Dirençli Kentler Projesi geliyor

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkan Yardımcısı Necati Binici, Afet Kriz Yönetiminde Medyanın Rolü çalıştayında gazetemiz İmtiyaz Sahibi Nevser Eraslan’ın sorularını yanıtladı. Ülkemizde meydana gelen depremin ardından dirençli kentler projesinin çalışmalarına başladıklarını söyledi. Dirençli kentler hakkında bilgi veren Binici; “Öncelikle Hatay, Kahramanmaraş’taki sosyal derneklerin yapacağı faaliyetlerden sonra, birlik olarak biz de oraya gideceğiz ve dirençli kentler üzerine çalışacağız. Bunun için kararımızı aldık ve hazırlıklara başladık. Dün aldığımız kararla, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği müştereken bir protokol ile birlikte işin üzerine gideceğiz” dedi.

Ayrıca çalıştaya konuşmacı olarak katılım sağlayan AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar ise radikal kentsel dönüşüme vurgu vardı. Tatar, kentsel dönüşümün yanı sıra vatandaşların da afetle mücadelede eğitim almalarının önemine değindi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK),Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) ve Birlik Haber Ajansı (BHA) işbirliği ile organize edilen Afet Kriz Yönetiminde Medyanın Rolü Çalıştayı Ankara Ticaret Odası’na gerçekleştirildi. Düzenlenen çalıştayda Edirne Ahval Gazetesi İmtiyaz Sahibi Nevser Eraslan’ın sorularını yanıtlayan Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkan Yardımcısı Necati Binici, hazırlık aşamasında olan dirençli kentler projesi hakkında bilgiler verdi.

Ülkemizde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve çevre 10 ili de derinden etkileyen deprem felaketinde yaşananları anlatan Binicisi; “İlk başta ben ve arkadaşlarım tamamen bölgede gezdik. Kimin ne ihtiyacı var, hatta Adana Kent Konseyi Başkanımız enkaz altından çıktı. Bölge tamamen yok olmuştu. Ankara çok ani bir atakla görev yapmaya başladı, bir anda hem Ankara’ya gelen depremzedeler için barınma ve giysiler için uğraş verdi hem de ilk etapta 10-12 tır yardım malzemesi gönderdi. Bütün kent konseyleri, deprem bölgesindeki kent konseyi üyelerini defalarca aradı. Ama o kargaşa içerisinde insanlar, ancak ellerinden geldiğini taşıyabildi. Dolayısıyla birliğin ilk etaptaki gönderdiği tırlar, ardından birbirimiz arasındaki o telefonlaşma dahi bizim için çok önemliydi” dedi.

“YIKILMASI GEREKEN BİNALARIN SAYISI İNANILMAZ BİR RAKAMA ULAŞIYOR”

Yaşanan depremde birçok bina gibi Kent Konseyi binalarının da yıkıldığını belirten Binici, yaraların tamamen sarılması adına çalışmalara devam edeceklerini kaydetti. Binici; “Hatay Kent Konseyi binası da yıkıldı, aldığımız kararla önümüzdeki süreçte konteynır kent konseyi yapacağız, sonra prefabriğe çevireceğiz. Adıyaman Kent Konseyi’ne giderek bir tespit yapacağız. Kent konseylerinin bundan sonra ne yapacağı da önemli. Tamam, yaralar sarıldı ama tamamı sarılmış değil, bu uzun bir süreç. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen verilere bakıldığında 250 bin bağımsız bölüm, yeniden yapılacak. Bir kısmı itirazlarla değişmiş ama orta hasarlı, acil olarak yıkılması gereken binaların sayısı inanılmaz bir rakama ulaşıyor. Dolayısıyla, önümüzdeki süreçte bu dayanışmayı, yalnızca maddi olarak düşünmüyoruz. Manevi olarak da o bölgedeki kent konseylerinin tekrar hayata geçmesi için elimizden geleni yapmaya gayret edeceğiz” diye konuştu.

DİRENÇLİ KENTLER İÇİN KARAR ALINDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği işbirliğinde dirençli kentler projesi başlatıldığını gazetemize açıklayan Binici, proje hakkında bilgiler verdi. Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkan Yardımcısı Necati Binici; “Biz depremden 3 yıl önce, Balıkesir Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde, gerçekten bu günleri konuştuk. Deprem uzmanlarımız geldi, deprem çalışmaları yaptık. Doğu Anadolu Fay Hattı’nın nelere sebep olabileceğini bize anlattılar. O gün için, orada konuşulanlar bize uzak geldi ama orada konuşulanlar bugün yaşandı. O gün yaptığımız çalışmayı bugün devam ettiriyoruz. Şimdi yeni bir çalışma gerçekleştireceğiz. Öncelikle Hatay, Kahramanmaraş’taki sosyal derneklerin yapacağı faaliyetlerden sonra, birlik olarak biz de oraya gideceğiz ve dirençli kentleri çalışacağız. Bunun için kararımızı aldık, hazırlıklara başladık. Türkiye Belediyeler Birliği’nin de bu konuda çalışmaları olduğunu biliyoruz. Dün aldığımız kararla, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği müştereken bir protokol ile birlikte işin üzerine gideceğiz. Şehirlerimizde ve bölgemizde bunu çalışacağız. Türkiye Belediyeler Birliği ile birlikte birleştireceğiz, bakanlık ile bu işin bütünlenmesine katkı sunacağız. Alınan kararları da bölgedeki Kent Konseyi Başkanlarımız takip edecek” açıklamasını yaptı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE RADİKAL DEĞİŞİMLER

Çalıştaya konuşması olarak katılım sağlayan AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar ise kentsel dönüşümde radikal değişimlere vurgu yaptı. Tatar; “En önemlisi binalarımızın yıkılmamasını sağlamamız gerekiyor. Dolayısıyla radikal kentsel dönüşüm çok önemli ama bizim bunu çok daha radikal hale getirip bunu vatandaşa önemini çok iyi anlatıp, bir kampanya ve motivasyonla, heyecanla gönüllülük esasıyla değil tamamen riskli yapılarımızın ne olduğunu biliyorsak radikal şekilde dönüştürmemiz gerekiyor. İstanbul’da çok önemli yerlerde başladı. Yarısı bizden kampanyası kapsamında ki kentsel dönüşüm faaliyetleri büyük bir çoğunluğu Küçükçekmece, Büyükçekmece, Avcılar ve Bağcılar gibi bölgelerde. Tabi bunun artması gerekiyor tüm kentlerimize ulaşması gerekiyor. İzmir, Bursa ve Yalova başta olmak üzere. Sizden ricam kentsel dönüşüm ve riskli binaların dönüşümünü gündeminizden düşürmeyin. Diğer yandan vatandaşlar için de eğitim faaliyetleri yapılmalı. Ama günün sonunda bu eğitimler doğru davranış biçimine dönüşmemişse burada bir sıkıntı var demektir. Bunu da muhakkak başarmak zorundayız. Her şey kararında ve koordineli bir şekilde olmak zorunda” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu