Gürkan’dan yerel seçime Er Meydanı göndermesi

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gürkan, önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde her partinin kendi adayını çıkarmasını istediğini belirtirken, aday olup olmayacağı sorulması üzerine, tek başına alamayacağı bir karar olduğunu ifade etti. Ayrıca altyapı sorununa da değinen Gürkan, Edirne’nin altyapısını 17 villa parasına bitirdiklerini kaydetti.

Düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yerel seçimler ile ilgili değerlendirmede bulundu. Gürkan, her partinin kendi adayı ile seçimlere girmesini istediğini ifade ederek; “Ben de mevcut belediye başkanı olarak bütün partilerin aday çıkarması tarafındayım. Yani yerel seçimde Edirne’de 2019’da olduğu gibi ittifak olmasın istiyorum. 2019’da da karşı çıkmıştım ama genel merkezin kararıydı. Sonuçta bir parti sistematiği var. Parti hiyerarşisi var. O kararlara uymak zorundasınız. 2019’da istememiştim, hala da istemiyorum. Her parti çıksın sahaya, halk kimi tercih ediyorsa, kime görev veriyorsa o da gelir, belediyeyi yönetir. Herkes çıkar Er Meydanı’na, burası yağlı güreşin anavatanı, olimpiyatı. Siyasetçinin olimpiyatı da seçim ortamı. Herkes adayını çıkarsın, her parti mücadelesini yapsın, halk kimi takdir edecek hep beraber görürüz. Seçileni de alkışlarız, saygı gösteririz” dedi.

KARARDA AİLE VE EKİBİN ÖNEMİNE VURGU

Gazetemiz tarafından, önümüzdeki yerel seçimde aday olup olmayacağı sorulması üzerine Gürkan; “Bu kararlar kişisel kararlardır ama siyasette belli bir noktadan sonra ya da belli bir süreden sonra bir ekip oluşur. Yani hiçbir siyasetçi tek başına çıkmaz, bir ekiple çıkar. Dolayısıyla bir süre sonra bütünleşirsiniz, bir aile gibi olursunuz, birbirinizin mütemmim cüzü olursunuz. Arkadaşlarınızla, ekibinizle, ailenizle konuşmadan, tartışmadan bu kararı verirsiniz çok sağlıklı bir karar olmaz. Dolayısıyla daha zamanımız var. Arkadaşlarla oturacağız o kararı beraber vereceğiz” şeklinde konuştu.

“17 VİLLA PARASINA EDİRNE’NİN ALTYAPISI BİTİRDİK”

Gürkan, Edirne’deki altyapı çalışmalarının toplamda 341 milyon liralık bir maliyetle bitmek üzere olduğunun altını çizerek, akaryakıt fiyatlarından dolayı trafikte araçların azaldığını ifade etti; “Evet, İller Bankası payından kanunen bir değişiklik yapamazsınız ama bir ay önce haziran ayında İller Bankası’ndaki payımızdan tarihinde ilk defa yüzde 11-12 olan kesinti payları yüzde 42 kesildi.  Bize ödenmesi gereken paranın yüzde 42’sini kestiler. 3 ay sonra ödeyeceğimiz vergi borcumuzu 3 ay önceden kestiler ve tümünü birden kestiler. Böyle bir usul yok. Niçin? Yerel seçimler yaklaşıyor, biz Edirne Belediyesi’ni iş yapamaz hale getirelim. Bu ay temmuz ayında yapılandırılmış borçlarımız için yüzde 34’ünü kestiler, 5 milyon kesmeleri gerekiyordu, 30 milyon para kestiler. Bu haksızlık, adaletsizlik, bu Edirnelilere yapılan bir haksızlık, Recep Gürkan’a değil. Niçin? ‘Aman Seçimlere az kaldı. Yolların durumunu konuşuyoruz, yollar yapılmasın. Ben yine onlara teşekkür ediyorum. Onların sayesinde yol yapmamıza gerek kalmadı, çünkü artık kimse aracıyla trafiğe çıkamıyor, akaryakıt fiyatlarından dolayı. Öyle bir hale getirdiler ki hiç kimse araçla trafiğe çıkamaz hale geldi. Bugün Edirne’de konut alacağım deseniz 3-4 Milyon, villalar 20 milyon. Ben, İller Bankası’nın 50 milyon kredisinin dahil olduğu 341 milyon TL ile yani bugünün 17 villa parasıyla bu şehrin altyapısını bitirdim. Neyle, Edirnelilerin parasıyla. Hükümetin hiçbir katkısı yok buna. Edirnelilerin anasının ak sütü gibi helal parasıyla yapıyoruz. 17 villa parasına Edirne’nin altyapısı bitirdik” diye konuştu.

‘İÇME SUYUNDA SIKINTI YOK’

Barajladaki su seviyelerini de değerlendiren Gürkan, içme suyunun geçtiği asbest boruların tamamen değişerek düktil borulara geçildiğini kaydetti. Gürkan; “Kayalıköy barajından ihtiyacımızın yüzde 70’ini alıyoruz, yüzde 30’unu da Paşaçayırı’ndaki içme suyu kuyularımızdan sağlıyoruz, şu anda bir sıkıntımız yok. Geçtiğimiz gün yaptığımız planlı çalışmada vatandaşlarımızı uyardık. 48 saat süreyle su kesintisi yapılacak diye, 48 saat su kesintisi de oldu. Ama planlı çalışmanın farkı da bu. Önceden tedbirler alındı, hazırlıklar yapıldı ve vatandaş hissetmeden bu süreci tamamladık. Şimdi ana boralarımızı döşüyoruz. 8,5 km düktil borular, 100 yıl dayanacak borular bunlar. İçme suyu olarak 2 adet arıtma tesisimiz var. Arttığımız suları depolara götürdüğümüz hatlarda artık hiç asbest boru kalmadı, tümü düktil ve çelik oldu. Bu Edirneliler sağlığı için çok önemli bir gelişmeydi. Şimdi 2 ay içerisinde şehir içindeki içme suyu borularını değiştirdiğimizde tamamen yeni şebekeden vermeye başlayacağız” ifadelerini kullandı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu