Ekmek zammına son 7 gün

Edirne’de ekmek fiyatlarına zam beklenirken, konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak, üreticilerin ekmek kilo fiyatının 37,50 TL olması yönünde taleplerin olduğunu belirttiler. Cingöz talep edilen fiyatın yüksek olduğunu belirtirken, Irmak ise fiyata sıcak baktıklarını söyledi. Irmak, gazetemize yaptığı açıklamada kilo fiyatının 37,5 TL adet bazında ise 7,5 TL olacağını belirtti. Kararın haftaya salı günü çıkması bekleniyor.

Birçok kaleme gelen zamların ardından ekmeğe de zam gelmesi bekleniyor. Ekmek üreticilerinin Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’na zam talebinde bulunduklarını belirten ETSO Başkanı Sezai Irmak; “Meslek komitesinde ekmeğin kilogramının 37,50 TL olması yönünde konuşuldu. Aslında ekmeği adet bazlı konuşmak lazım. Ekmeğin satış fiyatının 7,5 TL olmasını talep ediyorlar. Yönetim toplantısında konuşacağız ve büyük ihtimalle talep edilen rakam onaylanacak” dedi.

“TALEP EDİLEN 37,50 TL FİYATINA BİZLER DE SICAK BAKIYORUZ”

Farklı illerdeki fiyatların, fiyat belirlemede esnasında herhangi bir önemi olmadığını vurgulayan Irmak; “‘Başka illerde şu kadar fiyata satılıyor’ diyenler oluyor ama hiçbir ilin sosyo-ekonomi şartları aynı değildir. Sadece o ildeki durum değerlendirilir ve gereken yapılır. Haftaya salı günü meclis toplantımızda karar kesinleşecektir. Talep edilen 37,50 TL fiyatına bizler de sıcak bakıyoruz. Değişen sadece un fiyatı değil. Baktığımız zaman asgari ücrete de zam geldi, girdilerde yer alan akaryakıt zamları bile fiyatları tetikleyen unsurlardır. Bir de bunu sadece ETSO Başkanı olarak ben düşünmüyorum, meslek komitesi değerlendiriyor ve biz onların kriterlerine göre karar veriyoruz” diye konuştu.

“EKMEK FİYATLARINDA İSTENİLEN RAKAMLAR BANA GÖRE YÜKSEK”

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz ise talep edilen fiyatın yüksek olduğunu belirtti. Cingöz; “Araya bayram girdiğinden dolayı şuan bize zam talepleri ulaşmış değil. Ekmekle ilgili geçen toplantıda bir talep vardı ama onu zaten onaylamamıştık. Kahveciler zam talebinde bulunacaklarını belirttiler çünkü hali hazırda çaya yüzde 40 zam gelmiş durumda. Önümüzdeki süreçte zamlar olacaktır. Ama yapılan zamların dengeli olması gerekiyor, aşırı zam olmaması lazım. Özellikle ekmek fiyatlarında istenilen rakamlar bana göre yüksek” açıklamasını yaptı.

“ALLAH’TAN REVA MI?”

Edirne halkının diğer illere göre daha yüksek fiyata ekmek yiyeceğini belirten Cingöz; “Ekmek 5 TL’den 7,5 TL’ye yükseldiği zaman tam yüzde elli artış söz konusu oluyor. Diğer taraftan buğday fiyatlarına bakıldığında geçen seneki fiyatlarla şimdiki fiyatlar karşılaştırıldığında ekmek fiyatları buğday fiyatının altında kalıyor. Ekmeğe zam mutlaka yapılmalı ama istenilen rakam çok yüksek. Ayrıca Türkiye ortalaması o fiyatlar aralığında olursa biz de o fiyatı veririz çünkü realite var. Ama bakıyorum verilen fiyatlarda ekmeğin kilogramı 30 TL bandında seyrediyor. Bizim Ticaret Odası’ndan Uzunköprü, Keşan, Merkez odalarında komisyonlar kuruldu talep edilen rakamlarda ekmeğin kilosu 37,5 TL’ye geliyor. Allah’tan reva mı? Diğer illere göre Edirne halkı neden daha pahalıya ekmek yesin?  Ekmek fiyatında uzlaşı sağlamamız lazım ama eğer ETSO 37,50 TL fiyat verirse biz de veririz. Çünkü bir ilde iki ekmek fiyatı olmaz” ifadelerini kullandı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu