Binlerce dekar alan yandı kül oldu

Edirne İl Tarım Müdürü Atilla Bayazıt, Keşan’ın Paşayiğit Mahallesi’nde meydana gelen yangın neticesinde, bölgeye gitti. Bayazıt, yangının 1.226 dekar buğday ekili, toplam 2.330 dekar alanı etkilediğini açıkladı. Ayrıca vatandaşlar da anız yakılmaması, izmarit atılmaması konusunda uyarıldı.

Keşan’ın Paşayiğit Mahallesi’nde 9 Temmuz tarihinde meydana gelen yangının neticesinde birçok alan zarar gördü. Edirne İl Tarım Müdürü Atilla Bayazıt, bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Yapılan açıklamada, çıkan yangın sonucunda 1.226 dekar buğday ekili alan ve 1.104 dekar hasadı yapılmış toplam 2.330 dekar alanın zarar gördüğü belirtildi.

İl Tarım Müdürlüğü ekipleri hasar tespit çalışmalarını tamamladılar. İl Müdürü Atilla Bayazıt İlçe Müdürlüğü ekipleriyle tarlada incelemelerde bulunarak; çiftçilere geçmiş olsun dileklerini iletti. Yapılan açıklamada ayrıca vatandaşlar anız yakma ve izmarit atmaları hususunda özellikle uyarıldı. İl Tarım Müdürlüğü tarafından sosyal medyada yapılan paylaşımda; “Buğday hasadının başladığı ve hızlı bir şekilde devam ettiği bu günlerde gerek yangınlar nedeniyle meydana gelen ürünlerin yok olmasını önlemek, gerekse üreticilerimizin emeklerini zayi etmemek için özellikle hasat dönemindeki ürünlerin olduğu bölgede yangına sebebiyet vermemek için anızların yakılmaması, izmarit atılmaması, aşırı sıcaklar nedeniyle cam kırıkları yangın riskini artıracağından yol kenarlarına ve tarım alanlarına gelişi güzel cam şişe atılmaması, halkımızın bu konuda daha duyarlı ve dikkatli olması büyük önem arz etmektedir.  Ayrıca herhangi bir yangın durumunda ilgili gerekli mercilere en kısa sürede haber verilmesi, yangının büyümesini engelleyeceğinden oluşabilecek zararı en aza indirecektir” ifadelerine yer verildi. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu