Edirne Lisesi’nden 100.yıl konseri

Trakya Üniversitesinde, Türkiye’nin en köklü liselerinden Edirne Lisesi Senfoni Orkestrası tarafından, “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Konseri” gerçekleştirildi.

Türkiye’nin 166 yıllık geçmişiyle en köklü eğitim kurumlarından Edirne Lisesinde, Trakya Üniversitesi ve Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği’nin desteğiyle kurulan Senfoni Orkestrası tarafından “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Konseri” düzenlendi. Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen konsere Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği ve Edirne Lisesi Eğitim Vakfı Başkanı Atıl Erman, Edirne Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Turan, Edirne Lisesi Müdürü Recep Şentürk ile öğrencilerin aileleri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Türkiye’de liseler arasında tek senfoni orkestrası olan Edirne Lisesi Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilen konserde liseli müzisyenler, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Dr. Öğr. Üyesi Ümit Çavuş yönetiminde, birbirinden güzel eserleri seslendirerek sanatseverlere unutulmaz bir akşam yaşattı. Ailelerin ve sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konser, uzun süre ayakta alkışlandı.

Edirne Lisesi Senfoni Orkestrası eşliğinde, İstiklal Marşı’nın seslendirilmesi ile başlayan konserde ardından Ludwig van Beethoven, Johann Strauss ve Losif İvanovici gibi bestekârların eserleri seslendirildi. Enstrüman solistleri ve ses solistleri eşliğinde, Türk Sanat Müziği’nin eşsiz parçalarını seslendiren orkestranın ardından sahneye çıkan Edirne Lisesi Çok Sesli Korosu, “Turnalar”, “Sen Bu Yaylaları Yayliyamazsun”, “Autumn Leaves”, “Korobushka”, “Evlerinin Önü Marul” ve Kerimoğlu”nu seslendirdi. Konserin son bölümünde, Edirne Lisesi Senfoni Orkestrası ve Korosu tarafından “Edirne Lisesi Marşı”, “İzmir Marşı”, “Onuncu Yıl Marşı” ve “Memleketim” eserleri icra edildi. Genç sanatçıların uzun süre ayakta alkışlandığı konser sonunda konuşan Edirne Lisesi Müdürü Recep Şentürk, okulu ve öğrencileri ile gurur duyduğunu belirterek, orkestraya destek veren Trakya Üniversitesi ile Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği Başkanı Atıl Erman ve emeği geçenlere teşekkür etti.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Turan, genç müzisyenlerin gerek sanat gerek bilim, kültür ve teknoloji alanında Türkiye Yüzyılı’nın mimarları olacaklarına inandığını belirterek, tebrik ve teşekkürlerini iletti. Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği Başkanı Atıl Erman konuşmasında, 82 yıllık yaşamının en mutlu anını yaşadığını belirterek “Türkiye’nin 3 bini aşkın lisesi arasında tek senfoni orkestrasına sahip lisesi Edirne Lisesi’dir. Mezun olduğum okulumla gurur duyuyorum. Okulumuzdan her alanda desteklerini esirgemeyen, Edirne Lisesi mezunlarından, Trakya Üniversitesinin çok değerli Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu başta olmak üzere, Devlet Konservatuvarı Müdürümüz Prof. Ahmet Hamdi Zafer’e, konservatuvarımızın değerli öğretim üyelerine, Edirne Lisesinin değerli öğretmenlerine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Lisesinde Senfoni Orkestrası kurulması yönündeki hayalin ve arzunun gerçeğe dönüşmesinden büyük mutluluk duyduğunu kaydederek, öğrencileri sergiledikleri performans ve başarıları dolayısıyla tebrik etti. Orkestranın, Atıl Erman önderliğinde kurulduğunu belirten Rektör Tabakoğlu “Karar ver, kararlı ol hiçbir şey imkânsız değildir. Atıl Bey, çok kıymet verdiğimiz, her zaman ondan bir şeyler öğrendiğimiz bir büyük öğretmenimiz. Türkiye’de 3 bin lise içinde senfoni orkestrası olan tek lise Edirne Lisesi’dir. Buna öncü olan Edirne Lisesi Eğitim Vakfı Başkanı Atıl Erman’dır, bir anlamda bu orkestra onun eseridir. Evlatlarımızı ve onları yetiştiren ailelerini ve öğretmenlerini tebrik ediyorum. Bundan sonra da başarılarını sürdüreceklerine inanıyorum” ifadelerini kullandı. Konser sonunda emeği geçenlere çiçek takdim edildi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu