Bu fasulya 40 lira(!)

Hem kaynasın hem cep yaksın

Pazartesi günleri kurulan sebze pazarında, fasulye fiyatlarını görenler “eski fiyatlar artık türkülerde kaldı” dedi. Vatandaşlar “fasulye ocaklarımızda kaynamaya devam edecek ama ceplerimizi yakacak” yorumunda bulundular. Şimdiden kışlık hazırlamak isteyen bazı vatandaşlar ise, halk pazarını gezip fiyatların düşmesini bekleyeceklerini söyledi.

Edirne’de pazartesi günleri kurulan sebze pazarında, taze fasulye fiyatlarının 30-40 arasında olduğunu gören vatandaşlar tepkilerini gizleyemedi. Açıklamalarda bulunan ev hanımı T.A. kış aylarında da taze fasulye yiyebilmek için toplu bir şekilde alacağını ancak fiyatların biraz düşmesini bekleyeceğini kaydetti. T.A.; “Taze fasulye alacaktım, kışın da yiyebilmek için derin dondurucuya atacaktım. Fiyatlar böyle olunca, biraz bekleyeceğim galiba. İlerleyen zamanlarda fiyatlar düşerse o zaman bakarız. 5 kişilik bir aileyiz, 1 kiloluk taze fasulyeden zar zor yeterli yemek çıkıyor. Eşim simit satıyor, bu fiyatlarla nasıl olacak bilemiyorum” dedi.

                Eşiyle birlikte sebze pazarına alışverişe gelen taksi şoförü M.M. fasulyenin cepleri yaktığını belirterek; “Eşim taze fasulyeyi sever. Uygun olduğu için de tercih ediyorduk ancak bu fiyatları görünce biraz şaşırdık. Tabi gene alacağız. Taze fasulye ocaklarımızda kaynamaya devam edecek ama ceplerimizi yakacak” diye konuştu.

Edirneli müzisyen Deli Selim lakabıyla bilinen Murat Kızılcıklılar’ın bestelediği ve Ata Demirer’in de seslendirdiği “Bu Fasulya 7,5 lira” türküsüne gönderme yapan emekli öğretmen Ç.A da; “Ata Demirer’in filmindeki şarkıda 7,5 liraydı, şimdi 40 lira olmuş. Sanırım eski fiyatlar artık türkülerde kaldı. Öğretmen emeklisiyim, bu emekli maaşlarıyla da nasıl olacak bilemiyorum. Kirası ayrı, faturası ayrı, faturalar ile kiraları ödüyorum elimde 2 bin 500 lira para kalıyor. Ben yemek mi alayım, ETUS’a mı bineyim, torunuma harçlık mı vereyim. Ekmeğe de zam gelmiş, o da 7-7,5 lira. Özellikle emekliler için yaşamak zor bir hal almaya başladı. Allah yardımcımız olsun” şeklinde konuştu. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu