Davullar 662’nci randevu için çalıyor

Bu yıl 7 Temmuz tarihinde başlayacak olan Tarihi 662’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri için, 20 davul,20 zurna ve 1 şeften oluşan 41 kişilik Tarihi Kırkpınar Davul Zurna Ekibi, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin’i ziyaret ederek, Kırkpınar’a davet ettiler.

               Tarihi Kırkpınar Davul Zurna Ekibi, belediye binası önünde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı karşıladı. Edirne Belediye Binasına gelen 20 davul, 20 zurna ve 1 şeften oluşan 41 kişilik ekip tarafından Gürkan’a çiçek takdim edildi. Gürkan, davul zurna ekibine teşekkürlerini sunarak; “1361’den bu yana Türklerin en büyük, en eski, en tarihi ata sporu olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerimizin 662’ncisinin ilk günü. 662’nci Tarihi Kırkpınar, Türk ata sporuna, yağlı güreşlere, Edirne’mize ve Türk milletine hayırlı olsun. Tabi bu yıl 662’nci Kırkpınar’ımızın bir başka özelliği daha var; cumhuriyetimizin de 100’üncü yılı. Bu topraklarda, bu vatanda özgür ve bağımsız yaşamamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyoruz. Ruhları şad olsun. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve ebediyen göklerde kalacak bayrağımızın gölgesinde, sonsuza kadar yağlı güreşlerimizi yapmaya devam ettirmeye kararlıyız. Bu anlamda sizlere, Tarihi Kırkpınar davul zurna ekibine de Edirne halkı adında, Türk milleti adına bir kez da teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“CUMHURİYETİN 100’ÜNCÜ YILINA YAKIŞIR BİR KIRKPINAR GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Yaşadıkları gururu ve heyecanı dile getiren Gürkan, cumhuriyetin 100’üncü yılına yakışır bir Kırkpınar gerçekleştireceklerini vurguladı. Gürkan; “Muhteşem bir gelenek gerçekten. Türk’ün tarihine baktığınızda, Türk’ün yaşattığı en eski gelenek desek yanlış olmaz. 2010 yılından bu yana da UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Mirasları listesinde. Gururluyuz, onurluyuz, heyecanlıyız. Tabi Kırkpınar’da arkadaşlarımla beraber çok uzun yılladır görevler yapıyoruz, ama her Kırkpınar’da sanki ilk Kırkpınar’ımız gibi heyecanlanıyoruz, ‘Acaba daha iyisini nasıl yapabiliriz?’ diye düşünüyoruz. Eksiklerimiz, hatalarımız oluyordur ama her yıl daha iyisini yapma gayretimizden, kararlılığımızdan, hiçbir şey kaybetmedik. Bu yılın özel bir önemi var çünkü cumhuriyetin 100’üncü yılı. Tabi burada Türk milletinin büyüklüğü de ortaya çıkıyor. Osmanlı’nın Rumeli’yi fethi ile başlayan Kırkpınar, önce cumhuriyete kadar geliyor, sonra Balkan Savaşları, Kurtuluş Savaşı ve bugün cumhuriyetin 100’üncü yılında bu geleneği hala devam ettiriyoruz. Burada hem Türk milletinin kararlılığı var hem de Edirnelilerin istikrarından söz etmek gerekiyor. Edirneliler de her şartta, Türk’ün ata sporu olan yağlı güreşi yapmışlar ve yapmaktan asla vazgeçmemişlerdir, olumsuz dememişlerdir. Her ortamda bunu devam ettirmişlerdir, bunu çok önemli buluyorum. Kırkpınar’ın ev sahibi olarak, Edirne’nin bu hassasiyetini de dikkate alarak, Kırkpınar’ımızı her yıl daha da üzerine koyarak yapmaya dikkat ediyoruz, yapacağız. Bu yıl cumhuriyetimizin altında, ilelebet payidar olarak kalacak Türkiye Cumhuriyeti’nin altında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu toprakları bize vatan olarak armağan eden bütün şehitlerimize yakışır, cumhuriyetin 100’üncü yılına yakışır bir Kırkpınar’ı gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ YILDAN İTİBAREN DAHA KALİTELİ, DAHA SEYİR ZEVKİ YÜKSEK, BİR KIRKPINAR İZLEYECEĞİZ”

Gürkan, 663’üncü Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde uygulanacak yeni sitemden de bahsederek, seneye seyir zevkinin daha yüksek olacağını söyledi. Gürkan; “Güreşlerimiz ayın 7’sinde cuma günü başlıyor. Bu yıl, uzun yıllardır dile getirdiğimiz alışılagelmiş güreş formatının son yılı. Önümüzdeki yıldan itibaren daha nitelikli, daha kaliteli, daha seyir zevki yüksek, gelenekselliğine daha yakın, kıran kırana bir Kırkpınar izleyeceğiz. TGGF, güreş camiası, Kırkpınar Ağamız Seyfettin Selim, TGGF Başkanımız İbrahim Türkiş, federasyon delegeleri çağrımıza kayıtsız kalmadı. Bu yıl başlayan yeni sistemle önümüzdeki yıl Kırkpınar’a kimlerin katılacağını, kimlerin Kırkpınar’a katılacağını hak ettiği listelenecek. Önümüzdeki yıl başpehlivanlık hariç 13 boyda en yüksek puanı alan 64 pehlivan, başpehlivanlık boyunda ise 32 pehlivan 663’üncü Kırkpınar’a katılmaya hak kazanacak. Bu sistem bize daha güzel güreşler izlememize fırsat tanıyacak. Puanlama sistemi ile ilgili ciddi değişiklikler olacak. Böylece Kırkpınar’ın hem o tarihi zevki, tarihi misyonu gelecek yüzyıllara daha sağlam bir şekilde taşınmış olacak” diye konuştu.

“HER ŞEY BİZİM İSTEDİĞİMİZ GİBİ ROTASINA GİRECEK”

Bu yılki güreşlerin eski sistemin son güreşleri olduğu için, pehlivan sayısında bir artış olabileceğinin altını çizen Gürkan; “Her yıl Kırkpınar’a 2 bin 400 civarı pehlivan katılıyor. Türkiye’de her yıl 3 bin civarında yağlı güreş yapan pehlivan var. Bu yıl bu sayı biraz daha artabilir. Bir taraftan baktığınızda katılımcı rekoru kırıyorsunuz ama cuma sabahı 8.30’da güreşleri başlatmak zorunda kalıyorsunuz. Başpehlivanlık güreşlerinde yarım saat sonra puanlamaya geçmek zorunda kalıyoruz. Bu da git gide güreşin o kıran kırana özelliğini kaybetmesine neden oluyor. Bu yıl bir patlama yaşanabilir, puanlamaya geçmeden biz de dualı çayırda güreşelim diye. Ama önümüzdeki yıldan itibaren her şey bizim istediğimiz gibi rotasına girecek. Bundan sonra daha kaliteli güreşler izleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

ORTAK ÖDÜL

Gürkan, Başpehlivana 1 milyon lira ödül verileceğini belirterek, ödülün yarısını Edirne Belediyesi, diğer yarısını da Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in karşılayacağını kaydetti. Gürkan; “Kırkpınar’ın tüm yükü Edirne Belediyesi’nde. Bugüne kadar Edirne Belediyesi’ne bir kez Mehmet Müezzinoğlu’nun bakanlığı zamanında bir katkı yapıldı, cüzi bir miktar. Biz o kadar çok yerlere para ödüyoruz ki başpehlivana verecek bir ödül bulamıyorduk. Bu yıl yeni sisteme geçilecek olması ve örnek olması için başpehlivana 1 milyon TL ödül vereceğiz. Bunun 500 bin TL’sini Edirne Belediyesi, 500 bin TL’sin Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim verecek. Ortak bir ödül olmuş oldu” açıklamasını yaptı.

Tarihi Kırkpınar Davul Zurna Ekibi’nden çiçek hediyesi alan Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin, tüm ekibe teşekkür etti. Zehin; “Şehrimizin ayrılmaz bir parçasısınız. Yapmış olduğunuz katkılardan ve hizmetlerden dolayı sizlere şükranlarımızı sunuyoruz. Ellerinize yüreklerinize sağlık” söylemlerinde bulundu.

Edirne Kırkpınar Müzisyenleri Derneği 2’nci Başkanı Alaattin Zurnacı, Edirne Valiliği önündeki törenin ardından konuştu. Tüm vatandaşları Kırkpınar’a davet edeceklerini belirten Zurnacı; “Edirne’mizin Türkiye ve dünya üzerinde geleneksel olan Kırkpınar Yağlı Güreşlerimizin açılışı için ilk önce belediyemize gittik, belediyeden de Valimizi ziyarete geldik. Artık buradan da Edirne’mizi temsil edeceğiz. Tüm halkımızı 662’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne davet etmeye başlayacağız. 20 davul, 20 zurna ve şef olmak üzere 41 kişi çalışıyoruz. Babadan, dededen kalma bir gelenek olarak, tüm vatandaşları Kırkpınar’a davet edeceğiz” dedi. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu