‘Kentteki depremzede sayısı 5 bin’

Edirne İl Genel Meclisi Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Halil Akdağ, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş ve çevre 10 ili etkileyen deprem felaketlerinin sonrasında Edirne’ye 6 bin 569 depremzedenin geldiğini, şu anda 4 bin 992 depremzede vatandaşın kentte misafir edildiğini belirterek, deprem bölgesindeki illerden en çok Hatay’dan misafir geldiğini vurguladı.

Edirne İl Genel Meclisi haziran ayı toplantılarının dördüncü oturumu İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleşti. Yoklama ve tutanak özetlerinin okunmasıyla başlayan toplantıda, Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonunun hazırladığı rapor, komisyon başkanı Halil Akdağ tarafından meclise sunuldu.

Akdağ, mecliste sunduğu raporda deprem bölgelerinden Edirne’ye toplam 6 bin 569 depremzedenin geldiğini, daha sonra 1577’sinin memleketlerine veya başka bölgelere geri döndüğünü kaydetti. Akdağ; “Halen ilimizde barınan depremzede sayısı 4 bin 992’dir. Kayıt altına alınan ailelere ikametinde Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü psikososyal destek ekiplerince ziyaretler sağlanarak, tüm ihtiyaçlarının tespitine ve karşılanmasına yönelik çalışmalar hızla devam etmektedir. İŞKUR Müdürlüğüne başvuruda bulunan 38 depremzede işe yerleştirilmiştir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kanalıyla 446 kişiye 736 bin 149 lira destek sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne 18 yaş altı çocuğu için “Sosyo-ekonomik destek” talebinde bulunan depremzede sayısının 376 olduğunu belirten Akdağ, 1 milyon 210 bin yardım sağladığını sözlerine ekledi.  Akdağ, Edirne’ye deprem bölgelerinden en fazla kişinin Hatay’dan geldiğini de söyledi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu