiş olacağız. İlerideki zamanlarda Kadıköy tekrar dolarsa orayı kullanmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yüklenici firma yetkilisi Zeki Erdoğan ise “Aslında bu süre daha fazla ama projeyi en geç 120 gün içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Gerekli çalışmaları yaptık. Tecrübemizle bu işi bitireceğiz” açıklamasını yaptı.

Diğer yandan vatandaşlara su tasarrufu için SMS gönderen Keşan Belediyesi;  “45 günlük suyumuzu tasarruflu kullanalım. Mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıklar ve kuraklık nedeniyle Kadıköy Barajı başta olmak üzere tüm su kaynaklarımız hızla tükeniyor. Bu sebeple tasarruf ve bilinçli tüketime dikkat ederek, çevrenizde halı yıkayan, bahçesini sulayan, araçlarını yıkayanları ve suyu bilinçsizce kullananları uyarın ya da Alo 153 Hattı’mızı arayarak bize bildirin. Geleceğimiz ve çocuklarımız için su kaynaklarımızı koruyalım, suyu tasarruflu kullanalım” ifadeleri yer aldı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu