‘EV’deki hesap ‘üniversiteliye’ uymuyor

Üniversite adaylarının tercihleri 2023 YKS tercih işlemleri 27 Temmuz-8 Ağustos arasında yapılacak ve öğrenciler tercihlerine göre üniversitelerin bulunduğu şehirlere eğitim hayatları boyunca yerleşecekler. Öğrenciler tercihlerini yaparken, şehirdeki ulaşım ve ev fiyatlarını baz aldıklarını belirtiyorlar. Edirne’ye okuyan ve üniversite tercihini yaparken Trakya Üniversitesi’ni seçecek olan öğrenciler, şehirdeki barınma, ulaşım ve beslenme fiyatlarını araştırıyorlar. Bu yıl üniversite adayı olarak tercih yapacağını belirten S.A., yaşadığı şehir Tekirdağ’dan Edirne’ye öğrenci olarak gelmeyi istediğini, KYK yurdu çıkmazsa alternatif olarak özel yurt ve ev kiralarını incelediğini fakat bütçesinin okurken yaşayabileceği bir özel yurt odasına ve ev kirasına yetmediğini belirtti.

Edirne’de 2023 yılı KYK burs tutarı 1.500 TL ile ne özel yurt odası kiralanabiliyor ne de ev kirası ödenebiliyor. Kiraların 7 bin TL’den özel yurtların ise aylık 2500 TL’den başladığı şehirde öğrencileri yeni üniversite döneminde zor günler bekliyor. Şehirdeki toplu ulaşım ücretlerinin Temmuz ayında yapılan zammın ardından 8,5 TL olan öğrenci tarifesiyle,  Edirne’de bir öğrenci okula gidiş geliş ücreti olarak ayda 510 TL ödemiş olacak. Diğer yandan şehirde bulunan KYK yurtlarında barınma hakkı çıkmayan öğrenciler diğer yandan ev kirası veya özel yurt ücretleriyle karşı karşıya kalmış olacaklar.

Kentte 7 bin TL’den başlayan 1+0 evlerin kirası; konum, evin eşyalı olması, oda sayısı, site içerisinde olması, doğalgazlı olması gibi sebepler etken gösterilerek 24 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Hal böyle olunca imkanı kısıtlı öğrenciler de üniversite tercihlerini yaparken, burs ücretlerini, KYK yurtlarının doluluk oranlarını, ev ve özel yurt fiyatlarını, ulaşım ücretlerini baz alarak tercihlerini yapıyorlar.

UMUTLA DEĞİL KARA KARA DÜŞÜNEREK TERCİH

Bu sene girdiği YKS’den aldığı puan doğrultusunda Edirne’de bulunan Trakya Üniversitesi’ni tercih etmek istediğini belirten S.A, maddi imkânları göz önüne alarak tercih yaptığını belirtti. Tekirdağ’da yaşayan üniversite adayı S.A.; “ Aileme yük olmadan okulumu bitirmek istiyorum. Çünkü ailem büyük paralar kazanan bir aile değil kaldı ki benim dışımda okuyan üç kardeşim daha var. Henüz burs, kredi ve yurt başvuruları da başlamadı. Belki burs veya yurt çıkmaz. Tekirdağ’da yaşayan aileme yakın diye özellikle Edirne’yi tercih listeme yazmak istiyorum ama burs ve yurt hakkı tarafıma çıkmazsa ev kiralarım veya özel yurtta kalırım diye düşündüm. Fakat araştırmalarım sonucunda bulduğum fiyatlara bakılırsa ne 7 bin lira kirası olan 1+0 evde 4 arkadaş kalabiliriz ne de 1+0 evde 7 bin lira kirayı tek başıma ödeyebilirim. Kaldı ki özel yurtlarında bu fiyatlardan aşağı kalır yanı yok. Öğrenci olarak sadece barınmaya ücret ödemeyeceğiz elbette barınmanın yanı sıra ulaşım, beslenme gibi giderlerimiz de olacak. Tercih yapacağız ama büyük bir umut ve beklentilerle değil kara kara düşünerek tercih yapacağız” dedi. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu