Balkan Aktif Yaşam Spor Kulübü’ne altın madalya

Balkan Aktif Yaşam Spor Kulübü gönüllü ve üyeleri, 25 Mayıs tarihinde ilk etkinliklerini gerçekleştirdiler. Altı ay önce gönüllü başlatılan halk dansları çalışmalarına; kulüp altında devam eden grup, ilk olarak katıldığı 27-28 Mayıs tarihlerinde Bulgaristan, Svilengrad Belediyesine bağlı Sladun Köyünde gerçekleştirilen, yurt içinden ve yurt dışından farklı kategorilerde 100 ekibin katıldığı ”XII.Uluslararası Folklor Festivali ‘Kichka Savova’nın Şarkılarıyla’ ” dans toplulukları kategorisinde  altın madalya kazandı.

Kentte bir araya gelen gönüllüler ve kurucular, kulübün kuruluşunu da deklare ettiler. Kulüp Başkanı Hülya Bodur daha çok yeni bir kulüp olduklarını söyleyerek gençlere, kadınlara, çocuklara kısaca toplumun tüm bireylerine hareket etmenin sağlıklı, gerekli ve zorunlu olmasının ötesinde, ekip ruhu ve disiplini ile de keyifli olabileceğini göstermeyi istediklerini ifade etti. Bodur; ”Hocamız İstanbul’dan geliyor. 2 haftada bir blok çalışma yapıyoruz. Çalışmalarımız çok keyifli geçiyor. Halk danslarını seven, öğrenmek isteyen herkesi bekliyoruz. Zaman içerisinde; sporu keyifli bir şekilde hayatın bir parçası haline getirmek için farklı spor faaliyetleri ve etkinliklerle çalışmalarımıza devam edeceğiz”dedi.

Altı ay önce gönüllü başlatılan halk dansları çalışmalarına; kulüp altında devam eden grup, ilk olarak katıldığı 27-28 Mayıs tarihlerinde Bulgaristan, Svilengrad Belediyesine bağlı Sladun Köyünde gerçekleştirilen, yurt içinden ve yurt dışından farklı kategorilerde 100 ekibin katıldığı ”XII.Uluslararası Folklor Festivali ‘Kichka Savova’nın Şarkılarıyla’ ” dans toplulukları kategorisinde  altın madalya kazandı. Başkan Bodur, katıldıkları ilk festivalden böyle bir ödülle dönmenin kendilerini çok mutlu ettiklerini söyleyerek; bir balkan ülkesi olarak Yunanistan ve Bulgaristan ile komşuyuz. Diğer Balkan ülkeleri ile de ortak coğrafyada yaşıyoruz. Kültürlerimizde, oyunlarımızda pek çok benzerlik var. Bu sezon Türk, Yunan, Bulgar, Makedon oyunlarından bazılarını öğrendik, oynadık. Ekibimizi çalıştıran ve keyifli şekilde öğreten usta öğretici Tolga Geldi hocamıza tüm yönetim ve ekip arkadaşlarım adına bir kez daha teşekkür ediyoruz. Ayrıca çalışmalarımızı sürdürdüğümüz Dinç Spor Tesisleri İşletmecisi Ayhan Dinç’e ve salon kolaylaştırıcımız Tülay Dinç Batin’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Balkan Halk Dansları ve Spor Antrenörü-Koreograf Tolga Geldi, 1976 İstanbul doğumlu Balkan Halk Dansları ve Uzak Doğu Sporları antrenörü, koreograf.  Bulgaristan göçmeni anne ve Makedonya göçmeni babanın balkan kültürü ile yetişmiştir. Halen değişik kurum ve kuruluşlarda eğitmenlik ve koreograflık yapmaktadır. 7 yıldan beri Edirne’de de balkan halk dansları eğitmenliğini sürdürmektedir. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu