İba’nın açıklamalarına ‘saygısızlık’ tepkisi

İl Genel Meclisi ağustos ayı toplantılarının 3’üncü birleşiminde gündem dışı söz alan CHP Uzunköprü İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Sarıgül, Ak Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba tarafından, Hamidiye-Harmanlı köyleri arasında bulunan 15 kilometrelik yolun asfalt çalışmalarına başlanacağı ile ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Sarıgül yapılan açıklamayı meclise saygısızlık olarak nitelendirdi.

Edirne İl Genel Meclisi ağustos ayı toplantılarının 3’üncü birleşimi Mehmet Geçmiş başkanlığında devam etti. Yoklama ve tutanak özetlerinin okunması ile başlayan toplantıda gündem dışı söz alan CHP Uzunköprü İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Sarıgül, geçtiğimiz günlerde AK Parti İl Başkanı Belgin İba tarafından Hamidiye-Harmanlı köyleri arasında bulunan 15 kilometrelik yola asfalt çalışması yapılacağına ilişkin yaptığı açıklamaları yanıtladı. İba tarafından açıklanan yol yapım çalışmalarının 2023 yatırım programında bulunmadığına dikkat çeken Sarıgül, yaşanan bu durumu meclise ve meclis üyelerine saygısızlık olarak nitelendirdi. “Geçtiğimiz günlerde AK Parti İl Başkanlığı sosyal medya hesaplarında ve bugün de yerel gazetelerde Uzunköprü ile ilgili müjde verdiler AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Önder Kuruşar, İl Genel Meclis üyesi Nedret Akbulut, Maksutlu Köyü Muhtarı Sadettin Filiz ve Harmanlı Köyü Muhtarı Necdet Dikim’i İl Başkanlığında ağırladıklarını Söz verdiğimiz gibi Hamidiye-Harmanlı arasındaki 15 km’lik yolun asfalt çalışmasına önümüzdeki ay başlanacağını Köylerimiz için hizmetlerimizin devam edeceğini  Her bir köyümüze ve muhtarımıza destek olmayı sürdüreceklerini ifade etmişlerdir. Uzunköprü il genel meclis üyeleri olarak paylaşım ve haber dikkatimizi çekmiş ve bu konuyla ilgili gündem dışı söz alma gerekliliği oluşmuştur.  Öncelikle 2023 yılı Yatırım programın da Hamidiye-Harmanlı yolu ile ilgili böyle bir yol yapımı yoktur. Meclisimizin de bununla ilgili herhangi bir karar da alınmamıştır. Ama Ak parti il başkanlığının yolla ilgili kendilerinin bir bütçesi varsa ve yolu yapacaklarsa onu bilemem yaparlarsa bizde meclis olarak Ak parti il başkanlığına buradan teşekkür ederiz. Eğer kendilerinin böyle bir bütçesi yoksa bu yolu söz verdikleri gibi nereden yapacaklardır onu öğrenmek isteriz Hamidiye-Harmanlı yolu için eğer ek bütçeye konulması düşünülüyorsa İl Özel İdaresi’nin karar organı olan meclisimizin niye haberi yoktur. İl Genel meclisimiz mikro parlamentodur. Yerel hizmet kararlarının alınmasında oynadığı rol ile, il özel idaresinin en güçlü ve etkin organıdır.  Bugün, il özel idarelerinin yaşamasını sağlayan en temel faktör, yerel halkın oylarıyla seçilen bizler yerel hizmetlerle alakalı olarak yatırım kararlarının burada meclisimizde ortak almamızdan dolayıdır. Bu açıklama talihsiz bir açıklama olmuştur. Eğer böyle bir şey varsa ilgili yetkili birimlerden konuyla alakalı meclisimizin bilgilendirmesini bekliyoruz. Son olarak Sayın Akbulut’un da bulunduğu paylaşımda bu açıklamayla ilgili İl Genel Meclis Başkanlığına kendi meclis gurubu ve biz meclis üyelerine saygısızlık yapılmıştır. Takdiri meclis başkanlığı siz meclis üyesi arkadaşlarım ve halkımıza bırakıyorum” dedi.

Sarıgül tarafından yapılan açıklamanın ardından AK Parti ve CHP grupları arasında gerginlik yaşandı. Sarıgül’e yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, Hamidiye-Harmanlı arasındaki 15 kilometrelik yolun yapılması gerektiğini ve yapılacağını söyledi. CHP’li meclis üyeleri, AK Parti İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayı, demokrasiye yapılan bir saygısızlık olarak gördüklerini belirttiler.  Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu